Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jóga není útěk z reality

joga-neni-utek-z-reality

Jóga (ať už ve formě cvičení ásan, meditace nebo třeba recitace manter) není útěk od reality a ani by taková být neměla. Lépe řečeno, pokud takto jógu bereme, možná by stálo za úvahu zjistit, proč od své reality utíkáme a začít hledat způsoby, jak z toho ven – nebo ještě lépe, jak žít realitu, od které není třeba utíkat, takovou která je mnohem (smyslu) plnější a autentičtější.

Od jógy pak dostaneme skvělou podporu, kopec energie a taky uvolnění napětí – jak toho svalového, tak toho nervového – kterého je právě pro konstruktivní přemýšlení třeba se zbavit.

Vše se odvíjí od optiky, kterou na realitu pohlížíme – chceme chvilkově zapomenout na stres nebo mu umět předcházet (anebo se jej v takových chvílích alespoň naučit zbavovat)? Chceme se zbavit starostí s dětmi nebo být lepším rodičem? Chceme přemýšlet, kterou dietu zvolíme příště nebo upravit životní styl a tak nejen shodit přebytečná kila, ale být i celkově spokojenější? Anebo slovy pana Dr. Hnízdila – chceme se léčit nebo se uzdravit?

„Začněte s tím, co máte, zbytek přijde cestou.“ – Paul Getty

Jasně, že cesta je cíl, ale pokud nevíme, kam vlastně směřujeme, není se co divit, že se nám nelíbí, co od života dostáváme. Že mezi pár světlými okamžiky, jsou dlouhé šedé průměrné a promrhané dny a noci, místo aby to bylo naopak.

Věci jako vděčnost, vizualizace a vroucí touha jsou sice hezké, ale samy o sobě neznamenají nic, dokud (v jejich duchu) nezačneme konat. Akce nás posouvá dál, otevírá nové možnosti.

A lekce jógy jsou pro nové možnosti skvělým začátkem a průběžným povzbuzením. Jsou očistcem do kterého doslova vhodíme sebe sama se všemi svými problémy, strachy, svazujícími emocemi, zkrácenými a případně i ochablými a ztuhlými svaly a klouby, abychom se toho všeho zbavili a udělali pro nové možnosti a příležitosti prostor.

 

Jsou pozastavením se, znovu-usazením sama v sobě, spojením se se svou intuicí, která nám vždycky správně napoví – a stává se tím silnější, čím více podle ní jednáme. A i když realita, která bude po lekci následovat, možná nebude přesně podle našich představ, v daný okamžik bude pro náš růst tou zaručeně nejlepší.

 

Komentáře (0)
Pavel Hub

Vede lekce ashtanga vinyasa jógy od roku 2003. Je autorem kurzu online jógy a výukového DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé. Začínal s power jógou a po několika měsících pravidelné praxe se dostal k jejím kořenům, Ashtanga vinyasa józe. Absolovoval semináře a učitelské programy například u učitele Madonny a Stinga - Dannyho Paradise, první západní učitelky Ashtangy - Nancy Gilgoff, ale také u Georga Wögingera, který přivezl Ashtangu do Prahy nebo u Dalibora Štědronského, předního českého Ashtanga učitele. V současné době vede Pavel pravidelné kurzy, soukromé a firemní lekce a pořádá jógové víkendy a semináře po celé České republice

28.04.2016 - 10:52

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám