Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jóga jako útěk?

V jednom jógovém studiu je ve vstupním prostoru tabulka, která hlásá „Své boty a starosti nechte zde“. Podle instrukcí tedy odkládáme obuv a černý mrak, který se nám po celém dni řešení toho a onoho usadil kolem hlavy. Minimálně na příští hodinu se chceme od všech starostí oprostit a nechat se na jógové podložce odnést někam do krajiny zenu a vyrovnané mysli. Uchylujeme se k józe, abychom našli ztracenou rovnováhu. Je jóga naším útěkem z reality?

V dnešní době se velmi snadno stane, že jsme zahlceni – problémy, každodenními úkony, prací, informacemi, emocemi… Stres nás provází na každém kroku a jóga se ve všech lifestylových časopisech nabízí jako skvělé řešení. Na hodinu vám nabídne bezpečný prostor, kde se můžete ztišit a uklidnit. Je to okénko v diáři, které svítí jako maják v šedivém dni. Když se zavřou dveře do sálu, to je vaše hodinka, kdy můžete všechno pustit a můžete si dovolit relaxovat, protože je to jaksi „povoleno“. Utečete na chvilku mimo čas a prostor.

Růst bolí

Útěk, jak víme, ale není řešení problémů. Jistě jste to zažili sami. Někdy jsou situace, které vám nedovolí vypnout a myšlenky a starosti si přinesete i do jógového sálu, případně se na vás vrhnou hned v momentě, kdy hodina končí a celý kolotoč jede znovu. Přiznejme si to – utéct se nedá a útěkem jenom zavíráme oči před realitou. Může se to zdát jako pohodlné řešení, ale z takového de facto nikdy nevzejde žádný posun. Nemuseli jsme se o nic snažit, nerosteme. S větší pravděpodobností se stane, že nás obdobná situace dostihne znovu a donutí nás čelit jí. Vede nás k  pochopení lekce, kterou nás učí.

Deus ex machina

Zkusme vnímat jógu spíše jako prostor, který nám umožňuje vytvořit si od problému odstup. Tím, že se ztišíme a zklidníme rozjitřené emoce, můžeme se na něj podívat z jiné perspektivy. Vytváříme prostor pro náš vnitřní hlas, aby nás vedl. Často totiž už v podvědomí víme odpověď na naši otázku nebo řešení našeho problému, jen ho kvůli bzukotu myšlenek v  hlavě ještě nejsme schopni vědomě rozlišit. Stalo se vám někdy, že vám v nějaké ásaně prostě jen tak vytanul jasný návod, co máte teď s otazníkem ve svém životě udělat? Pak to je ono. Jóga nás učí různé techniky, jak problémy lépe zvládat. Na jednotlivých lekcích jsou to jen malé drůbky, které sbíráme v průběhu let.

Opravdový posun může přinést jógový retreat, kdy se na několik týdnů stáhneme z běžného života do úplně nové reality. Pravidelný režim, nové místo, pravidelná praxe – nejen fyzická, ale i duševní, očistné techniky a lehčí strava, odstup od minulých událostí. Pár dnů i týdnů může znamenat opravdový průlom a velikou změnu v tom, jak se na svou situaci díváte, jak ji prožíváte a vnímáte. Tato zkušenost vás může obohatit na zbytek života.

Opravdová flexibilita

Dívejme se tedy spíše na jógu a jógové retreaty ne jako na útěk, ale jako na způsob stažení se od reality, abychom jí dokázali čelit lépe a abychom snadněji a vyrovnaněji mohli přijímat to, co k nám přichází. Vše je konec konců o úhlu pohledu. Jóga nám pomáhá, abychom si to uvědomovali a netrápili se zbytečně věcmi, kterými nemá cenu se trápit, protože je nemůžeme ovlivnit. Svůj postoj a své smýšlení o věcech ale můžeme změnit vždy. Naše těla se s každou minutou obnovují a regenerují, stejně tak mohou regenerovat naše myšlenkové vzorce. Každých sedm let máte kompletně novou každou buňku. Když se může obměnit tělo, proč by nemohla i mysl? Právě v tom tkví skutečná flexibilita, ne v pokročilých ásanách s nohou bůh ví kde.

 

Komentáře (0)
Veronika Ciková
Veronika Ciková

Byla to láska až na druhý pohled, ale o to hlubší. Jóga mě provází už několik let, ale nepřestávám v ní objevovat nové věci.
Nořím se hlouběji a můj zápisník přetéká postřehy z vlastní praxe i z lekcí, které vedu ve studiích Praze. Věřím, že sdílením se můžeme vzájemně obohatit a inspirovat. To je moje motivace k psaní.
Spojit se se mnou můžete přes email veronika.cikova@seznam.cz nebo na Facebooku (www.facebook.cz/joganika).

08.11.2018 - 14:48

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám