Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

15 tipů jak meditovat nejen pro začátečníky

meditace

Naše mysl je neustále plná nejrůznějších myšlenek, které nám občas nedají spát ani v noci. Co jsme dělali včera, jaká byla dovolená, co musíme udělat, jsme mrzutí nebo máme dobrou náladu, proč jsme tohle neudělali jinak… Občas vlastně ani pořádně nevíme, co se v naší mysli odehrává, a jen se necháváme unášet vlastními myšlenkami.

Když ale na chvilku budete dávat pozor, možná vás překvapí, že skoro všechny vaše myšlenky jsou zaměřeny na minulost nebo budoucnost. Ale my žijeme právě teď, v přítomnosti! To, co se stalo v minulosti, už neovlivníme, nemá cenu se tím trápit, a co se stane v budoucnosti? To přece nemůžeme vědět. Skrze meditaci si tedy uvědomíte, kolik se toho ve vaší mysli odehrává a můžete se naučit nejen myšlenky pozorovat, aniž byste do nich jakkoliv zasahovali, ale zároveň je začít měnit. Přečtěte si 15 tipů jak meditovat:

1/ Meditační záměr

Zkuste si pro začátek říct, proč chcete meditovat a čeho tím chcete dosáhnout. Chcete se jen na chvíli zastavit, být sami sebou, uvolnit se a prostě být tady a teď? Nebo se chcete dostat blíž k sobě a víc se poznat? Když si tohle ujasníte hned na začátku, bude jednodušší najít si na meditaci čas.

2/ Najděte si své místo

Hlavně ze začátku je dobré najít si klidné místo, kde vás nebude nikdo rušit a zároveň byste se na tom místě měli cítit dobře. Sednout si do parku vedle zapáchajícího koše s odpadky by totiž asi nebylo tím nejlepším a zbytečně by vás to rozptylovalo.

3/ Najděte si čas

Nejlepší je pustit se do toho hned po ránu, kdy naše mysl ještě není přehlcená úkoly a myšlenkami z celého dne. Navíc se lehce může stát, že během dne úplně zapomenete, že jste vlastně chtěli meditovat a odložíte to na další den. Takhle byste to mohli odkládat do nekonečna. Určitě si zvládnete pro sebe najít každý den pár minut. Udělejte si z toho takový malý vlastní rituál, každodenní chvilku pro sebe.

4/ Nelamte si hlavu s tím jak meditovat – prostě začněte

Většina lidí si láme hlavu nad tím jak a kam si sednout, jestli použít polštář, kam s rukama..Pro začátek to ale není tak důležité, proto se nenechte odradit a jednoduše začněte. Sami brzy zjistíte, že si na mnohé otázky najdete odpověď sami.

5/ Meditovat se dá všude

Ať už jste na cestách, v pohodlí svého domova, v parku nebo v kanceláři, meditovat můžete všude. Svou pozornost a zastavení se v přítomném okamžiku můžete procvičovat kdykoliv během dne – když obědváte, jedete autobusem nebo se procházíte v parku.

meditace joga

6/ Jak dlouho meditovat?

Představa dvacetiminutového sezení v klidu může být odrazující, proto začněte pomalu a zlehka a pro začátek si stanovte jen 2 minuty. Budete překvapeni, jak rychle vám utečou, a sami si budete chtít čas prodloužit. Abyste nemuseli přemýšlet nad tím, kolik času vám již uběhlo, je dobré nastavit si nějaké upozornění (zkuste zvolit jemný a příjemný tón, abyste se nevyděsili) a nebudete tak mít potřebu pokukovat po hodinkách.

7/ Pohodlné oblečení

Není předepsaný druh oblečení ani barva. Oblékněte se do oblečení, ve kterém vám je dobře.

8/ Musím sedět v pozici lotosu?

Vybaví se vám při slově meditace osoba sedící s nohama zamotanýma jak preclík? Nenechte se odradit, takhle vůbec sedět nemusíte! Jakýkoliv pohodlný sed, při kterém máme vzpřímenou páteř, uvolněný krk a ramena, je v pořádku. Můžete si sednout na židli, gauč nebo postel, a pokud víte, že neusnete, můžete si i lehnout. Cílem je najít takový pohodlný sed, který vám nebude odvádět pozornost od meditace, takový sed, při kterém vydržíte chvilku sedět bez vrtění a pocitu přesezených nohou.

9/ Nezapomínejte dýchat

Náš dech je důležitý, bez něj bychom nebyli, a proto zkuste pokaždé začít zaměřením pozornosti na dech. Hluboký nádech a hluboký výdech, zkuste pozorovat plynutí vlastního dechu. Můžete si počítat od jedné do desíti, nádech – jedna, výdech – dva a pak začít zase od začátku.

10/ Úsměv, prosím!

To nejdůležitější ze všeho – usmějte se sami na sebe! S úsměvem jde všechno líp a navíc vám přinese pocit uvolnění a zlepší vám náladu.

11/ Meditační parťák

Ačkoliv je meditace hlavně o vás a pro vás, občas se to ve dvou lépe táhne, a tak není na škodu pořídit si meditačního parťáka. Buď můžete meditovat ve dvou (nebo i více lidech) v tichosti vedle sebe, nebo pokud chcete mít raději své soukromí, zkuste meditačního parťáka na dálku. Můžete se domluvit, že si vždy po ranní meditaci napíšete, třeba vás to povzbudí a můžete spolu i sdílet své pocity a dojmy.

12/ Řízená meditace

Pokud si stejně lámete hlavu nad tím jak začít, zkuste pro začátek řízenou meditaci a pořiďte si nahrávku, kterou si pustíte.

13/ Zůstaňte u toho, co se objeví a nenechte toulat svou mysl

Jedno je jasné, myšlenky se budou objevovat a pozornost bude utíkat pryč. To je ale naprosto normální, proto se s tím zbytečně nestresujte a nic si nevyčítejte. Usmějte se a vraťte se zpátky ke svému dechu, zkuste to znovu. Později můžete vyzkoušet u myšlenek a pocitů, které se objeví, na chvilku zůstat a více je prozkoumat.

14/ Pozorujte svoje tělo

Obrátit pozornost ke svému tělu vám nejen pomůže lépe se poznat, ale zároveň vám nebudou myšlenky utíkat pryč. Zkuste si postupně projít celé tělo a uvědomte si, jak se cítíte. Máte napětí v krční oblasti? Jak se cítí vaše ramena? Co prsty u rukou, cítíte je? Pozorujte bránici, jak se pohybuje při nádechu a výdechu.

15/ Seznamte se a buďte svým přítelem

Meditací se dostanete blíž k sobě. Je to jak kdybyste se seznamovali s někým, koho neznáte a získali si tak nového přítele, pro život toho nejdůležitějšího – sebe! Kromě toho, že se naučíte být více pozorní nejen k sobě, ale i ke svému okolí, poznáte, jak vaše mysl pracuje a co se v té hlavě vlastně odehrává. Při poznávání sami sebe se vyvarujte kritiky a buďte k sobě vlídní.

Meditace nemusí být vždy jednoduchá, ale zároveň ani není nijak složitá, a jakmile s ní začnete, sami si najdete odpověď na mnohé otázky, které vás teď můžou trápit. Pokud byste se přeci jen chtěli na něco zeptat, napište nám do komentářů pod článkem a my vám rádi na vaše dotazy odpovíme. Nezapomeňte, že při meditaci nejde o úspěch, nebo selhání a tak s chutí do toho!

 

Komentáře (0)
Dagmar Gebauerová

Jóga mi už pár let dělá věrného parťáka na cestě životem. Ukazuje mi, jak být lepším člověkem a učí mě větší toleranci jak k sama sobě, tak i k mému okolí. Přináší nadhled, nové vědomosti a dává radost.

28.03.2016 - 13:01

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám