Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Evoluce jógy v čase a prostoru naší planety

evoluce jógy

V návaznosti na úvodní článek “Co je jóga” bych rád čtenářům YogaPointu postupně prezentoval širokou, komplexní analýzu a studium jógové tématiky, kterou jsem nazval “Evoluce jógy v čase a prostoru naší planety”.

Já osobně jsem pevně přesvědčen, že jóga je ve své ontologické podstatě stejně dávná a tajemná jako je vesmírný časoprostor a život sám. Ani super moderní člověk současnosti se všemi svými technologickými vymoženostmi a vynálezy není schopen určit hranice vesmírného prostoru a přemoci vliv času.

Stejně tak neomezená a tajemná je jógová “realita”, která nemá omezení času a prostoru. Jak vychází z kontextu mého prvního článku, závěrem mých životních studií a pozorování je, že jóga je věčný a transcendentní vztah mezi Absolutní Pravdou (původní energetický zdroj všeho co existuje; puruša; brahman; tattva) a Jejím projevem (vesmír; časoprostor; energie, prakrti, živé bytosti) a realizace tohoto vztahu (spojení) je konečným cílem a účelem lidského života.

Z toho důvodu není možné jógu jako takovou zcela pochopit, pojmout, dokonale definovat či analyzovat, protože jóga je věčná, absolutní a neomezená.

Zatímco člověk nacházející se v podmíněném stavu tělesného života je pod vlivem času a prostoru, podroben opakujícímu se rození a smrtí, zatěžován dualitou štěstí a neštěstí, rozrušován stárnutím a nemocemi, poután řetězy iluze. Jinými slovy je omezený a v této pozici nemůže ovládnout to co je neomezené. Náš rozum, inteligence, mysl a smysly jsou rovněž omezenými nástroji, kterými nelze pochopit neomezené.

Skutečným adeptem jógy se tedy stává ta šťastlivá osoba, která si pokorně uvědomuje svoje podmínění, omezení a nepatrnost a z této pozice “částečky” se začne se správným postojem náležitě vztahovat k Celku. A právě takový postoj je vstupní branou k jógové cestě. Opusť své omezené ego a vykroč na cestu neomezeného ducha. Tento vztah mezi “částečkou” a “Celkem” je jógou a je to opět jóga, která je prostředkem k úplné realizaci tohoto vztahu. Proto jóga je život samotný, je počátkem, prostředkem i cílem.

Přestože jóga je takto absolutní a neomezená, přesahujíc celý vesmírný časoprostor, moje esej na toto téma bude samozřejmě zaměřena “pouze” na projevení jógy na naší planetě Zemi. Budeme analyzovat původ a historii jógových principů z různých úhlů pohledu a budeme zkoumat evoluci jógy v průběhu času ze všech dostupných zdrojů ať už východní či západní tradice. Je přirozené, že tyto dva základní pohledy na historii jógy jsou od sebe diametrálně odlišné a to díky hodnotám i ideálům té které civilizace. Podle mého názoru však bude pro čtenáře právě taková konfrontace velkým přínosem.

Svoji esej jsem rozdělil na osm částí a tyto budou pravidelně publikovány na YogaPoint webu pod souhrnným názvem “Evoluce jógy v čase a prostoru naší planety”.

Přirozeným úvodem k této eseji je první již publikovaný článek nazvaný “Co je jóga“, přičemž další části ponesou následující názvy:

  1. Historie, archeologie, indologie.
  2. Původ jógy, védy, žákovské posloupnosti.
  3. Význam, definice, účel, cíl – tradiční jógové cesty.
  4. Bhagavad Gíta a další jógové texty.
  5. Studium a praxe Aštanga jógy podle Patanjali joga súter.
  6. Evoluce a vývoj Aštanga jógy.
  7. Jak se dostala jóga na západ? Západní hledači v Indii versus indičtí zvěstovatelé na západě.
  8. Závěr – jóga včera, dnes a zítra aneb proč je dobré praktikovat jógu v Čechách nebo kdekoliv se na naší planetě zrovna nacházíme?

Pevně věřím, že tato esej přinese čtenářům YogaPointu zajímavé vhledy, inspiraci a rozšíření obzoru. I kdyby se tyto hodnoty projevily, byť v jen nepatrné míře u několika málo čtenářů budu považovat svůj příspěvek za úspěšný. Předem vám všem s úctou a pokorou děkuji za podporu a zájem.

 

Komentáře (0)
Pavel Kovář

Rodák z Boskovic, se intenzivně zabývá duchovním životem od roku 1997. Když v roce 2000 vstoupil do mnišského řádu východní tradice bhakti, bylo zřejmé, že duchovní praxe a cvičení se stává jeho hlavní životní náplní. Během následujících devíti let, kdy se řídil striktními principy mnišského duchovního života, hojně cestoval jak po Evropě tak Indii.
Na svých poutních cestách se setkal s mnoha svatými lidmi a duchovními mistry, od kterých pozorně naslouchal jejich hlubokým moudrostem a realizacím. Často zůstával v ášramech, aby mohl meditovat a hluboko absorbovat takto přijmuté duchovní poznání a pokyny.
Sám však přiznává, že "být na cestě", pozorovat a sdílet, je tou největší školou života, která se mu dostala.

22.05.2015 - 14:27

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám