Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co je jóga? 1. část

woman practicing yoga at a beach during sunset

Jaká je odpověď na často kladenou otázku: “Co je to vlastně ta jóga?” V odpovědích často padne, že jóga znamená spojení. Jde však jen o překlad ze sanskrtu.

Definice jógy

Pokud by se vás někdo zeptal, jaký význam má slovo sladký, odpověděli byste mu, že význam je sweet, Süss, doux? Pravděpodobně ne, protože to není význam slova sladký. Je to jen slovo, přeložené do angličtiny, němčiny a francouzštiny.

Tak jak byste vysvětlili, co znamená slovo sladký? Nejlepší cesta by byla nabídnout k ochutnání cukr.

Pak už by bylo naprosto zřejmé, co to znamená sladký.

Taková je i jóga. Člověk může dosáhnout jógy přes spontánní mystické zážitky nebo praxí. Pokud jste takový zážitek prožili, tak přesně víte, co to znamená. Pokud ne, tak musíme nahlédnout do starých textů.

Definice jógy bývá často citována z Pataňdžálího Jógasúter a pokud se jí pokusíme přeložit při zachování významu slov, tak říká: Jóga je integrace a ovládnutí všech úrovních mysli. Pak já spočívá ve své skutečné podstatě.

Kořen slova jóga je jho. Jho je dřevěná příčka, která spojuje dvě zvířata, například voly nebo koně, a připojí se k pluhu, vozíku nebo povozu, který pak táhnou.

Takže pokud jóga znamená jho, tak co spojuje? Jóga spojuje individuální Já a univerzální Já. Jinak řečeno, spojuje vaši základní pravou podstatu s věčným sjednocením.

Jóga je spontánní stav obdivu

Tento podivuhodný stav je těžké popsat. Stejně těžké jako popsat úžasný pohled na oceán někomu, kdo ho nikdy neviděl. Ale jsme mu blízko, když jsme v přírodě, nebo když nás napadne myšlenka, nebo nám něco dojde, takový ten aha stav. Máme záblesk tohoto stavu, kdy nás omráčí zvuk síly hromu. Nebo když sledujeme narození dítěte nebo rozkvět květiny.
Pokusy popsat tento stav z nás vždy udělají básníky.

Jóga je systém technik, které vedou k mistrovství

Nejen v moderní době, ale i v dávných dobách byli učitelé, kteří se nepatřili k žádné konkrétní tradici. Samozřejmě mezi nimi bylo i hodně šarlatánů, ale mnozí byli a jsou skutečnými mistry. Můžeme je nazývat mystiky. Jejich schopnosti jsou založeny na pochopení sebe samotného a umění dospět k nejvyšší pravdě. Nemají však techniky, kterými by uměli pomoci dosáhnout tohoto záblesku nejvyšší pravdy jiným.

Starověké tradice jógy vyvinuly techniky, jak dovést ty, kteří chtějí hledat, k nejvyšší pravdě a jak v tomto božském stavu zůstat. To je rozdíl mezi mystikem a jogínem.

Systém jógy zahrnuje ásany (fyzické pozice), dechová cvičení, relaxaci a meditaci. Celý proces se nazývá jóga.

Jóga je meditace

Mnoho začátečníků začíná s fyzickými aspekty jógy a pak se ptá: “Tak kdy začneme meditovat?”. Pro tyto studenty to může být překvapující, ale pravda je, že jóga je meditace. Je to jedno a totéž. Proces jógové meditace vás postupně přenese od těla k dechu, z dechu do mysli a nakonec mimo mysl k věčnému sjednocení v rámci každého z nás.

Jóga nebo Jógová meditace je univerzální a může být praktikována všemi, bez ohledu na rasu, náboženství nebo pohlaví. Přesahuje všechny jazykové a kulturní bariéry.

Jóga je duševní praxe

Systém jógy byl vyvinut mistry dávných dob pro ty, kteří upřímně hledají duchovní cestu k mistrovství a osvícení. Jóga není ve své komplexnosti nic menšího, než duchovní praxe, která vede k vnitřní svobodě a stavu úplné radosti.

Pokračování článku Co je jóga.

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

27.11.2014 - 07:54

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám