Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jógová pozice mostu, aneb Setu Bandha Sarvangásana

jogova_pozice_most_setu_bandha_srvangasana

Most, neboli Setu Bandha Sarvangásana, je jedna ze základnějších jógových pozic, byť její provedení může být pro leckoho oříškem kvůli ztuhlým ramenům nebo zádům. Nicméně i když se v této ásaně zapřete hlavně o ramena a krk je opravdu hodně ohnutý, tak se nejedná o žádnou krkolomnou pozici. A možná jste ji zařazovali do cvičebních plánů, ale spíše jako posilování zadku a spodního břicha. Tak na toto zkuste prozatím zapomenout a ásanu mostu nahlížejte bez stereotypů z jiných typů cvičení a aktivit.

„Já postavím si bezvadný most, pevné pilíře a bude jich dost“ nedá mi to nezopakovat text oblíbené písničky Karla Zicha a Lenky Filipové. Přesně takový by totiž měl být i váš most. Jak to udělat, aby byl bezvadný, měl pevné pilíře a přinesl vám radost a uvolnění si povíme hned vzápětí.

Začněte v lehu na zádech s patami tak blízko zadku, jak jen to jde. Nohy mějte pouze na šiřku pánve. To, že po celou dobu cvičení mostu budete mít kolena maximálně na šířku pánve, můžete zajistit i tím, že si mezi kolena vložíte bloček a budete jej tam držet. Nicméně ať už s bločkem, nebo bez, jakmile se srovnáte v lehu s pokrčenýma nohama, zapřete se do chodidel a podsaďte pánev. Pomocí kvadricepsu vytáhněte pánev nahoru, až budete zapření pouze o ramena. Pokud vám to flexibilita dovolí, můžete sepnout ruce pod zády a sesunout ramena blíže k sobě, abyste byli opravdu více zapřeni o ně a ne o krční páteř.

V ásaně byste měli mít zpevněný zadek, ale určitě ne zatlý. Celou práci vykonává přední strana stehen. Chodidla se snažíme tlačit do země, kolena vytahovat co nejvíce dopředu a samozřejmě je držet na šířku boků. A dýcháme do břicha, byť to může být těžší kvůli ohnutému krku, aby se uvolnily vnitřní orgány. Změna polohy a gravitace najednou působící na druhou stranu jim udělá dobře.

Benefitů přinese most spoustu, v ásaně si protáhnete páteř a otevřete hrudník a ramena. Jak již bylo řečeno, fakt, že pěkně prodýcháte břicho napomůže lepšímu trávení. Otevřený hrudník udělá dostatek prostoru pro vaše srdce a plíce. Zmáčklý krk naopak stimuluje štítnou žlázu a příštítná tělíska. Ženám pomůže při menstruačních bolestech, ale zmírňuje i symptomy menopauzy. A všem pak pozice přinese úlevu od bolesti hlavy nebo zad, při problémech se spánkem, či vysokým tlakem, dokonce i při úzkostech.

Pokud máte problémy s krční páteří, ásanu vůbec nezařazujte, popřípadě až po odborné konzultaci.

 

Komentáře (0)
Vendula Krejčířová

Jsem člověk, co má rád pohyb, život a svět a všechno se snaží užívat plnými doušky a mít z toho radost. A díky józe na to mám dostatek elánu a energie.

29.05.2017 - 14:54

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám