Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jóga pro začátečníky

Před pár dny jsem na stránce onlinekurzjogy.cz změnil úvodní video – proč? Chtěl jsem, aby každému hned od prvních vteřin bylo jasné, že s cvičením ásan může začít, i pokud o józe nikdy nic neslyšel, aby věděl, o co všechno přichází, když si nenajde pár minut denně sám pro sebe a čeho všeho se snadno může zbavit, aby jeho den dostal nový směr a šťávu.

Ať už jste máma, pro kterou není vždy snadné sehnat hlídání, či jste jen nespokojená s jógou od vedle nebo jste úspěšným ve svém byznyse a nechce se vám nikam docházet, či jste stále na cestách a nechcete se ještě obtěžovat hledáním nejbližšího jóga studia. A už vůbec se vám nechce třídit a filtrovat všechny informace, které jsou dnes o józe k mání, ale jednoduše se chcete jen ponořit do flow a nechat se unášet hlasem zpovzdálí a rytmem svého klidného a vyrovnaného dechu, pak přesně to zažijete s tímto jóga online / jóga DVD kurzem.

 „Když jsem si poprvé pustila pozdrav slunci, tak jsem si říkala, že si to ani nemůžu nikdy zapamatovat. Neumím správně dýchat a je to velmi důležité. Jsem neustále ve stresu, pracovním shonu, do toho děti, dojíždění…

Původní sen byl dostat se do všech pozic, ale i při možnostech které zatím zvládám – někde bída, některé pozice naopak překvapují. Vidím na sobě srovnávání dysbalancí a rovnoměrné protažení obou stran těla – jedna jde vždy lépe, druhá jak kdyby nebyla moje. Je to moc příjemné a po cvičení se cítím o mnoho líp. V předklonu se dotknu země dlaněmi, u pozice psa hlavou dolů už dám paty na zem – protažení je hned úplně jiné. Záda mě přestala bolet. Jsem nadšená, nevěděla jsem, do čeho jdu, jen tušila, ale výsledky jsou úžasné a předčily moje očekávání.“ – Hanka Z.

Tento kurz jsem sice stavěl na své 12-leté praxi vedení lekcí, kterých bylo za tu dobu něco přes 6.000 – a to nepočítám všechno to cestování, ať už po Evropě nebo do Indie, abych se dostal k učitelům, patřících mezi absolutní špičku, jejich praxe přesahuje i 40 let. Především jsem ale celý kurz stavěl na dotazech, které jsem dostával a stále dostávám – v 80% jsou totiž stále stejné a i když by se tento kurz mohl stejně jako Od začátku správně, jmenovat jóga pro začátečníky nebo jóga pro úplné začátečníky, dost často se na workshopech a setkávám s cvičícími, kteří základy – jako třeba správné dýchání – nemají vybudované, i kdž cvičí již několik let. Proto třeba právě dýchání věnuji hned v úvodu kurzu celou třetinu lekce.

Spousta zájemců se také bojí začít cvičit sami doma – to samozřejmě chápu, protože většinou mají strach, aby si neosvojili chybné návyky, kterých by se pak pracně museli zbavovat. Existuje ale několik principů a doporučení, které, když budete dodržovat, vaám zajistí, že sami můžete začít cvičit bez obav. Přesto jsem k jednotlivým cvikům přidal přesné instrukce a upozornění na chyby formou foto přirovnání chybného a správného provedení.

„Snažím sa, ale ide mi to oveľa pomalšie ako je to v lekciách. Ale môžem potvrdiť, že moja pohyblivosť sa zlepšuje a dokážem sa natiahnuť tak, ako som sa nedokázala pred piatimi rokmi. Som šesťdesiatročná žena, ktorej prednedávnom diagnostikovali Parkinsonovu chorobu a cvičením jogy sa snažím oddialiť nepríjemné dôsledky tejto choroby. Stali ste sa mojim miláčikom, pretože na Vašich videách je cítiť ako chápete takých začiatočníkov ako som ja. Ste mojim každodenným kamarátom.“ – Darina V.

DVD jóga nebo joga online se poslední dobou stává stále oblíbenější – ať už z důvodu, že se chcete naučit vše od základů, inspirovat se novými sestavami ásan nebo se naučit nějaké pokročilejší ásany, ale nevíte, jak na ně. A dost možná vás jóga časem chytne natolik, že vám to nedá a budete se chtít o jóga cviky, které vám pomohly na bolavá záda nebo o zklidňující techniky, které vám pomohly uvolnit se po náročném dni, podělit se svými přáteli nebo se svým partnerem.

Je skvělé sledovat, jak ti, kteří nejprve chodili na každou lekci zamračení, se postupně začnou usmívat a říkat vám, jak si našli nový job nebo vztah, protože v tom předchozím už to nikam nevedlo a nenaplňovalo je to a jak jsou najednou spokojenější nebo když vám na víkendový seminář přijede absolvent/ka vašeho online kurzu.

Přesně takhle to bylo s Míšou – něco málo o józe věděla, sem tam vyzkoušela nějakou lekci, ale nebyl úplně spokojená. Když pak natrefila na můj online kurz začala cvičit pravidelně a intenzivněji. Jóga ji natolik chytla, že za chvíli už v obýváku necvičila sama, ale s několika svými kamarádkami. To jim ale taky dlouho nevydrželo, základy, které se v kurzu naučila, začala totiž rozšiřovat o poznatky z jógové literatury a dalších videí, zúčastnila se skoro všech mých jóga víkendů, udělala si kurz a dnes už učí veřejně – a osobně si myslím, že u jedné lekce příliš dlouho nezůstane – však posuďte sami, až budete chtít zkusit jógu v Karlových Varech :-)

Ne každý to ví, ale jóga byla původně čistě mužskou záležitostí a tak se nad otázkou, jestli je jóga taky pro chlapy, vždy trochu pousměji – drtivá většina nejznámějších učitelů jsou muži, ale je mně jasné, že stydlivost a obava že (já jako chlap) nebudu stejně ohebný jako kterákoliv z žen v místnosti, je dost silným důvodem, abych si šel raději zaběhat nebo na fotbal a jógu absolutně vyloučili s tím, že se přece nebudu zabývat nějakým hledáním nitra :-)

Ok, můžeme přehlédnout fakt, že ženy jsou od přírody flexibilnější, ale v józe „naštěstí“ nejde o to, jak daleko se předkloníme, ale co z těch pár desítek minut dokážeme načerpat – větší soustředěnost, kterou využijeme k zefektivnění všech pracovních i mimopracovních procesů? Posílení schopnosti zůstat v klidu navzdory nepříznivým okolnostem a každodennímu shonu? Být vůči nim odolnější? Získat kontrolu nad svaly, které nás udrží napřímeně a na kterých teprv můžeme ve fitku stavět nebo si osvojit tisíci lety ověřenou sestavu cviků, které nás skvěle protáhnou po uběhnutých kilometrech či hodině squashe? Získat klíč k stavu, který nám umožní rozvíjet svou kreativitu, posílit svou intuici/šestý smysl a mnohem snáz tak nalézat odpovědi na své palčivé problémy a dilemata?

To je jóga – ne nějaké nudné sezení, jak si stále ještě velká část populace myslí. Ne nějaký asketický život v himalájské jeskyni. Ale principy a techniky, které skvěle fungují a obohacují nás přesně v takových podmínkách v jakých aktuálně jsme.

Včera ráno se konala první lekce mého „živého kurzu“ Od začátku správně. A jedna z účastnic mi večer napsala: „Ráno jsem se cítila pekelně unaveně, ale po hodině jsem odcházela odpočatá a spokojená. Energie mi vydržela až do teď, což je pro mě velká věc. :-)“

S těmi pár pozicemi, které jsme na kurzu udělali, jsme se ještě ani nerozjeli a pokud už tenhle střípek měl takový účinek, asi si dokážete představit, co udělá celý kurz :-)

„Musím konštatovať, že lekcie sú vypracované veľmi kvalitne. Páči sa mi že videa sú nahrávané s dvomi kamerami z rozných uhlov. Zvuk je nahrávaný dodatočne k videám, a tým je veľmi kvalitný.“ – Juraj C.

Pokud z jakýchkoliv (i výše uvedených) důvodů nemáte možnost chodit na pravidelné lekce nebo si chcete své základy prohloubit a rozšířit, rád vás přivítám mezi desítkami spokojených účastníků a třeba budete i mezi těmi, kteří ke kurzu napíší svou recenzi :-)

Tenhle kurz jsem nedělal proto, aby jste si jím jen tak prošli, ale proto, že když podle něj půjdete, budete se mít v každé oblasti o 100% lépe – nejen na podložce, ale také mimo podložku. Jak to vím? To, co učím, dělám 13 let.

Vím, že na web se dá napsat cokoliv a tak, abych svá slova potvrdil, do konce příštího týdne dávám na kurz 100% garanci vrácení peněz – jednoduše, pokud během 30 dnů zjistíte, že to pro vás není to pravé nebo vám kurz z nějakého důvodu nevyhovuje a žádné pozitivní změny nevnímáte, stačí, když mi napíšete a já vám částku vrátím zpět na účet. Za tímhle kurzem si totiž stojím.

Tak co, jdete do toho?

 

Komentáře (0)
Pavel Hub

Vede lekce ashtanga vinyasa jógy od roku 2003. Je autorem kurzu online jógy a výukového DVD Ashtanga Vinyasa jóga pro začátečníky a středně pokročilé. Začínal s power jógou a po několika měsících pravidelné praxe se dostal k jejím kořenům, Ashtanga vinyasa józe. Absolovoval semináře a učitelské programy například u učitele Madonny a Stinga - Dannyho Paradise, první západní učitelky Ashtangy - Nancy Gilgoff, ale také u Georga Wögingera, který přivezl Ashtangu do Prahy nebo u Dalibora Štědronského, předního českého Ashtanga učitele. V současné době vede Pavel pravidelné kurzy, soukromé a firemní lekce a pořádá jógové víkendy a semináře po celé České republice

17.02.2016 - 13:57

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám