Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jógová pozice můstku aneb setu bandhásana

pozice můstkuPozice můstku otvírá celou srdeční oblast, podporuje hrudní dýchání, posiluje svaly nohou a protahuje šíji. Patří mezi obrácené pozice, protože pánev je výše než srdce, a tak nám přináší všechny blahodárné účinky obrácených pozic. Jde o záklonovou pozici, která nám dodává energii a oživuje nervový systém. 

Lehněte si na záda a pokrčená chodila položte tak blízko k hýždím, abyste si na ně dosáhli špičkami prostředníčků. Chodidla nechtě na šířku kyčlí a vnímejte zakořenění chodidel do podložky. Ruce nechce podél těla dlaněmi dolů. S výdechem přilepte celou plochu zad k podložce, jako byste podsadili pánev a vynášeli kostrč směrem vzhůru.

Do nádechu začněte zvedat pánev nahoru tlakem rukou a chodidel do podložky. Když je pánev nahoře, zkuste spojit ruce pod hýžděmi a proplést prsty rukou. Zatlačte rukama do podložky tak, abyste dostali lopatky blíž k sobě a jakoby se postavili více na ramena. Vnímejte otevření hrudního koše a hrudní kost zkuste vynášet směrem k vašemu nosu. Hýžďové svaly zůstávají měkké a nestažené, kolena jsou přímo nad kotníky. Tuto pozici drží aktivní stehna, tlak celých rukou a chodidel do podložky.

Pokud vám zatím nejde proplést prsy rukou a natáhnout paže, nechte ruce podél těla a tlačte dlaněmi do země. Mezi kolena si můžeme dát cihličku a lehce ji stlačovat koleny. Lépe tím zapojíme svaly vnitřních stehen a pánevní dno.

image

Zůstaňte v pozici alespoň deset dechových cyklů. Pak rozpojte ruce a pomalu, obratel po obratli odvíjejte páteř na podložku. Vnímejte, jak se jednotlivé obratle postupně dotýkají podložky, až se jí dotkne i křížová kost a kostrč. Na chvilku si dejte chodidla na šířku podložky a kolena opřete o sebe.

Potom pomalu přitáhněte kolena na hrudník do pozice apanásana, která vyváží účinky předchozí pozice.

 

Komentáře (0)
Lucie Martinová

K józe jsem se dostala poměrně nedávno, v období těhotenství, kdy jsem navštěvovala lekce gravid jógy. Po narození syna jsem začala cvičit a zajímat se o jógu více a více, až se postupně stala součástí mého života...Mou osobní praxí je Aštanga jóga, které se intenzivně věnuji teprve druhým rokem. Tento směr mi přináší vše, co potřebuji...zklidnění, protažení, sílu, koncentraci. Ve svých lekcích kombinuji důraz na správné dýchání a pohyb v pozicích tak, aby docházelo k postupnému získávání síly i flexibility nejenom těla, ale i mysli. Jsem přesvědčena, že pružnost musí být doplněna silou a síla zase pružností tak, aby nám přinášely užitek. Za důležité považuji respektování rozdílů mezi lidmi, jejich možnostmi, ale i mezi možnostmi jednoho těla každý den. Jóga mě učí hlouběji vnímat a poznávat své tělo a objevovat nové dymenze bytí. Aštanga jógu v současné době studuji u mého učitele Ládi Pokorného. Mám ale ráda kontrast protikladů a věřím, že vše může dobře fungovat jen tehdy, pokud jsou yang a yin energie v rovnováze. Proto se vedle dynamické Aštanga jógy věnuji i klidnější a meditativní yin józe, kterou studuji u Sebastiana Pucelle a Murielle Burellier. Z českých lektorů jsou mi inspirací kromě Láďi Pokorného i Petra Vonšovská, Vašek Krejčík, Dana Beierová, Jaruška Sedláčková nebo Lucie Königová. Také jsem měla možnost učit se od Manju Joise, Maxe Stroma, Nancy Gilgof, Bobbi Misti, Olivie Crooks nebo Jammese Higginse.

20.03.2016 - 17:13

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám