Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

2 + 2 tipy jak večer usnout a jak asistovat v ásanách

clanek

Před pár dny tomu bylo 13 let, kdy jsem vedl svou první lekci power jógy. Po čase jsem se dostal k ashtanga vinyasa józe a u ní zůstal dodnes. Vždy, když se mě někdo ptá, jakou jógu by měl dělat, který styl si vybrat, radím mu, aby jich vyzkoušel více a také více učitelů, ale jakmile najde ten „pravý styl,“ aby u něj zůstal a všechny ostatní tipy, doporučení a techniky, které později pozná, přizpůsobil nebo upravil právě pro ten svůj styl.

Sám jsem těch technik, doporučení a jiných jógových stylů taky dost vyzkoušel – některé mně pomohly uvědomit si to, co mi v ashtanze do té doby nedošlo a některé mně naopak nepřišly natolik účinné, takže jsem od nich po vyzkoušení postupně upustil.

Je ale několik jógových technik, které bych mohl souhrnně nazvat „to nejlepší, co jsem za celou svou praxi poznal“ a k čemu se často vracím nebo cvičím pravidelně každý den. A protože jsem se chtěl o to, co mně funguje nejlíp, podělit i s ostatními, seřadil jsem tyto techniky do celodenní workshopu – dva již proběhly na Moravě a ten třetí se bude konat za měsíc v Praze.

Pokud byste ale již nyní chtěli malou ochutnávku, zde jsou dva tipy, které souvisí s náplní odpoledního bloku – konkrétně s meditací/se zklidněním mysli:

1. Jestli se Vám také stává, že si večer lehnete do postele, ale přestože je tělo zralé na spánek, mysl šrotuje a ne a ne se zastavit, pak změňte náplň doby, která ulehnutí předchází. Pokud totiž do poslední chvíle něco děláte – vaříte, řídíte, pracujete, čtete..  mysl nemá dost prostoru na to, aby její přirozená setrvačnost doběhla a zklidnila se. Ideální je proto sednout si například do křesla, ztlumit osvětlení a nepodporovat další rozvoj myšlenek – ty které přijdou nechte zase odeznít. Případně, pokud vás něco napadne, poznamenejte si to, ale nevěnujte tomu žádnou další pozornost. Jednoduše, dělejte to, co děláte. Takže pokud je vaším záměrem zklidnit mysl a usnout, dalším rozvojem myšlenek byste šli přesně proti tomuto záměru. Ztlumení osvětlení navíc nastartuje hormonální procesy, které spánku pomáhají. A snazší usnutí můžete podpořit také tím, že napodobíte dech takovému způsobu, jakým dýcháte při spaní.

2. Druhou technikou, jak zklidnit mysl, je na něco se zaměřit – zvlášť pokud jste často s něčím nespokojeni nebo vyvedeni z míry. Kromě zaměření pozornosti na dech nebo uvolnění svalů, si před spaním můžete uvědomit tři věci z uplynulého dne, za které jste vděční. Nebo za ně můžete rovnou poděkovat – možná za to, že jste si mohli dovolit jít na večeři, možná za to, že je vaše tělo zdravé (nebo aspoň natolik zdravé, nakolik právě je), za to, že máte zdravé děti a partnera, za to, že máte práci, za to, že jste někomu mohli s něčím pomoct nebo jen za to, že jste ráno stihli tramvaj. :-)
U Pozdravu Měsíci, který je jednou z technik zařazených do zmiňovaného workshopu, je takových uvědomění hned několik a navíc je ještě spojíme s ásanami, takže účinnost „vyčerpání“ mysli i těla ještě zvýšíme. :-)

Pokud byste se rádi workshopu zúčastnili, stačí navštívit stránku www.yogalibre.cz/workshop a přihlásit se.

Asistence v pozicích

Dopolední blok workshopu bude především o ásanách – do série jsem zařadil nejen ty klasické, ale také jejich atraktivnější varianty a u každé si řekneme také o jejích účincích.

Ne vždy si ale dokážeme sami pomoct nejlépe a udivuje mě, kolik lektorů si jde na lekci vlastně jen zacvičit. Osobně si myslím, že lektor je na lekci právě proto, aby cvičícím také pomohl objevit nové dimenze ásan,
poskytl jim hloubku, které zatím sami nedosáhnou, pomohl jim k posunu. Takže jít na lekci, kde budu jen opakovat to, co dělá člověk na pódiu, to si raději zacvičím doma, podle nějakého online kurzu :-)

Když jsem přišel na první lekci ashtangy, to, co mě nejvíc zaujalo, byl adjustment, asistence v ásanách. Ta je právě pro ashtangu specifická a díky ní se efekt takové lekce násobí, cvičící rozhýbe své tělo víc a za kratší dobu.

Samozřejmě někdy stačí jen slovní asistence, ale v momentě, kdy jsme pozicí zaměstnáni natolik, že sotva držíme rovnováhu nebo skoro netušíme, kde máme pravou ruku a nevíme, které svaly zapojit, abychom protáhli zadní nohu, žádný ústní pokyn nám nepomůže. Pak je ale také potřeba vědět, kde a nakolik intenzivní asistenci použít. Ne jednou už jsem slyšel o učitelích, kteří se snaží cvičícího dostat do pozice tak intenzivně, až najednou někde něco křupne a cvičící nemůže kvůli natrženému hamstringu tři měsíce pořádně chodit..

Je rozdíl mezi překonáváním komfortní zóny a honbou za překonáváním hranic za každou cenu. Možná se totiž někdy na překonávání překážek prostě necítíme, možná jsme měli den, kdy nás umořilo stokrát nic nebo jsme se málo vyspali a taková lekce jógy je okamžikem, kde právě v takový den chceme jen zrelaxovat, hodit všechno za hlavu a za ničím se nehonit. A pokud v takovém okamžiku, přijde lektor a začne nás někam tlačit, i když se budeme snažit ze všech (zbývajících) sil, tělo nás v ten den prostě dál nepustí.

Možná proto v tu chvíli budeme potřebovat jen asistenci vedoucí k většímu uvolnění, než k většímu posunu. Možná se o ni ale bojíme/stydíme říct a možná jsme právě v roli lektora, který by rád pomohl, ale netuší, jak to správně odkomunikovat a asistovat.

Pokud je vám něco z toho blízké, připravil jsem pro vás trénink, kde se přesně těmto tématům budeme věnovat. Adjustment training – asistence v pozicích. Ať už chcete dál posunout jen své kamarády, či partnera nebo se lekcím věnujete profesionálně, tento intenzivní trénink vám umožní posunout jejich zážitek z cvičení ásan na vyšší úroveň. Umožníte jim posunout se tam, kam by se sami nedostali a zintenzivníte účinky, kterých jednotlivými ásanami mohou dosáhnout. A pokud byste si rádi něco z adjustmentu vyzkoušeli již nyní, mám pro vás i zde dva tipy:

První ásanou je Adho Mukha Svanasana [adhomuka švanásana], pozice psa tváří dolů

– postavte se čelem k zádům cvičícího a položte své dlaně na jeho bedra
– zaujměte pevný postoj, abyste se při následném tlaku nevychýlili z rovnováhy a protáhněte paže
– lehce zatlačte ve směru šipky (přímo vzad) a pokud to situace vyžaduje a cvičícímu to pomůže, tlak můžete zintenzivnit tím, že se do pozice více opřete – celým tělem, ne jen rukama
– zůstaňte na 5 nádechů a výdechů
– uvidíte, že cvičícímu protáhnete páteř a celá záda více, než by to dokázal sám a že se bude takto moci více soustředit na dech a prohloubit jej; zároveň také klesnou jeho paty blíž k zemi

Druhou ásanou je Balasana, pozice dítěte

– opět položte dlaně na bedra a lehce jimi zatlačte ve směru šipky
– stejně i tady využijte k případnému zintenzivnění tlaku váhu celého těla
– cvičící může ještě prohloubit dech tak, aby se s každým nádechem více nafouklo břicho, díky tomu dojde s výdechem k hlubšímu uvolnění
– pokud chcete tuto asistenci ještě rozšířit, můžete se k cvičící/mu postavit bokem a jednou dlaní tlačit bedra ve směru šipky a druhou položit na nejkulatější část páteře v její vrchní polovině a tlačit jí (úměrně) směrem k hlavě a dolů.

Pokud Vás trénink zaujal, dodám ještě, že jeho kapacita je pouze 10 míst, abyste si mohli být jisti, že všechny situace a asistence probereme opravdu do hloubky a aby se dostalo na požadavky každého z vás. Více informací a přihlášky na posledních pár míst najdete na této stránce: www.yogalibre.cz/adjustment

 

Komentáře (0)
Pavel Hub

Vede lekce ashtanga vinyasa jógy od roku 2003. Je autorem kurzu online jógy a výukového DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé. Začínal s power jógou a po několika měsících pravidelné praxe se dostal k jejím kořenům, Ashtanga vinyasa józe. Absolovoval semináře a učitelské programy například u učitele Madonny a Stinga - Dannyho Paradise, první západní učitelky Ashtangy - Nancy Gilgoff, ale také u Georga Wögingera, který přivezl Ashtangu do Prahy nebo u Dalibora Štědronského, předního českého Ashtanga učitele. V současné době vede Pavel pravidelné kurzy, soukromé a firemní lekce a pořádá jógové víkendy a semináře po celé České republice

13.04.2016 - 12:01

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám