Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co je jóga? 2. část

woman practicing yoga at a beach during sunset

Jóga je srovnávána s různými obory psychologie, umění, vědy, vzdělávání a filozofie.

Jak ji můžeme pochopit? Jedním ze způsobů je porovnávání. Využijeme tuto metodu k tomu, abychom jógu více pochopili. Budeme se snažit načrtnout paralely mezi jógou a obory, jež známe z naší životní praxe. To nám pomůže snadněji pochopit povahu tohoto všezahrnujícího systému.

Jóga je vzdělávací a etická průprava

Ve starověké Indii existovala progresivní koncepce vzdělávání. Znalosti byly respektovány, ale nejvíce se cenila moudrost. Jóga se stala systémem hodnot založených na etické výchově. Důraz nebyl kladen mechanické učení, ale na získávání poznatků o povaze těla, mysli, přírody a vesmíru.

Jóga je praktická věda

Mystik je ten, kdo spontánně dosahuje duchovních výšin. Takto obdarovaných lidí však existuje jen velice málo. My ostatní máme možnost dosáhnout těchto duchovních výšin skrz studium a každodenní praxi. Jogíni zkoumali sami sebe a výsledky těchto experimentů zaznamenávali. V průběhu staletí se to vyvinulo ve vědu s vlastním, přesným, technickým jazykem.

Jóga je psychologie východu

O moderní psychologii můžeme říci, že studuje patologickou mysl. Zatímco progresivní proudy psychologie dnes rovněž provádí studie zdravé mysli, jóga tyto studie již dávno vypracovala v komplexní vědu. Již před 2000 lety védské texty, zejména Mandukya Upanišada, analyzovaly mysl a rozdělily stavy vědomí na bdění, snění a spánek. Samkhya, metafyzický základ jógy, analyzuje mysl, její funkce a stavy, smysly a jejich vztah k mysli a okolnímu prostředí.

Přesto by duchovní učitel neměl být zaměňován s psychoterapeutem. Pravý učitel vás naučí najít odpovědi v sobě a učiní vás nezávislým.

Jóga je filozofie života

V současné době není k této praktické životní filozofii žádný příměr. Termín filozofie je pro jógu ve skutečnosti nesprávné pojmenování. Mistři jógy tomu říkali “daršan”. Daršan znamená doslova “vidět”. To znamená, že jóga vede k prozření, zkušenosti, které mění způsob, jakým vnímáme. Není to suché intelektuální studium.

Jóga je umění žít

Když věda o mysli, životní filozofie a psychologie východu splynou s každodenním životem, tak se jogín stane umělcem, básníkem a sochařem. Ze všeho co dělá, se stává umění. Vědomě utváří svůj život do krásy.

Tento starobylý, klasický systém, který vede k vrcholu lidského vývoje, je komplexní a všezahrnující. Bohužel však pro něj neexistuje žádné jednoduché vysvětlení.

Přečtěte si první část článku Co je jóga.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

28.11.2014 - 10:00

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám