Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Plavu v tom a nevím jak … aneb jógová pozice loďky

joga_navasana

Pozice loďky vypadá jako jednoduchost sama, žádné složitě křížené a zamotané končetiny. Pouze jednoduchá linie těla a paží. Zdání ale klame. Tato posilovací ásana vám opravdu nic neodpustí. Je potřeba síla jak fyzická, tak mentální, abyste v ní setrvali. Vše, co v loďce děláte, směřuje do středu, k jádru či centru vašeho těla, ale i vašeho bytí a posílíte tak svůj ‚core‘.

‚Core‘ je v tomto případě zdaleka nejlepší slovo a nevím, jestli je v češtině ekvivalent. Core totiž znamená centrum, jádro, dřeň, nitro střed, atp. Všichni, co jsme tuto ásanu již někdy vyzkoušeli, víme, že to je opravdu přesné a výstižné. Mnohdy totiž je to opravdu na dřeň a jeden se v loďce tak třese, že to vypadá, jako by jím zmítalo rozbouřené moře. Tato ásana má ale hned několik variant obtížnosti, takže můžete vybrat tu, která vám zrovna udělá dobře.

Navásana (jak se pozice jmenuje v sanskrtu) vám pomůže posílit střed těla, břišní svalstvo, ale i to zádové kolem páteře. Pomáhá při plynatosti a podporuje zažívání vůbec. V neposlední řadě ulevuje od stresu. Má ale i své kontraindikace, těmi je především těhotenství, menstruace a zažívací potíže (průjem). Pro plnou Navásanu potřebujete i určitý stupeň protažení, např. pokud se vám špatně sedí v pozici hole, můžete mít problém i při plné pozici loďky.

A jak na to? Začneme práve v Dandásaně – pozice hole. Posaďte se na podložku s nataženýma nohama a ruce položte kousek za zadkem, prsty směřují dopředu. Zapřete se do rukou a pokládejte tělo dozadu, je důležité, abyste jak nepovolili záda a nezakulatili je, tak nevytáhli ramena k uším. Pokládejte se, dokud neucítíte, že sedíte na sedacích kostech a kostrči. Pokrčte nohy, až máte stehna zhruba v úhlu 45° k podložce a poté zvedejte holeně buď do vodorovné polohy, nebo do úplného protažení, až se vaše palce na nohou dostanou na úroveň vašich očí. Zvedněte ruce ze země a napněte je vodorovně s podložkou.

Po celou dobu je důležité držet rovná záda, lopatky u sebe a otevřený hrudník, abyste se nezbortili sami do sebe. Sice je třeba tlačit pupík k páteři, ta ale musí zůstat rovná a pěkně vytažená. Hlava je v prodloužení těla. V neposlední řadě je třeba i klid v hlavě a vyrovnanost, aby vám rovnováha vydržela i v ásaně.

Pokud cítíte, že už začínáte povolovat a ohýbat záda, bortit hrudník dovnitř, pokrčte nohy a klidně zůstaňte v poloviční loďce s nohama vodorovně. Nebo klidně i zapření o ruce za tělem, budete koneckonců posilovat i je. A časem se třeba podle nálady a možností posunete o stupínek dále.

Dobrý tip je udržet opravdu celou dobu klidné myšlenky a dech. Jakmile ucítíte námahu a začne se vám krátit dech a napětí zračit ve tváři, půjdou do křeče i další svaly. Určitě znáte obličeje běžců, povolené ukazují vnitřní stabilitu a sílu a v momentě kdy začne docházet, začnou tvrdnout rysy a tvrdnou i svaly. A to určitě není proč jógu cvičíme. Vraťte se radši o krok zpět. Vaše loďka by měla být klidná jako na hladině jezera a ne roztřesená napětím, jako na moři.

 

Komentáře (0)
Vendula Krejčířová

Jsem člověk, co má rád pohyb, život a svět a všechno se snaží užívat plnými doušky a mít z toho radost. A díky józe na to mám dostatek elánu a energie.

24.04.2017 - 18:13

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám