Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Pozice savasana, neboli pozice „mrtvoly”

Savasana

Co je vlastně smyslem pozice savasana (šavásana), neboli pozice „mrtvoly“? A jak nejlépe k ní přistupovat?

V pozici „mrtvoly” vlastně symbolicky umíráme a to podle starých způsobů našeho myšlení a konání. Normálně vnímané hranice obrazu našeho těla se rozpustí a my vstupujeme do stavu blažené neutrality.

V odpovědi na otázku – Jaké jsou pocity v této pozici mrtvoly? – můžeme odpovědět – vlastně žádné.

Při cvičení savasany začněte tím, že srovnáte, zarovnáte celé tělo. Ujistěte se, že obě strany vašeho těla jsou rovnoměrně na podlaze a že vaše uši jsou stejně vzdáleny od ramen. Fyzicky uvolněte svaly a kosti. Představte si, že hmota vašeho těla klesá směrem k zemi a poté se rozlije jako olejová skvrna.

Zklidněte smysly. Změkčete kořen vašeho jazyka. Koulejte očima v očních jamkách a poté je stočte směrem dolů, abyste se tak mohli dívat směrem k vašemu srdci. Uvolněte „vnitřní uši” směrem k zadní části lebky – ale tak, aby nepřestávaly pozorně naslouchat zvuku dechu. Napněte kůži u kořene nosu a uvolněte ji směrem ke spánkům.

Nakonec se vzdejte veškerého psychologického úsilí – a nebo alespoň tolik, kolik jste schopni. Tak jak stále ležíte narovnaní na zemi, zjistíte, že se stále snažíte přemýšlet o tom, co je ještě potřeba v této pozici „udělat.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

15.05.2014 - 23:19

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám