Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jóga na Havaji

V jednom českém jógovém časopise se před nedávnem objevil článek o józe na Havaji. Doporučoval, do jakých studií si jít zacvičit a jaké styly jsou na těchto vzdálených tichomořských ostrovech v módě. Když už se ale na toto magické místo dostanete, podložku můžete klidně nechat stranou. Jóga se totiž děje všude kolem vás. Stačí si sednout, dýchat a pozorovat. Alespoň tak jsem měla možnost zažít Havajské ostrovy já a o tuto zkušenost bych se s vámi chtěla podělit. Navštívila jsem je celkem dvakrát. Jednou kvůli svému yoga teacher trainingu a podruhé si mě prostě zavolaly zpátky. Shodou okolností jsem se na téměř identických místech ocitla znovu – převážně na největším z ostrovů (Big Island alias Hawai´i). Měla jsem možnost proniknout do života místních komunit, sžít se s nimi a pochopit (hlavně však procítit) Aloha spirit.

Souostroví Havaj, kterému dal název největší a nejjižnější z ostrovů, Hawai´i (Big Island), se nachází doslova uprostřed ničeho. Na kteroukoliv stranu se podíváte, je to nejméně 6 tisíc kilometrů k nejbližší pevnině. Už to vám může napovědět, že se jedná o hodně speciální místo. Říká se také, že řetězec ostrovů představuje jednotlivé čakry země, přičemž Big Island reprezentuje tu první – kořenovou. Disponuje zároveň nejsilnější energií, která prý urychluje karmu. Jisté však je, že jeho energie do vás narazí ze všech stran, zmáčkne vás a vyplivne jako něco úplně jiného. Na celý proces dohlíží ohnivá a nevyzpytatelná bohyně Pelé, která žije ve zdejším vulkánu Kilauea. Nedávno se ostrovanům připomněla tříměsíční erupcí, která pohřbila čtvrť těch nejmajetnějších, zalila ji lávou, aby místo očistila a dala vzniknout něčemu novému.

Zastavení změn mysli

Ve chvíli, kdy se podvozek letadla dotkne země kteréhokoliv z havajských ostrovů, na vás dýchne pohodová atmosféra. Všechno je v pořádku, všechno je jako ve zpomaleném filmu a ucítíte přímo mateřské objetí ostrovů. Obavy, starosti každodenního života, který jste nechali za sebou, se rozplynou. V hlavě, která předtím bzučela myšlenkami, jestli jste se náhodou nezbláznili, letět přes půl zeměkoule a co tam sakra budete dělat, je najednou pusto prázdno. Nic. Odevzdávám se, důvěřuji, jsem v bezpečí. Pohybuji se pomalu a s klidem.

Bytí v přítomnosti

Bez jakékoliv snahy a sáhodlouhých meditací vám najednou jde to, co vám lektoři opakují na každé lekci a co je normálně docela dřina. Myšlenky neutíkají k tomu, co bylo nebo k tomu, co bude. Sedíte si na pláži, koukáte na neskutečně modrý a divoký oceán kontrastující s bujnou zelení a černými lávovými skalami a jen jste. Není žádné jiné místo, kde byste v tuto chvíli chtěli být. Není nic jiného, co byste v tuto chvíli chtěli dělat. Každý okamžik je perfektní. Každý okamžik je vyživující a přijímáte ho s plnou pozorností, všemi smysly.

Go with the flow

Ruku v ruce s čistým bytím v přítomném okamžiku jde i to, že přestáváte plánovat. Necháváte se jen unášet životem. Co přinese další minuta, hodina, den, je překvapením. Na tomto místě si více než kde jinde uvědomíte, že nic jiného ani nedává smysl. Havaj vám připomene, že vše se neustále proměňuje, nic není stálé. Proto je lepší jít s proudem, přijmout, co se právě děje, naskočit na vlnu a místo hořekování se na ní s potěšením svézt. Pokud vás náhodou semele, oceán vás poučí –  nejlepší způsob, jak se dostat z vodního válce, který vás připraví o dech a smýká s vámi proti dnu, je nebojovat proti němu. Zkušení ví, že musíte jít bez odporu s vlnou a zachovat klid. Dřív nebo později vás vyvrhne ven. Pokud se budete mase vody zmítat, jen zvýšíte riziko zranění a pohmožděnin. Krásná lekce, kterou stojí za to vzít si do každé životní situace. Jako každá cenná lekce, i tahle přichází až po těch několika semletích, díky kterým pochopíte 🙂

Nelpění

Když žijete na místě, které ohrožuje tsunami, zemětřesení, hurikány a k tomu všemu máte pod nohama aktivní vulkán, který každých pár let něco zalije, nemůžete lpět na materiálních věcech. Naplno pocítíte moc přírody. Ohromí vás a dá vám velkou lekci pokory. Proti ní jsme maličcí a idea, že něco vlastníme, se najednou zdá scestná. My jsme tu jen návštěvníci, nemůžeme vlastnit to, co vždycky patřilo jen přírodě a co si kdykoliv může zase vzít zpátky.

Jóga = propojení

Chcete jít po osmistupňové cestě jógy zkratkou? Pak se vypravte na Havaj. Nejvyšším cílem jógy je samádhí, jednota a propojení – těla, duše, mysli… Tady plně pochopíte, že vše je jedno. Všichni jsme jedno. Nic není oddělené a vše souvisí se vším. Pocítíte jednotu s přírodou, protože v sobě máte všechny elementy, které vidíte kolem sebe. Jste odrazem dokonalosti a nádhery země, kterou máte před očima. Proto i vy jste krásní a dokonalí, nemusíte se sebou nadále bojovat a přichází sebepřijetí, sebeláska, sjednocení uvnitř. To vám spolu s otevřeností a přátelskostí místních „hippie“ a komunitním životem dá prožít napojení na ostatní. I když jste sami, cítíte podporu a bezpečí. Všichni jsme jedna velká rodina, havajsky „ohana“.

Aloha i v Praze?

Havaj je zkrátka ohromující a nutno dodat, že můj život změnila navždycky. Pokaždé se vrátím jako uvolněnější, šťastnější a spokojenější člověk. Udržet si takový postoj v pražské realitě je někdy náročné, ale i to je jógová praxe a s postupem času je to jednodušší a jednodušší. „Always be in your happy place“ (vždy buďte – i v mysli – tam, kde jste šťastni) – tak zní rada, kterou jsem dostala od tradiční havajské kumu (něco jako učitel nebo guru) na lekci Ho´oponopono a kterou se snažím mít vždy na paměti. Najděte své šťastné místo a zkuste to také. Život bude mnohem jednodušší a krásnější!

Ještě malé povzbuzení na závěr. Nikdy by mě nenapadlo, že se na Havaj podívám. Rozhodně jsem to neměla na svém cestovatelském seznamu. Dostala jsem se tam v podstatě „náhodou“ (podle místních si mě ale zavolali tamní duchové). Když jsem dostala první pozvání vypravit se tam, myslela jsem, že je to nemožné. Omyl, všechno je možné. Našla jsem způsob, jak vše zafinancovat. Sbalila jsem krosnu a vydala se sama přes polovinu světa. Alias – když můžu já, vy můžete také!

 

Komentáře (0)
Veronika Ciková
Veronika Ciková

Byla to láska až na druhý pohled, ale o to hlubší. Jóga mě provází už několik let, ale nepřestávám v ní objevovat nové věci.
Nořím se hlouběji a můj zápisník přetéká postřehy z vlastní praxe i z lekcí, které vedu ve studiích Praze. Věřím, že sdílením se můžeme vzájemně obohatit a inspirovat. To je moje motivace k psaní.
Spojit se se mnou můžete přes email veronika.cikova@seznam.cz nebo na Facebooku (www.facebook.cz/joganika).

14.01.2019 - 18:18

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám