Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Kniha restorativní jógy konečně v češtině

Knihy ze světa restorativní jógy mohli všichni milovníci a učitelé restorativní jógy až donedávna číst hlavně v angličtině. To se díky nakladatelství Alferia letos změnilo a já jsem s radostí otevřela knihu „Restorativní jóga“ od Gail B. Grossmann. Její anglický originál je jednou ze základních knih restorativní jógy a vyšel ve spolupráci s časopisem Yoga Journal.

Kniha “Restorativní jóga: Sestavy pro úlevu od bolesti a rovnováhu těla a duše” je skvělým průvodcem pozicemi restorativní jógy (dále jen RJ). Vysvětluje nejen co je RJ, ale také jaké jsou její přínosy, kdy je ji vhodné praktikovat a také přehledně představuje použití jednotlivých pomůcek. Právě ty jsou nedílnou součástí RJ.

Popsané pozice

Restorativní jóga je pasivní formou cvičení a její doslovný překlad z anglického rest - store "uložení odpočinku" výstižně odpovídá jak funguje. Restorativní jóga používá hojně pomůcky, aby podpořili tělo v pozici a zajistili pohodlí a lehkost a poskytuje bezpečnou a hlubokou relaxaci.
Hlavní kapitola – Pozice je vhodně rozdělena podle toho, na jaký pohyb se zaměřuje – záklony, rotace, předklony, inverze a závěrečná relaxace. Každá pozice je popsána ve více způsobech provedení, jaké využívá pomůcky a jak se do dané pozice uložit. Všechny pozice mají svou fotografickou ukázku. Pouze pro upřesnění pro koho je pozice vhodná resp. nevhodná je potřeba konzultovat s lektorem RJ a nebo se ujistit v doporučených zdrojích.

Sestavy pozic

Druhou klíčovou částí knihy je kapitola – Sestav, kde je navrženo několik sledů podle konkrétního problému/tématu (např. sestava na astma, bolest hlavy, menopauzu, úzkostlivost, kyčle, bolavá bedra a další). Každá sestava má zároveň variantu krátké lekce – 30 min (3 – 4 pozice k prohloubení relaxace) a dlouhou lekci 60 – 180 min (delší čas v pozicích kdy dochází k hlubokému uvolnění).

Doporučení

Petra Šlechtická je nadšenou praktikantkou a lektorkou restorativní a jemné jógy. Petra pravidelně pořádá lekce v tomto duchu ve studiu Jóga Poděbrady, Jógovna. Přijďte to vyzkoušet také. Přehledně na webu www.umeniodpocinku.cz.
Kniha je  velmi přehledná a doporučuji ji všem, kteří se chtějí s RJ seznámit a vyzkoušet si její krásu. S její pomocí nebudete mít problém pozice zařadit do své praxe. Zároveň může být inspirací a zpestřením pro lektory jógy.

Knihu vydala Alferia: www.alferia.cz

Více informací o knize ZDE: www.alferia.cz/restorativni-joga
Prolistujte si obsáhlou ukázku z knihy ZDE: https://issuu.com/alferiaknihy/docs/ukazka_restorativni_joga

Foto: archiv autorky

 

 

Komentáře (0)
Petra Šlechtická

Zakladatelka Yogapoint.cz - nezávislý rozcestník ve světě jógy a zdravého životního stylu.

Petra je nadšenou praktikantkou a lektorkou restorativní jógy a inspiruje skrze blogUmění odpočinku.

11.10.2020 - 16:20

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám