Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

První lekce jógy – co můžete očekávat od vaší první lekce jógy

lekce_jogy

Uvažujete o návštěvě první lekce jógy? Pokud ano, pak jste pravděpodobně strávil hodně času zkoumáním, co od první hodiny lekce můžete očekávat.

Už jste se asi pročetli články obsahující spoustu moudrých rad od autorů z řad blažených jogínů a jogínek, takže už asi víte, že máte přijít včas, dýchat a nerušit. A pravděpodobně z toho všeho na vás padla trochu úzkost. A není se čemu divit 🙂

Předpokládejme, že jste si už vybrali jógovou lekci a jógové studio, které chcete navštívit a pojďme se proto společně podívat na to, co můžete od první lekce očekávat a na co si dát pozor.

Štamgasti

Když vejdete do místnosti, vyděsíte se. Řada lidí si již rozložila svoje „karimatky“. S největší pravděpodobností si tito “štamgasti” nárokují pokaždé stejné místo ve cvičebním sálu. Podívejte se na skvrny na podlaze od potu a vyhněte se jim, ušetříte si následný nejógový střet. Ať se stane cokoliv, nedívejte se „štamgastům“ do očí, může to být nesprávně vnímáno jako útok na území. Na první lekci je nejlepší přijít mezi čtyřmi až sedmi minutami před začátkem lekce. Tak docílíte toho, že neurotičtí štamgasti už budou mít své jógamatky rozložené, zatímco ztrhaní opozdilci ještě nevnesli chaos do počátku lekce.

Kam si položit jógamatku

Pokud je to možné, doporučujeme zabrat místo co možná nejvíc vzadu v levém nebo pravém rohu. Budete mít totiž nevyhnutelný pocit, že se všichni na lekci budou dívat na vás a budou vás soudit. To není pravda: budou to dělat jen někteří. Sezení vzadu vám umožní vidět, co většinu času dělají ostatní. Také si budete myslet, že jste pro zbytek cvičících neviditelní, ale nebude to pravda. Nezapomeňte, že polovinu času budete mít hlavu mezi koleny, nebo v nějaké rotaci, což s vámi ostatním umožní navázat přímý oční kontakt.

Pokuste se nestydět, když se všichni v místnosti budou dívat směrem na vaše, v nezvyklé pozici stojící, měřítkům současné estetiky, ne zcela vyhovující, tělo. Doufejte, že mají ostatní dost práce sami se sebou na to, aby si vás prohlíželi.

Před začátkem lekce

Obecně platí, že lidé před zahájením lekce tiše sedí. V moudrých článcích se dozvíte, že to je ten správný čas vědomě sedět a přemýšlet o událostech, které mají za okamžik přijít. Ve skutečnosti se během tohoto času budete snažit zabránit očnímu kontaktu s dalšími lidmi, což je zvláště obtížné v situaci, že je v přední části místnosti zrcadlo. Zkuste takový ten tupý pohled, a když vás někdo zaměří pohledem, tak se buď usmějte, nebo sklopte zrak, co je vám bližší.

Pokud čtete moderní časopisy o józe, ať už tištěné nebo online, asi vás překvapí, že jógu necvičí jenom modelky s duchaplným výrazem ve věku do 25 let. Mezitím si všimnete, že někteří ze štamgastů (zejména těch starších), se budou “zahřívat”. I když to bude těžké, snažte se nereagovat na zvuková sténání nebo mmmmmm, která vydávají, zatímco se zahřívají. Tyto zvuky jsou úplně normální. Tedy ve skutečnosti nejsou normální. Ale jsou naprosto tolerovány.

Rohodně zkuste nemyslet na to, co vše se může při cvičení pokazit.

Konkrétní rady dle pohlaví

Stručná poznámka pro pány: Být obklopen ženami v jógovém oblečení je obrovská výhoda této formy cvičení.Nepokazte to zbytečným zíráním. Během lekce ještě bude spousta příležitostí pro letmé pohledy. Ale buďte diskrétní, ať nejste před ostatními za úchyla.

Stručná poznámka pro dámy: Některé kousky oblečení se při určitém roztažení nebo propocení stanou průhlednými. Možná tuto informace chcete vědět už před lekcí…

Začátek lekce

Nakonec učitel jógy vstoupí do místnosti. Pokud si nejste jisti, zda už učitel přišel, počkejte, až někdo ze štamgastů vyskočí z jógamatky a nadšeně někoho objeme. To je učitel. S největší pravděpodobností je jejich přátelství zcela jednostranné. Na tuto informaci zapomeňte, až budete štamgastem vy sami.

Mnoho lekcí začíná instrukcí učitele, abyste se posadili do pohodlného sedu. Všimnete si, že “pohodlný” ve skutečnosti znamená, že byste měli sedět s úplně vzpřímenými zády, nohy zkřížené v nepřirozené poloze, širokými rameny, bradu mírně vystupující vzhůru, a vaše ruce položené nemotorně na stehna. Není to tedy jen nepohodlné, ale i bolestivé. Můžete být požádáni, abyste zavřeli oči a upřeli do sebe svůj vnitřní zrak. Pak se můžete přistihnout, že nemotorně přejíždíte pohledem po místnosti a ptáte se sami sebe, “co to tady dělám?” Můžete se zrakem setkat s podobným případem, pokud se to už stane, tak okamžitě zavřete oči a předstírejte, že se to nikdy nestalo.

Pozice (ásany)

Jakmile se lekce dostane do plného tempa, bude vás učitel provázet skrz řadu různých pozic. Ať už je bude vyvolávat česky nebo v sanskrtu, zřejmě nebudete mít tušení, o co jde. Stačí se dívat na učitele nebo kolem sebe a dělat to, co všichni ostatní. Během těchto pozic bude učitel dávat pokyny, jak dýchat. Instrukce typu nádech, zadržte dech, vydechněte. Tyto pokyny v žádném případě nebudou odrážet aktuálnost vašeho dechu. Při každé instrukci “nádech-výdech” uděláte obvykle 4 až 7 nádechů a výdechů.

Závěrečná pozice

Závěrečná pozice se jmenuje šavásana. Můžete ležet na zádech jako mrtvola a odpočívat. Ze všech věcí, které jste udělali během své první lekce, se nebude cítit jako idiot více, než na podlaze při odpočinku. Učitel vysvětlí účel této pozice a poučí vás, abyste se pokusili přestat myslet na všechny úzkosti, které jste za svůj život nabrali. Tento pokyn vám tyto obavy přinese do popředí vaší pozornosti. Užijte si vztek a frustraci. Budete se divit, jak dlouho byste tam s těmito myšlenkami mohli ležet. Budete nenávidět jógu. Budete se zkoušet podívat na hodiny.

A pak, po dobu jedné krátké sekundy, se to stane. Stane se něco neuvěřitelného a budete se cítit odpočatí a úžasně a asi připraveni podlehnout přesvědčení, že na světě existuje něco většího než vy. V té chvíli vás učitel vyruší a řekne vám, abyste se posadili. O sekundu později na ono zjevení zapomenete a budete frustrovaní. Ale na konci lekce, až vstanete, se ten pocit trochu vrátí. Nebudete vědět, co přesně se právě stalo, nebo chápat proč, ale budete se cítit vyšší, chytřejší, víc uvědomělí, silnější, štíhlejší, zdravější, více milující, zábavnější a sebevědomý.

Gratulujeme, teď jste “jogín”.

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

29.01.2015 - 16:42

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám