Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jógová pozice: Pes hlavou vzhůru – Urdhva Mukha Svanásana

pes hlavou vzhůru

Všimli jste si někdy, jak se pejsci po probuzení protahují? Vystrčí zadek a protáhnou přední tlapky a pak dají zadek dolů a protáhnou zadní tlapky…

A přesně tak bychom to měli dělat i my, když ráno vstaneme z postele. Pozice “pes hlavou vzhůru” – Urdhva Mukha Svanásana je silně aktivizujícím zákonem a protahuje celou přední stranu těla, svaly břicha, hrudníku, přední stranu stehen.

Zápěstí jsou přímo pod rameny a ramena tlačíme od uší dolů! Dlaněmi a nárty tlačíme do podložky, kostrč stlačujeme směrem k patám a hýždě nestahujeme! Silný tlak dlaní do podložky umožňuje větší rozšířeni ramen a zvednutí a otevření hrudníku. Zákon hlavy a pohled vzhůru celé prohnutí páteře dokončují.

Jako jemnější variantu můžeme zvolit pozici kobry/bhudžangásanu – ruce v loktech pokrčené a nohy i stydká kost na zemi. Ale o té zase někdy příště…

 

Komentáře (0)
Lucie Martinová

K józe jsem se dostala poměrně nedávno, v období těhotenství, kdy jsem navštěvovala lekce gravid jógy. Po narození syna jsem začala cvičit a zajímat se o jógu více a více, až se postupně stala součástí mého života...Mou osobní praxí je Aštanga jóga, které se intenzivně věnuji teprve druhým rokem. Tento směr mi přináší vše, co potřebuji...zklidnění, protažení, sílu, koncentraci. Ve svých lekcích kombinuji důraz na správné dýchání a pohyb v pozicích tak, aby docházelo k postupnému získávání síly i flexibility nejenom těla, ale i mysli. Jsem přesvědčena, že pružnost musí být doplněna silou a síla zase pružností tak, aby nám přinášely užitek. Za důležité považuji respektování rozdílů mezi lidmi, jejich možnostmi, ale i mezi možnostmi jednoho těla každý den. Jóga mě učí hlouběji vnímat a poznávat své tělo a objevovat nové dymenze bytí. Aštanga jógu v současné době studuji u mého učitele Ládi Pokorného. Mám ale ráda kontrast protikladů a věřím, že vše může dobře fungovat jen tehdy, pokud jsou yang a yin energie v rovnováze. Proto se vedle dynamické Aštanga jógy věnuji i klidnější a meditativní yin józe, kterou studuji u Sebastiana Pucelle a Murielle Burellier. Z českých lektorů jsou mi inspirací kromě Láďi Pokorného i Petra Vonšovská, Vašek Krejčík, Dana Beierová, Jaruška Sedláčková nebo Lucie Königová. Také jsem měla možnost učit se od Manju Joise, Maxe Stroma, Nancy Gilgof, Bobbi Misti, Olivie Crooks nebo Jammese Higginse.

15.05.2015 - 11:26

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám