Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Zapusťte kořeny v jógové pozici stromu – Vrkásaně

vrkasana_joga

Stromy jsou zdrojem pozitivní energie, působí tak klidně a vyrovnaně, jak stojí, pevně zakořeněné v zemi a shlíží na svět. Věřím, že stromy moc nesoudí, co se kolem děje, spíše vše nechávají plynout. Proudí jimi tolik život a tolik života, radosti a energie poskytují světu. Zkuste se jimi stát, nebo se jim aspoň přiblížit v pozici jógové pozici vrkásana – pozici stromu

Jak těžký asi tak může být stoj na jedné noze? A co nám může přinést? Ásana stromu patří mezi nejvíce fotografované, mezi symboly jógy, skoro až vlajkové lodě. Na první pohled působí jednoduše a lehce. Ale zdání klame. Toto stabilizační cvičení zapojuje nejen spoustu svalových skupin, ale hlavně hlavu a emoce.

Začínáme ze stoje snožmo (neboli hory), obě nohy zapustíme do podložky, ruce podél těla nebo spojené před srdcem. Lehce přeneseme váhu na pravou nohu, levou nadlehčíme a opřeme o stojnou nohu v místě, které vyhovuje našemu momentálnímu mentálnímu a fyzickému rozpoložení. Plná pozice stromu je s nohou opřenou o vnitřní část stehna, hned pod stydkou kostí, a s kolenem vytočeným co nejvíce do strany.

Pokud vám takto založená noha klouže, posuňte ji níž, nad koleno, nebo pod koleno stojné nohy. Ale (!!) určitě ji nikdy neopírejte o koleno samotné, zbytečně byste tím zatížili kloub a tlačili do něj z boku, na což rozhodně není stavěný. Ruce můžete dát v bok, před srdce či sepnout nebo roztáhnout nad hlavou. Pohled by měl směřovat to jednoho místa. Jestli se cítíte dostatečně stabilně, zkuste třeba na chvíli zavřít oči.

Užijte si pocit rovnováhy a stability, s každým výdechem zapusťte kořeny skrze chodidlo stojné nohy a s každým nádechem nechte vyrůst korunu energie, klidu a pohody kolem vašeho trupu a hlavy. Právě rovnováhu, ať už těla nebo v hlavě, vám pozice stromu pomůže zakusit. Srovnání páteře a její protažení, zpevnění kotníků a kolen (a vůbec celé stojné nohy) je jen třešničkou na dortu. Hlavní benefity jsou opravdu spíše pro naši psychiku.

Čím bychom ale tuto blahodárnou pozici mohli pokazit? Dejte si pozor na založení chodidla přímo na koleno (ze strany) stojné nohy, to opravdu není dobrý nápad a místo posílení kolene byste tento kloub spíše poškodili. Stejně tak si celou dobu myslete na to, aby vám boky neuhnuly do strany mimo osu těla anebo se jedna kyčel nedostala výše než druhá.

Využijte jara, kdy se stromy probouzejí, a probuďte nějaký silný vnitřní strom v sobě. A, jak platí u každé jógové praxe, ani strom se vám nemusí dařit stále stejně. Hlavně pokud je člověk ve stresu, necítí se dobře a hlavou se mu honí mnoho problémů. Určitě si v takovou chvíli odpusťte, že třebas ásana není, jak jste zvyklí a využijte její modifikovanou a lehčí verzi, abyste tu bouři, co zrovna zmítá vaší pomyslnou korunou, uklidnili a cítili se nohou pevně na/v zemi.

 

Komentáře (0)
Vendula Krejčířová

Jsem člověk, co má rád pohyb, život a svět a všechno se snaží užívat plnými doušky a mít z toho radost. A díky józe na to mám dostatek elánu a energie.

19.04.2017 - 20:55

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám