Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Udždžají dech

Během lekcí jógy se často setkáváme s pokynem dýchat v Udždžají. Abychom tento typ dechu dokázali plně rozvinout, a pocítit tak jeho blahodárné účinky, je třeba se tuto dechovou techniku správně naučit. Zároveň je třeba prohloubit si povědomí o jejích pozitivních účincích, abychom dokázali rozpoznat, v jakých situacích nám může být technika Udždžají prospěšná.

Udždžají je jednou ze základních pránájámických dechových technik, kterou při cvičení jógy používáme. Udždžají má mezi dechovými technikami tu výhodu, že ji můžeme používat prakticky kdykoliv, kdekoliv a v jakékoliv pozici – můžeme stát, sedět i ležet. Udždžají je spolu s plným jógovým dechem také důležitým prvkem při praktikování ásan.

Slovo Udždžají se skládá z předpony Ud, což znamená vysoce postavený. Předponu ale můžeme překládat i ve významu foukat, vát. Džaja pak znamená vítězství či úspěch. Jsou známy dva pohledy na to, jak slovo Udždžají chápat – jako Vítězný dech, neboť rozšíření hrudníku při nádechu připomíná hruď hrdého bojovníka, nebo jako „to, co se vyjadřuje hlasitě“. Dech v Udždžají je opravdu hlasitý. Člověk, který tuto techniku provádí, by měl svůj dech slyšet.

Jak správně dýchat v Udždžají? – technika Udždžají

Sedněte si do pohodlné pozice. Může to být například zkřížený sed – Sukhásana, sed hrdiny – Virásana, pro pokročilejší doporučuji lotosový květ – Padmásana. Zavřete oči. Zcela uvolněte dolní končetiny. Zapojte svaly na břiše a od pasu vzhůru se s nádechem vytáhněte až po temeno hlavy. Lopatky jemně přitáhněte k páteři a ramena nechte spadnout dolů od uší. Pokuste se záda úplně vyrovnat, téměř vyhladit – máte pocit, jako byste se opírali o pomyslnou zeď, která stojí za vámi. Bradu nepatrně přisuňte směrem ke krční jamce. Úplně uvolněte svaly v obličeji, povolte sevření čelistí a špičku jazyka položte na vnitřní stranu spodních zubů. Hřbety rukou položte na kolena a prsty spojte do Jňana mudry. Uvolněte mysl od běžných denních starostí a začněte se soustředit jen na svůj dech. Ten se postupně stává stále klidnějším a rytmičtějším. Nyní můžete přejít k praktikování Udždžají.
Uvědomte si své hrdlo a vnitřním zrakem najděte svou hlasivkovou štěrbinu – glottis. Jemně ji stáhněte tak, že dojde k zúžení vstupních kanálků vzduchu. Toto zúžení způsobí, že se váš dech stane „hlasitým“. Zní podobně, jako byste přes zavřená ústa vyslovovali slabiku HA. Tento zvuk také připomíná šumění moře.

Při technice Udždžají se využívá, jak již bylo zmíněno, plný jógový dech. Pokud dýcháte správně, měly by se vaše břišní svaly spontánně stahovat. Nádech a výdech je vědomý, pomalý a hluboký.

Pro začátek zkuste 10 dechových cyklů Udždžají dechu. Postupně přejděte přes 5 minut až po 10 minut praktikování Udždžají. Po ukončení přejděte na několik minut do Šavásany. Účinky Udždžají – Udždžají je známo pro své blahodárné účinky, a to jak energetizační, tak i uklidňující. Praktikování Udždžají ulevuje nervovému systému a zklidňuje mysl. Tato dechová technika je účinná při problémech s nespavostí a ulevuje od obtíží lidem trpícím vysokým krevním tlakem. Udždžají pomáhá dosáhnout stavu meditace a probouzí pránickou energii proudící ve vašem těle. Udždžají je prospěšné i vašemu srdci.

Kontraindikace – Swámí Satyananda Saraswati v Knize Asana, Pranayama, Mudra, Bandha nedoporučuje Udždžají dech lidem se sklonem k výrazné introverzi.

Komentáře (1)
Karolina Racková

Karolina vnímá jógu jako komplexní cestu v životě člověka, cestu svobody, uvolněnosti a smíření. Jako cestu, která posiluje a zároveň zklidňuje tělo i mysl a rozvíjí ducha Karolina začala pravidelně cvičit jógu během studia na vysoké škole, ale jóga ji vážně oslovila až při hlubším studiu jejich filosofických a etických aspektů. Nyní je certifikovanou cvičitelkou jógy (Česká akademie jógy) a dále se vzdělává. Měla možnost jógu praktikovat v České republice i v zahraničí (Německo, Srí lanka).

23.08.2014 - 11:50

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám