Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Proč se stavět na podložku

Každý z nás si na jógovou podložku přichází pro něco jiného. Pokud se na lekci zeptáte skupiny studentů, troufnu si říct, že osm z deseti řekne, že se chtějí protáhnout, zlepšit svou flexibilitu a kompenzovat sedavé zaměstnání nebo silové sporty. Zbylé dva přivedly zdravotní důvody nebo potřeba zklidnit se. Pravidelná praxe jógy ale postupně a nenápadně proměňuje mnohé, naši motivaci nevyjímaje. S každým dnem, kdy se postavíme na podložku, se v naší mysli a našem vnímání dějí jemné změny.

Jóga pro tělo

K józe mě přivedl jeden z těch častějších důvodů – zdravotní problémy. Ty se sice nevyřešily fyzickou ásanovou praxí, ale do jógy jsem se zamilovala. Začala jsem ji prozkoumávat a objevovat hlouběji. Těšily mě malé pokroky, když jsem se naučila nějakou novou pozici. Plnilo mě radostí, když jsem sledovala, jak se mé tělo zpevňuje a rýsují se mi krásné dlouhé, a hlavně funkční svaly. Začala jsem si všímat, že jsem v lepší kondici a díky pravidelné praxi nemám problém zvládnout jakýkoliv větší sportovní výkon. V té chvíli byla pro mě motivací fyzická stránka. Dělala jsem jógu pro své tělo. Chtěla jsem vypadat krásně a cítit se dobře, a cvičila jsem víc a víc a dynamičtější a dynamičtější styly.

Jóga pro mysl

Pak ale přišla stopka v podobě menších zranění, spojených s oslabením díky náročné práci. Začala jsem v józe hledat něco jiného – zklidnění a uvolnění. Jednak fyzické, ale také psychické. Jóga mi postupně dávala odpovědi na to, jak se dívat na situace z jiného úhlu pohledu, jak je přijímat a jak být flexibilní nejen v těle, ale i v myšlenkách. Moje motivace se od fyzické stránky posunula k té duševní, podložku jsem začala rozkládat s tím, že fyzická praxe slouží mojí mysli. Přestala jsem tyto stránky oddělovat spolu s tím, jak jsem díky každodenní praxi stále intenzivněji navazovala vztah se svým tělem. Konečně jsem schopná ho vnímat, naslouchat mu a odpovídat na to, co mi říká.

Jóga pro energii

Nedávno jsem si uvědomila, že moje motivace pro ranní rituál rozložení podložky, se opět proměnila – v ještě jemnější a abstraktnější věc. Od těla a mysli, jsem se dostala k energii. Vybírám si takovou sestavu ásan, které mi pomohou napojit se a koncentrovat energii do středu. Vracím se ke zdánlivě jednoduchým základním ásanám a soustředím se na precizní a anatomicky správné provedení. Není třeba instagramových výkonů, není třeba dávat si nohu za hlavu a zamotávat se do uzlů. Je třeba soustředit pozornost na energii, kterou ásana přináší.

Ranní praxe mi pomáhá naladit se, aby moje tělo i má mysl vyrovnaně prošli celým dnem. Samozřejmě přichází životní situace, které mě rozhodí. Pak ale vím, že se postavím na podložku a svoji energii zase vybalancuju. A co lépe, možná si na tu podložku už jen sednu, zavřu oči a stanu se pozorovatelem svých myšlenek. Manon krásného těla a dokonale vypadajících ásan už mě dávno opustil.

Zeptejte se sami sebe, co je vaší motivací. Kudy vede vaše jógová cesta?

 

Komentáře (0)
Veronika Ciková
Veronika Ciková

Byla to láska až na druhý pohled, ale o to hlubší. Jóga mě provází už několik let, ale nepřestávám v ní objevovat nové věci.
Nořím se hlouběji a můj zápisník přetéká postřehy z vlastní praxe i z lekcí, které vedu ve studiích Praze. Věřím, že sdílením se můžeme vzájemně obohatit a inspirovat. To je moje motivace k psaní.
Spojit se se mnou můžete přes email veronika.cikova@seznam.cz nebo na Facebooku (www.facebook.cz/joganika).

20.09.2018 - 14:45

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám