Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jak si vytvořit svůj jógakoutek – místo pro jógovou praxi

oltar-joga-koutek

Krása jógy spočívá v tom, že se dá praktikovat kdykoliv a kdekoliv. Nepotřebujete k ní mnoho prostoru ani žádné speciální pomůcky, v mnoha případech to zvládnete i bez jógamatky. Místo, kde se jí věnujete, může hodně ovlivnit vaše konečné pocity z vaší jógové praxe. Je to soukromý prostor, kde můžete být sami se sebou. Je to vaše útočiště, kde se věnujete spojení se sebou samým, dechu s pohybem a s celým Vesmírem.

Samozřejmě pokud máte doma nevyužitý kout nebo dokonce celou místnost můžete si ji přetvořit k obrazu svému a zhotovit si jógové místo přesně podle svých představ. Pokud máte ke cvičení poněkud skromnější prostory, ale přesto byste si je rádi nějak zútulnili a přidali trochu té jógové atmosféry, kterou tak milujete ve svém oblíbeném jógovém studiu, propusťte uzdu své fantazii a pusťte se do tvoření.

1. Najděte si svůj jógakoutek

Krok číslo jedna je najít si doma (nebo taky u někoho jiného, komu nebude vadit vaše každodenní přítomnost) pěkné místo, kde budete jógu praktikovat. Nemusí to být zrovna speciální pokoj na jógu, který si vydobydete třeba na úkor obývacího pokoje. Stačí místo tak akorát velké, aby tam vlezla vaše jógamatka a necítili jste se tam stísněně. Pokud jste takové místo objevili, máte z poloviny vyhráno.

2. Vyrobte si oltář

Pokud máte dostatek prostoru, můžete si vytvořit oltář, který máte pořád na očích, a který vám bude pokaždé, když se na něj podíváte, připomínat, že je čas se na chvíli zastavit a pustit se do své praxe jógy či meditace. Pokud je prostoru méně, můžete si vytvořit přenosný oltář, který poté odklidíte třeba na skříň. Ten vyzdobte věcmi, které pro vás mají nějaký význam. Použijte sošky, obrázky, fotky, svíčky, krystaly, všechno co je pro vás osobně důležité. Kreativitě se meze nekladou, je to váš oltář a jen vy rozhodujete, co na něm bude.

3. Udržujte čistotu

Možná se to zdá jako samozřejmost, udržovat si svůj jógakoutek čistý, ale upřímně, když toto místo slouží většinu času jako něco jiného než místo na cvičení jógy, časem se tam mohou objevit věci jako zbytky jídla, neumyté nádobí, špinavé prádlo a další nejógové podivnosti, které na atmosféře zrovna nepřidávají. A věřte mi, že drobky z rohlíku, které vám při pozici svíčky padají na hlavu, vás do uvolněného stavu nepřivedou. Udržujte proto svůj jógakoutek v čistotě, ať vaše jógová praxe plyne bez nejmenších vyrušení.

4. Zapojte všechny smysly

Když už je vizuální stránka zvládnuta, zbývá jen naladit ostatní smysly. Zapalte si vonnou svíčku nebo pomocí aromalampy či difuzéru využijte aromaterapeutických účinků éterických olejů. Pokud preferujete cvičení bez hudby, doufejte, že sousedi budou mít zrovna také tichou chvilku, aby vás nerušili. Jinak si můžete pustit svou oblíbenou hudbu a ponořit se do svých oblíbených rytmů.

5. Navoďte správnou atmosféru

Když už máte prostory vyřešeny a uklizeny, zbývá už jen doladit atmosféru. Odkliďte nepotřebné věci, ztlumte osvětlení, pusťte do místnosti trochu čerstvého vzduchu a pošlete zbytek rodiny nebo spolubydlících na procházku. Pak už jen rozložte svou jógamatku a nechte se unášet na vlně svého dechu.

 

Komentáře (0)
Nikola Cieslarová

Poprvé mi jóga vstoupila do života na dětském letním táboře, kde mě však pozdrav slunci v ranní, rosou pokryté trávě zrovna moc nezaujal.
Podruhé jsme se našly, až když jsem byla na střední škole a od té doby mě až na pár momentů provází v mém každodenním životě.
Časem jsem měla potřebu se józe věnovat více a tak se od minulého roku snažím tuto svou lásku předávat i dalším lidem.
Protože není většího štěstí než sdílet s ostatními, co sami máte rádi nejvíc.

28.03.2016 - 12:37

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám