Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Bhujangásana aneb kobra je dobrá

joga_pozice_kobry

Během dne se pod tíhou starostí bortíme do sebe, hrbíme se nad klávesnicemi, knihami, mobily, nebo jen pod tíhou tašek a starostí. Nevhodným držením těla si pěstujem horní zkřížení syndrom (jen v rychlosti, jedná se o povolené mezilopatkévé svaly, což vede ke zborcení hrudníku dovnitř, zkrácené nebo ztuhlé trapézy, povolené flexory hlavy, které vedou k předsunutí hlavy). Jógová pozice bhujangásana je skvělý lék na kompenzaci (ostatně jako jóga obecně, že ano) a navíc dodá spoustu energie.

Do jógové pozice kobry se dostaneme z lehu na břiše, natažené nohy směřují nárty do podložky a jsou protáhlé až k palcům. Ruce opřeme dlaněmi přímo pod rameny a lokty stále tlačíme k tělu, aby se nerozjely do stran. Aktivací svalů kolem páteře a mezilopatkových svalů pak zvedáme hrudník od podložky. Stačí kousek, přesně tam, kam se dostanete, aniž byste se do ruk museli zapřít (jen je zkuste na chvíli zvednout, nespadli jste o pár centimetrů níž?). V tuto chvíli se nacházíme v nízké kobře, hlava je v prodloužení. Stydká kost, ani nohy se neodlepují od podložky a dechem do břicha se pěkně masírují vnitřní orgány, zadek je pevný, ale ne zatlý, pracovat by měla vaše záda a mezilopatkové svaly, ramena držet od uší a lopatky co nejvíce u sebe. Dýchat.

Do vysoké kobry se pak dostaneme odtlačením se od rukou do toho momentu, aby stydká kost stále zůstávala na podložce a nezvedala se, popřípadě pouze do té chvíle, aby vám ásana stále byla příjemná. Stále platí pevný, ale nezatlý zadek, nohy vědomě protažené za sebou, ale stále na podložce a pohled už směřuje vzhůru. Hlavu se snažit vytahovat, ať prodloužíme krk co nejvíce. A ano, dýchat. Zůstat v pozici můžete po dobu až 30 vteřin. Pak se pomalu položte opět zpět na podložku a nechte ásanu doznít.

Bhujangásana přináší energii. Díky otevřenému hrudníku uděláme prostor pro srdce a plíce, nezpoměňte tedy dýchat opravdu plným jógovým dechem, ať tohoto prostoru využijete a pořádně se okysličíte. I další vnitřní orgány v dutině břišní získají v této záklonové pozici mnohem více místa. Víc kyslíku v oběhu navíc znamená i lepší vyživení mozku a celkový příliv energie. Pozice se doporučuje i při potížích s astmatem. Zpevnění a posílení mezilopatkových svalů, uvolnění ramen od uší a pevný krk v ásaně pak pomáhají bojovat proti hornímu zkříženému syndromu. Páteř se krásně protáhne, ale zároveň se i posílí svaly, které jsou podél ní a mezilopatkové svalstvo.

Kontraindikací kobry je těhotentsví, zranění zad, či problémy s páteří, ramen, nebo zápěstí, k tomu patří i trable s karpálními tunely. Popřípadě pokud jste absolvovali nedávno operaci dutiny břišní, dejte si od kobry chvíli klid.

 

Komentáře (0)
Vendula Krejčířová

Jsem člověk, co má rád pohyb, život a svět a všechno se snaží užívat plnými doušky a mít z toho radost. A díky józe na to mám dostatek elánu a energie.

03.04.2017 - 08:54

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám