Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

5 důvodů proč NEJÍT na jógu

ženy jóga

Jóga je všude kolem nás. Pustíte si internet a vyskočí na vás článek s jógovým tématem, vaše oblíbená sportovní značka má novou kolekci jógového oblečení, kolegyně v práci si špitají zážitky z poslední lekce, cestou na oběd projdete kolem jógového studia nebo cestou z práce potkáte lidi s jógamatkou v podpaží.

Možná i vás napadla myšlenka jít to vyzkoušet, ale hned vzápětí jste ji zahnali se seznamem důvodů, proč jóga není pro vás. Nebo jste již s jógou začali, zamilovali se a potom toho nechali? Připravila jsem pro vás seznam pěti nejčastějších důvodů, které lidé používají jako výmluvu, proč nejít na jógu.

Raději jdu na „pořádné“ cvičení

Mnoho lidí stále zastává názor, že jóga není cvičení, protože si u toho nedají pořádně do těla a nezapotí se u toho, nebo že cvičení v posilovně a jiné skupinové lekce jsou prospěšnější pro zdraví. Potřebují něco energetického, víc dynamického. Pokud i vy zastáváte tento názor, běžte vyzkoušet lekci Ashtanga jógy nebo Vinyasa jógy. I jógou můžete posílit svaly, zapotit se a načerpat novou sílu a energii. Možná po nějakém čase ale zjistíte, že vám jóga dává mnohem víc, než kvůli čemu jste s ní vlastně začali.

Jsem moc stará/ý, tlustá/ý

Nemůžeme se divit, že i tento důvod patří mezi nejčastější výmluvy, nebo spíše obavy. Zkuste zalovit ve své paměti – články, reklamy, videa, fotografie. Většinou jsou na nich mladí, hubení, upravení jógíni a navíc ještě v pozicích, ke kterým se propracujete až po několika letech pravidelného cvičení. Ale o tom to přeci vůbec není! Ať už chcete své tělo jen protáhnout, posílit svaly, získat větší sebedůvěru nebo zklidnit mysl, to vše můžete v józe najít.

Nezáleží na věku, tvaru těla, nebo jestli máte pár kilogramů navíc, protože jóga je opravdu pro každého! Všechny pozice v józe se dají uzpůsobit dle vašich možností a to buď jednodušší variantou provedení, nebo za pomoci cvičebních pomůcek. Musíte jen najít styl jógy a lektora, který vám bude vyhovovat.

stretching-498256_1920

Nejsem dost flexibilní

Myslím, že tahle věta by se dala zařadit mezi nejčastěji používané výmluvy, proč nejít na jógu. Nejsem dost flexibilní, nikam se neohnu, mám zkrácené svaly. Řeknu vám ale tajemství, chcete? Nemusíte být flexibilní, abyste šli na lekci jógy. Právě naopak, jóga vám pomůže zkrácené svaly protáhnout a navíc získáte větší flexibilitu.

Popravdě potřebujeme mít jen pružnou naší mysl – vyzkoušet něco nového, přijmout výzvu a posunout se dál, nenechat se ovlivnit svým egem. Jóga totiž není jen o  flexibilitě, ale i o síle, rovnováze, harmonii, naučit se nechat věci být a posunout se dál.

Nikdy jsem to nezkoušel/a, budu nejhorší

Tato obava je samozřejmě oprávněná, vždyť chcete jít poprvé vyzkoušet něco, o čem nemáte nejmenší tušení. Ale každý si tím neznámým začátkem jednou projde, ať je to v józe, nebo čemkoliv jiném. Pokud vás to tolik děsí, najděte si místo někde v zadních řadách, kde nebudete mít pocit, že vás každý sleduje.

Ale jen mezi námi, nikdo se vámi nebude zabývat ani vás soudit nebo hodnotit. Jóga není soutěživým sportem, je osobní praxí a tak se každý věnuje sám sobě. Po pár lekcích si zapamatujete pár základních pozic a terminologii a nebudete si už vůbec připadat jako nováček. Všichni se pořád učíme, ať už jsou to začátečníci, pokročilí nebo lektoři.

Nemám čas

Další oblíbená výmluva, která si zaslouží místo v našem seznamu. Všichni jsme lapeni v dnešní zrychlené době plné elektronických vychytávek, které místo aby nám ušetřili práci a čas, nám spíš více ubírají energii. Pořád někam pospícháme, v hlavě seznam úkolů na co nesmíme zapomenout, co musíme udělat, zařídit. Občas máte pocit, že se nestihnete ani najíst, natož nadechnout a občas si povzdechnete, kdyby ten den měl jen o pár hodin navíc.

Co ale zkusit na chvíli z toho koloběhu událostí vyskočit a zastavit se? Pro začátek si můžete zkusit najít jen jednu hodinu týdně, kterou budete věnovat sami sobě a lekci jógy. Získáte možnost se nadechnout a zastavit, najít chvilku klidu pro sebe a vypustit myšlenky z hlavy. Bude to jak lehký vánek s přísunem nové energie, který vám možná pomůže získat novou inspiraci nebo získat nový vhled na situace, které řešíte.

A jaké důvody stojí na vaší cestě za první lekcí jógy? Určitě se o ně s námi podělte v komentářích pod článkem!

Komentáře (0)
Dagmar Gebauerová

Jóga mi už pár let dělá věrného parťáka na cestě životem. Ukazuje mi, jak být lepším člověkem a učí mě větší toleranci jak k sama sobě, tak i k mému okolí. Přináší nadhled, nové vědomosti a dává radost.

19.02.2016 - 13:40

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám