Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Šavásana: luxus nebo nezbytnost?

Foto: Dana Beierová, Jóga Poděbrady

Lekce pomalu zvolňuje, na řadu přichází závěrečné protahovací pozice na zemi. Pokukujete po hodinách a říkáte si: „Skvělé, před šavásanou odejdu a díky těm extra pěti minutám ještě stihnu dojít na sraz s kamarádkou včas.“ Tušíte, o co jste se právě sebe a své tělo rozhodli ochudit? Šavásana je totiž mnohem víc než relaxace na konci hodiny, která se západnímu člověku může na první pohled zdát jako luxusní nice-to-have.

Jógoví učitelé mi to mohli opakovat stokrát. Než jsem si ale prožila, jaké je stále se ochuzovat o šavásanu, nepřikládala jsem tomu význam. Co se se mnou dělo? Každý večer po lekci jsem bojovala s nezastavitelným přívalem energie a dlouho do noci jsem nemohla usnout. Druhý den jsem sice nedostatkem elánu netrpěla, ale moje tělo bylo ztuhlé a bolavé, na což jsem z jógy opravdu zvyklá nebyla. Přemýšlela jsem, čím to může být. Že by v tom měla prsty šavásana?

Odpočinek pro rovnováhu

Pozice mrtvoly (šavásana) totiž přináší do naší praxe rovnováhu. Je to jinové vybalancování převážně jangové ásanové praxe (pokud tedy nejste zarytí příznivci jin jógy). Představuje nezbytný výdech, abychom se mohli znovu nadechnout. Vytváří prostor pro zastavení, aby si naše tělo a mysl mohli zpracovat, uložit a integrovat všechno, co jsme jógovou praxí otevřeli. Ať má naše praxe jakoukoliv podobu – ásany, studium filozofie nebo jógových textů, pranajama, meditace – vždy pracujeme s určitými složkami naší životní energie (prány). Tu s jednou více, tu s jednou méně, můžeme v nich vytvářet dysbalance – třeba když v ásaně na jedné straně vydržíme delší dobu než na druhé. Šavásana všechny takové rozdíly pomáhá vyrovnat, proto by měla mít své místo po kterémkoliv typu praxe.

Zkuste si to představit jako náročný den, který je nabitý událostmi. Přecházíte od jednoho úkolu ke druhému a řešíte jeden problém za druhým. Zastavíte se až večer, hodíte tašku na zem a usednete do křesla. Teprve teď si v tichosti promítáte, co se vlastně za celý den stalo a reflektujete svojí zkušenost. Necháváte všechny zvířené emoce uplynulých hodin usednout, po chvilce zregenerujete a jste připraveni užít si svůj volný večer. Přesně to je šavásana. Moment ztišení, zastavení, pozorování a ujasňování. Nezbytná podmínka pro obnovení našich fyzických a mentálních sil, pro obnovení propojení mezi tělem a myslí. A teď si představte, že si ten moment na křesle nebo na gauči nedopřejete. Jak bude vypadat zbytek vašeho dne? Ještě máte chuť se příště ochudit o šavásanu?

Zmáčkněte pauzu

Nejen v jógové praxi, ale i v našem životě jako takovém bychom si měli najít dostatek času a prostoru pro pomyslnou šavásanu. Vytvořte si ve svém životě co nejvíce momentů pro pořádný výdech. Hodinová praxe jógy je ideálně vyvážena deseti minutami odpočinku. Kdybychom se touto rovnicí řídili v každodenním životě, poměrově by to vycházelo na 60 dní klidu v roce.

Ruku na srdce, dopřáváte si takové množství oddechu? Krátké momenty tu a tam nestačí. Nějakou dobu se to dá „ošidit“, ale když jedete na dluh, jednou vás to dožene. Pak je potřeba vzdálit se od reality na delší dobu, na několikatýdenní retreat nebo dlouhou dovolenou. Pořádně odpočívat totiž ze zkušenosti začnete až druhý nebo třetí týden. Ten první se snažíte přemluvit sami sebe, že odpočívat je v pořádku a že si to můžete dovolit. Abyste nedospěli až do této fáze, dovolte si odpočinku více i v chodu běžných týdnů v roce. Jsme přece human beings, nikoliv human doings!

 

Komentáře (0)
Veronika Ciková
Veronika Ciková

Byla to láska až na druhý pohled, ale o to hlubší. Jóga mě provází už několik let, ale nepřestávám v ní objevovat nové věci.
Nořím se hlouběji a můj zápisník přetéká postřehy z vlastní praxe i z lekcí, které vedu ve studiích Praze. Věřím, že sdílením se můžeme vzájemně obohatit a inspirovat. To je moje motivace k psaní.
Spojit se se mnou můžete přes email veronika.cikova@seznam.cz nebo na Facebooku (www.facebook.cz/joganika).

11.01.2019 - 11:19

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám