Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Neubližujme si na lekcích jógy

yoga

Zakončila jsem lekci jógy s úsměvem a přáním krásného víkendu všem. Místností se linula uvolněná atmosféra, mnohem lehčí a příjemnější, než když jsem vešla na začátku lekce dovnitř. Mezi postupně odcházejícími usměvavými tvářemi se ale objevila jedna smutná tvářička. Tvářička mladé dívky, která byla velmi zarmoucená a myšlenkami ještě stále u některých ásan, které jí dnes asi nedají spát. A mně by asi zase nedala spát utrápená tvářička krásné dlouhovlasé dívky,  a tak jsem se prostě musela zeptat.

„Když ty pozice jsou hrozně těžké a já se vůbec nikam nedostanu, ne jako ostatní.“ V uších mi zněl úzkostný hlásek. Její odpověď mě přiměla v rychlosti zrekapitulovat celou dnešní lekci. Byla v mnohem volnějším tempu, ale s delšími výdržemi, zaměřená na otevírání kyčlí a s možností výběru různých variant provedení, podle obtížnosti. A tak jsme daly hlavy dohromady a vzaly to pěkně od podlahy, nebo od jógamatky?

Zásadní věc, na kterou nikdy nesmíme zapomínat je, že jsme každý úplně jiný! Věk, pohlaví, stavba těla, zdravotní stav, sportovní historie, vrozené předpoklady, zranění nebo pružnost těla jsou jen krátkým výčtem faktorů, které ovlivňují naší jógovou praxi. Když cvičíte jógu, je to jen a pouze vaše praxe. I když je jóga jenom jedna, každý s ní bude mít jinou zkušenost a získá z ní jiný prožitek. Lektor je jen průvodcem na vaší jógové cestě, který vám ukáže směr, popostrčí vás nebo naopak usměrní, když se řítíte za hranici svých možností. Na vás je jen jediné, poslouchat, co vám říká vaše tělo.

„A co když mi nic neříká?“ Určitě říká, jen možná k němu nejste dost pozorní. Zkrotit rozdováděné myšlenky dá občas pořádnou práci a každému z nás se občas od ásany zatoulají k tomu, co se řešilo v práci, co se bude řešit doma nebo kdybych si nedala ten dortík, tak by mě teď nebolelo břicho. Ano, známe to všichni. V takovou chvíli je nejlepší udělat jediné – zhluboka se nadechnout a pomalu vydechnout. A jsme zpátky v pozici a můžeme jí pořádně prozkoumat. Bolest, mravenčení nebo brnění – ne! Můžete volně a plynule dýchat? Cítíte se dobře?

Instruktor jógy vás lekcí provede, ukáže vám jednotlivé pozice, popíše vám je a navede vás do nich tak, abyste je dělali správně. ALE POZOR – NEODCVIČÍ JE ZA VÁS. Nevidí do vás a tak nemůže vědět, jestli vás někde něco bolí, zda se vám špatně dýchá nebo jestli zrovna nemáte svůj den. Takže pokud běžně děláte nějakou pozici v pokročilejším provedení, ale zrovna dneska se na ní necítíte, nedělejte ji, nikdo se na vás nebude ani zlobit, ani koukat skrz prsty. Naopak, vaše tělo vám poděkuje.

therapy

Co by tedy měl instruktor vědět?

Bylo by dobré lektora ještě před začátkem lekce informovat o  vašich zdravotních omezeních. Problémy s páteří, prodělané operace v posledním roce, zranění, která vás určitým způsobem limitují v pohybu nebo i problémy se štítnou žlázou. Nezapomínejte ale, že ač by lektor měl mít určité základní anatomické vzdělání, není fyzioterapeutem, a tak si vždycky nemusí úplně vědět rady. Těhotné cvičenky, které přichází do klasických jógových lekcí, by měly instruktora také před lekcí informovat a navíc se i zmínit o případných obtížích, které je v těhotenství provází. Nezapomínejte, že hlavně v prvních měsících nemusí být úplně poznat, jestli čekáte miminko nebo ne. Pokud s jógou ale teprve začínáte, navštivte raději lekce přizpůsobené přímo nastávajícím maminkám.

Na jógu nechodíme proto, abychom si ubližovali, ale abychom využili mnohých zdravotních benefitů, které nám nabízí. Proto až si příště při provádění kobry řeknete, že se prostě vytáhnete co nejvýš, jako soused o podložku vedle, myslete na svoji páteř. Až vám v rotačních pozicích bude docházet dech při snaze zamotat se jako preclík, že se pak snad ani nerozmotáte, vraťte se o krok zpět. Až se vám ve střeše budou třepat ruce tak, že budete mít v napětí celé tělo a ramena přitisknete k uším, odpočiňte si v pozici dítěte. Je to jen a pouze vaše praxe, vaše zdraví a váš život.

 

Komentáře (0)
Dagmar Gebauerová

Jóga mi už pár let dělá věrného parťáka na cestě životem. Ukazuje mi, jak být lepším člověkem a učí mě větší toleranci jak k sama sobě, tak i k mému okolí. Přináší nadhled, nové vědomosti a dává radost.

10.06.2016 - 00:11

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám