Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Pes hlavou dolů – Adho Mukha Svanasana

downdog 2

Tato pozice patří mezi základní jógové pozice. Ať už jdete na jakoukoli lekci jógy, s psem hlavou dolů (Adho Mukha Svanasana) se téměř jistě setkáte. Pozice posiluje a povzbuzuje celé tělo. Poloha hlavou dolů prokrvuje mozek, a tak je dobré zařadit ji ráno na probuzení. V pozici pes hlavou dolů protahujeme a rovnáme celou páteř a protahujeme zadní stranu nohou, podkolenní šlachy.

Velice důležitý je nátisk dlaní do podložky. Všechny prsty rukou roztáhněte od sebe tak, aby prostředníky směřovaly vpřed a palce k sobě. Vytlačte všechen vzduch zpod dlaní a zatlačte zejména základem palce a ukazováčku do podložky. Pocitově jakoby jste natahovali podložku vpřed. Lokty směřujte dolů k podložce a ramena stahujte od uší dolů (tady nahoru 🙂 ).

Lokty jsou natažené, ale pokud máte hyperextenzi loktů, raději je mírně pokrčte. Prostor kolem šíje je široký a hlavu nechte volně v prodloužení páteře. Lopatky rozšiřujte do stran a dolů, jako by jste je chtěli přitáhnout ke spodním žebrům. Kostrč vytahujte vysoko a zároveň sedací kosti jakoby stahujte dolů směrem k patám, tím se krásně aktivuje oblast spodního břicha pod pupkem (uddijána bandha). Chodidla jsou na šířku kyčlí a jsou k sobě paralelně, kolena natahujte (pozor ale na hypermobilní kolena…ta naopak malinko krčte) a paty stlačujte dolů do země.

Ve stehnech mějte pocit vnitřní rotace a v lýtkách naopak vnější rotace. Vnímejte, že vaše spodní žebra jsou ve výdechovém postavení, to znamená zasunutá do těla, jako by jste je chtěli přitáhnout k pupíku. Aktivujte spodní břicho a pánevní dno, pohled směřujte k pupku (nebo předním stehnům) a naslouchejte svému dechu…

Pokud si potřebujete upravit vzdálenost mezi rukama a nohama, vždy manipulujte nohama. A jaká je vlastně ta správná vzdálenost? Mám na to takovou pomůcku. Z pozice kočky (kyčle nad koleny a ramena nad zápěstími) prostě jen překlopte prsty nohou do země, zvedněte hýždě a natáhněte nohy. To je ta vzdálenost pro vás…

Jako usnadnění můžete pokrčit nohy v kolenou. Pokud by bolela zápěstí, což se často stává, než se kloub mobilizuje a zvykne si, podložte si základy dlaní srolovaným ručníkem nebo přeloženou podložkou.

 

Komentáře (0)
Lucie Martinová

K józe jsem se dostala poměrně nedávno, v období těhotenství, kdy jsem navštěvovala lekce gravid jógy. Po narození syna jsem začala cvičit a zajímat se o jógu více a více, až se postupně stala součástí mého života...Mou osobní praxí je Aštanga jóga, které se intenzivně věnuji teprve druhým rokem. Tento směr mi přináší vše, co potřebuji...zklidnění, protažení, sílu, koncentraci. Ve svých lekcích kombinuji důraz na správné dýchání a pohyb v pozicích tak, aby docházelo k postupnému získávání síly i flexibility nejenom těla, ale i mysli. Jsem přesvědčena, že pružnost musí být doplněna silou a síla zase pružností tak, aby nám přinášely užitek. Za důležité považuji respektování rozdílů mezi lidmi, jejich možnostmi, ale i mezi možnostmi jednoho těla každý den. Jóga mě učí hlouběji vnímat a poznávat své tělo a objevovat nové dymenze bytí. Aštanga jógu v současné době studuji u mého učitele Ládi Pokorného. Mám ale ráda kontrast protikladů a věřím, že vše může dobře fungovat jen tehdy, pokud jsou yang a yin energie v rovnováze. Proto se vedle dynamické Aštanga jógy věnuji i klidnější a meditativní yin józe, kterou studuji u Sebastiana Pucelle a Murielle Burellier. Z českých lektorů jsou mi inspirací kromě Láďi Pokorného i Petra Vonšovská, Vašek Krejčík, Dana Beierová, Jaruška Sedláčková nebo Lucie Königová. Také jsem měla možnost učit se od Manju Joise, Maxe Stroma, Nancy Gilgof, Bobbi Misti, Olivie Crooks nebo Jammese Higginse.

24.07.2015 - 12:30

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám