Co je jóga?
Jóga je původní spojení – proud energie (čisté lásky) – mezi Energetickým Zdrojem – Bohem (Puruša) a Energií – Bohyní (Prakrti). Proto je ve východních kulturách a specificky ve védském pohledu vnímána Absolutní Pravda jako Celek, který v sobě v dokonalé harmonii zahrnuje mužský božský aspekt (šiva) a ženský božský aspekt (šakti).
Šiva – šakti ve staré Indii (védy) je stejný princip jako jin – jang ve staré Číně (tao). Proto bude věčně přitahovat muž ženu a naopak. Lidé jsou energetickým projevem původní Energie (Jóga Mája) stejně jako je tento vesmír se svými elementy.
Stejně tak čas a prostor, vesmírné síly (guny – sattva, rajas, tamas) a dokonce i naše hmotná (smysly) a astrální těla (mysl, inteligence, ego). Vše je v dokonalém souladu a harmonii, vše má svůj božský řád, smysl a význam. Vše je úžasným projevem původního vědomí (Puruša) a původní energie (Prakrti). Vše je Božské a Dokonalé, včetně vesmíru a nás samotných.
Sanskrtský peeth někdy taky pith má mnoho významů, které se ve slovníku uvádějí jako: center , centre , core , essence , gist , heart , heart and soul , inwardness , kernel , marrow , nub , substance , sum.
Ontologicky vzato označuje místo na naší planetě Zemi, kde se zjevil Původní Energetický Zdroj (Mahá Puruša - Param Brahman) ve svém úplném či částečném projevu společně se svou Původní Energií (Jóga Mája - Brahman Mayi). Takových míst je na planetě mnoho, některé jsou projevené (ví se o nich) a jiné neprojevené (skryté). Některé jsou dostupné našemu smyslovému, mentálnímu a intelektuálnímu vnímání…
Jiné je možné vnímat pouze očištěnými - probuzenými vnitřními smysly (antahkarana) transcendentním mystickým způsobem. Nicméně takové místo bude vždy centrem všech duchovních požehnání, jógových dokonalostí a mystických sil a všichni adepti na cestě pravé lásky (Jógy) budou vyhledávat, uctívat a milovat toto místo jako místo své nejvyšší aspirace, inspirace a realizace toho Nejvyššího Ideálu a Konečného Útočiště.
Tomu stejnému vyššímu účelu.... K možnostem pomoci, inspirovat a naplnit srdce všech adeptů jógy (cesty svého osobnostního rozvoje) v ČR slouží i webová stránka "YogaPoint".
Kde je tedy vůbec nějaký problém s člověkem a jeho životem na této planetě? Problém tkví v jeho vědomí nebo lépe řečeno jeho nevědomí. Každý kdo má lidské tělo má úžasnou a neobyčejnou možnost pochopit, uvědomit si a realizovat své “božství”. Toto je výsada lidského života. Bude záležet na každém jednotlivém člověku, jak bude pracovat se svým vědomím a energií. To co je ve vesmíru je i v lidském těle. To co je v makrokosmu vesmíru je i v mikrokosmu lidského těla.
Vesmír našeho těla skýtá možnost realizace vyšší podstaty, kterou je v konečném projevu čistá originální láska – duchovní energie – která věčně proudí mezi Bohem a Bohyní a vyživuje všechno a všechny ve všech světech. Tato láska se projevuje v nespočetně mnoha energetických podobách, na mnoha úrovních existence (spirituální, nebeské a pozemské) a v podmíněném lidském životě naší planety se ve svém stínu objevuje jako chtíč, touha a sexuální pud – které jsou spojeny jak s naším astrálním tělem, kde sídlí (myslí, inteligencí a egem), tak našim fyzickým tělem, kde se projevují.
Pod vlivem této “znečištěné” lásky – chtíče, na základě vlastního ega (sobectví) se stáváme separatisty a dobrovolně se tak vzdáváme (i když jen zdánlivě – pro nás velmi skutečně) našeho spojení s Bohem a Bohyní, s vesmírem, s přírodou, s ostatními lidmi, všemi ostatními živými bytostmi a bohužel v pravdě i se sebou samými. Tomu se říká iluze – májá. Toto je hmotné pojetí života – egocentrismus, kdy člověk na sebe bere jedno označení za druhým a přijímá jednu roli za druhou v rozmanitých iluzorních programech materiální duality hmotného štěstí a neštěstí. To vše je dočasné a bez pravé lásky, neuspokojující naše srdce… Jsme chyceni v našem vlastním klamu.
Sebeklam je nejtěžší překážka na cestě seberealizace, na cestě jógy. Bez vyšší pomoci se z této iluze nedostaneme. Vyšší pomoc přichází k upřímnému adeptovi jógy skrze různá média. Vyšší pomoc může přijít zevnitř z našeho nitra nebo zvenčí skrze pravé agenty světla a lásky (ať už vtělené nebo astrální), ale vždy se bude jednat o stejnou sílu z jednoho zdroje, který se v sanskrtské terminologii nazývá guru-tattva a je reprezentována opět mužským božským aspektem – Šivou.
Lidský život je cesta o znovunabytí své skutečné důstojnosti – pravé totožnosti – seberealizace. Je to cesta lásky, je to pouť srdce, je to jóga. Je to obnovení našeho překrytého spojení s původní Absolutní Láskou, s naším původním zdrojem… Toto je cesta jógy a tradičně se dělí na tři (zdánlivě oddělené) cesty (márga), které jsou původním Bohem a Bohyní zvěstovány ve védských posvátných textech.
Jsou to karma, jnana a bhakti. Karma je spojena s našimi nižšími energetickými úrovněmi (múladhára, svadhisthána a manipura), Jnána s vyššími (vissudha a ajna) a Bhakti s naším srdcem, které je jak sídlem duše (átma) a nadduše (paramátma) tak křižovatkou všech energií (anáhata). Karma, Jnana a Bhakti jsou vázany na tři vládnoucí Božstva našeho vesmíru Šiva, Brahma a Višnu, na tři vesmírné energie tamas, rajas a sattva a tři hlavní energetické kanály v našem těle Pingala, Ida a Sušumna. Karma, Jnana a Bhakti jsou tři tradiční cesty jógy, kterou jsou od nepaměti oslavovány v posvátných Upanišadách a jejich expanzi Bhagavad Gítě (Gítopanišad).
Nejznámější jógová klasika – Bhagavadgíta – je zasvěcena samotným Bohem (Bhagavan) a Jeho Zpěvu (Gíta) těmto třem cestám. Kniha obsahuje sedm set sanskrtských veršů rozdělených do osmnácti kapitol, přičemž prvních šest pojednává o Karma józe, posledních šest o Jnána józe a prostředních šest o Bhakti józe.
I když je každá cesta uceleným jógovým systémem, v pokročilejší vizi adept jógy zrealizuje jejich vzájemné propojení, souvztažnost a harmonii. Každá cesta jógy je práce s vědomím a energií a tato práce začíná prací s naším vlastním tělem. Postupujeme od hrubého k jemnému, od jemného k jemnějšímu až se dostaneme k nám samotným – duše (jíva), která je paprskem pravé lásky a světla – částečkou Absolutna – a jako taková je nejjemnější z nejjemnějších.
Populární tělesné cvičení hatha jóga – je součástí původní osmistupňové mystické jógy podle Patanjaliho Yoga systému – které vychází z Yoga Upanišad. Tento systém byl Patanjalim vypracován jako sadhana (jógová praxe) – práce s vědomím a energií – doplňující, podporující a navazující na tři tradiční cesty jógy – karmu, jnanu a bhakti.
To znamená, že aštanga jogí byl anebo mohl být současně karma jogínem, jnana jogínem nebo bhakti jogínem. Mohl rovněž praktikovat směsici jógových systémů, což bylo schváleno v ortodoxní škole, ale pouze pod expertním osobním vedením jógového mistra. Nebo k překrývání jógových systémů docházelo zcela přirozeně v podvědomí upřímného adepta jógy v přímé reakci na to, jak se postupně rozvíjel.
V heterodoxní škole se jógové systémy nejenom vzájemně prolínaly a prostupovaly podle vlastní vůle toho kterého adepta, ale navíc se vše expandovalo a nastavovalo novými experimenty a mystickými zjeveními heterodoxních mistrů jógy.
V době kdy se Buddhismus a Hinduismus v Indii vzájemně ovlivňoval (3 stol. před n. l. až 7 stol. n. l.), tedy po dobu jednoho tisíce let, kdy původní védská kultura znatelně degradovala nejenom vlivem mimo indických dobyvatelů a nájezdníků, ale rovněž svým vlastním etickým a morálním úpadkem na straně ortodoxních učitelů (bráhmanů) vznikalo mnoho nových podob a stylů původního jógového učení.
Některé více, některé méně autentické, některé velmi originální a ezoterické, jiné částečně nebo zcela podvodné…. hodnoceno na základě motivace a záměru zakladatelů nových jógových škol, technik a stylů. Postupem času vznikaly další jógové klasiky…
Kromě původních Yoga Upanišad a Bhagavadgíty, kromě Patanjaliho Yoga súter, to byli především Yoga Yajnavalkya, Hatha yoga pradipika, Shiva Samhita, Gheranda Samhita, Sat-Cakra Nirupana, Hatharatnavali a několik dalších, které jsou dnes obecně považovány a přijímány jako autoritativní jógové texty (původně psané v sanskrtu).
Původní Aštanga je dnes známá rovněž jako Rája Yoga nebo taky Kriya Yoga. Vždy závislé na prezentaci a definici té které školy, respektive Jóga Áčarji (mistra – zakladatele té které školy). Dnešní jógové směry populární v západních zemích, převážně známé a propagované jako zdraví pro tělo a mysl jsou např. Vinyasa, Bikram, Internal, Iyengar, Kripalu, Kundalini, Svaroopa, Ananda, Viniyoga, Power a také mnoho dalších, jakou jsou různé jógové terapie a nová odvětví.
Všechny tyto jógové systémy a školy vycházejí ze společného zdroje a tím jsou primárně principy a techniky Hatha jógy (ásana a pránajama), jenž je součástí původního systému Aštangajógy (osmistupňový jógový systém/Patanjali yoga sútry) specificky jeho třetí a čtvrtý stupeň a sekundárně z učení tantrických jógových škol ať už ortodoxních nebo heterodoxních. Názvy těchto moderních jógových směrů jsou často přejaty přímo ze jmen jejich zakladatelů a propagátorů na západě.
Každopádně jsou těmito představiteli založeny v západním světě a často díky společenské infrastruktuře či jejich motivaci jsou vedeny jako podniky s vlastní licencí a autorskými právy. Většina autorizovaných a pravých učitelů jógy na západě pochází z jógových společenství a jejich větví – žáci a následovníci dvou velkých mistrů a učitelů Jógy novodobé Indie a těmi jsou Swami Sivananda Saraswati (1887–1963) z Rišikéše a Tirumalai Krishnamacharya (1888–1989) z Mysore.
Každá jógová praxe (yoga) nebo její stínové zastoupení (yogabhasa) je velmi příznivým okamžikem a velkým požehnáním pro každou lidskou bytost, která ji kousíček za kousíčkem posouvá na její cestě životem ke konečnému vytouženému cíli. Toto se děje a bude dít velmi přirozeně a samovolně v našich vlastních životech, je to přirozený proud života, který má svoji vlastní dynamiku a zákonitosti. Je to mimo naši kontrolu a chápání, ale je to o nás.
Bude se to dít všem a všude, za jakýchkoliv podmínek a v jakémkoliv času, bez ohledu na to ať už tento nejvyšší ideál a samotný smysl lidského života vnímáme a definujeme jakýmkoliv způsobem. Tento způsob našeho chápání a vnímání hodnot lidského života bude právě odpovídat tomu stavu bytí (vědomí a energie) ve kterém se zrovna nacházíme. To přirozeně zahrnuje i možnost vše ignorovat a považovat za nesmyslnou teorii. Teorie je jedna věc a skutečnost druhá.
Pro mě je jóga skutečná stejně jako život samotný. Jóga a život je pro mě jedno a totéž. Jóga je cestou života, která nekončí smrtí, protože smrt je součástí života, stejně jako je noc součástí dne. Jak říká Bhagavad Gíta – ten kdo se narodil, zcela jistě zemře a ten kdo zemřel, se zcela jistě narodí.
Proto přijměme radu moudrých Upanišád: „Nezůstávej v iluzi dočasné hmotné existence, vydej se na duchovní cestu věčného bytí. Nezůstávej v temné nevědomosti, vydej se cestou světla. Opusť smrtelnou sféru bytí a staň se nesmrtelným.“
V tomto duchu přeji vašemu webu Yogapoint jen ty nejlepší energie světla a lásky, ať jste úspěšní a rozvíjíte se věčně a úžasně, nechť váš web rozkvete do Božského Mystického Lotosu o tisíci okvětních listech – Sahasrára – stejně jako hlava jogína, který právě dosáhl svého transu samádhi, dokonalosti vědomí, kdy mozek funguje na celou svou kapacitu a probuzená energie proudí nezadržitelnou božskou silou, bez jakýchkoliv překážek a bloků, současně skrze všechny energetické centra (čakry) a kanály (nádis).
Je to stav nejvyššího bytí – nejvyššího vědomí člověka, kdy je Kundaliní Šakti (Bohyně – energie) spojena (jóga) zlatou cestou (Sušumna nadí) se svým věčným partnerem Šivou (Bůh – vědomí) v božské ryzí extatické nejčistší lásce Absolutní Pravdy.
Komentáře (0)
29.04.2015 - 15:29
- Články Savasana a její variace Závěr jógové praxe by měl být věnován jedné z nejznámějších relaxačních pozic známé pod názvem –...
- Články Chválit nebo nechválit jako učitel jógy Občas učím učitele jógy a jednou se při této příležitosti se objevila otázka, jestli je dobré...
- Doporučujeme Festival Evolution ideálním místem pro příznivce jógy Nezapomenutelná setkání, zkušené rady a inspiraci v oblasti zdravého životního stylu a rozvoje osobnosti nabídne jarní...
- Doporučujeme Zdravý životní styl má být radost, ne povinnost. Přijďte se inspirovat na Festival Evolution Jak se stravujeme, odpočíváme, zda máme dostatek pohybu a jestli jsme spokojení, to jsou faktory, které...
- Meditace a relaxace Jóga nidra – technika jogínů, se kterou můžete spát za plného vědomí Pro většinu z nás platí, že když spíme, nevíme o světě. To se ale netýká pokročilých...
- Doporučujeme PROŽITKOVÁ JÓGA – sen poslední letní noci Sen poslední letní noci – PROŽITKOVÁ JÓGA s hudbou ve Šternberském paláci 21. 9. Hned...
- Blogy Meditace a jóga pomáhá na deprese i úzkosti Meditace stejně jako jóga není obecně považována za hlavní lékařskou péči. Studie však zjistila, že meditace může...
- Doporučujeme Festival Evolution – přijďte si užít víkend plný zdraví, krásy a inspirace Víkend 17. – 19. září se Výstaviště v Praze Holešovicích opět stane centrem zdravého životního stylu. Není...
- Nezařazené Přijďte si užít víkend plný zdraví, krásy a inspirace na Festival Evolution 2021 Víkend 17. – 19. září se Výstaviště v Praze Holešovicích opět stane centrem zdravého životního stylu. Není...
- Doporučujeme Jóga po covidu, (či home office a online škole) Tento týden startuje Jógový speciál z dílny studia Jóga Poděbrady. Čtyřdílný seriál určený (nejen) pro rekonvalescenci...
- Doporučujeme Festival Evolution se v dubnu přesune do onlinu 9. a 10. dubna se bude konat tradiční Festival Evolution, a tentokrát naplní své heslo #prostejinak...
- Doporučujeme Vánoční jógový svařák – první festival nejen jógy přes Zoom Webový server Moje Jóga, který přináší již šest let nejlepší jógové lektory k vám domů, pořádá první...
- Doporučujeme Objev binchotan – první „plastic free“ filtr vody na světě s neuvěřitelnou silou Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli je pitná voda z našich kohoutků zároveň i zdravou vodou?...
- Doporučujeme Kniha restorativní jógy konečně v češtině Knihy ze světa restorativní jógy mohli všichni milovníci a učitelé restorativní jógy až donedávna číst hlavně...
- Doporučujeme Festival Evolution v září bude! Co si nenechat ujít? Třetí víkend v září se na Výstavišti v Praze Holešovicích ponese v duchu zdravého životního stylu. Konat se...
- Doporučujeme Jak na tu nejlepší péči o jógamatku Podložka na jógu nevyžaduje náročnou péči, ale rozhodně byste ji neměli zanedbat. Správnou údržbou zajistíte delší životnost...
- Filozofie jógy Pouť srdce – Badrinath Dham Čardham yatra – pouť po čtyřech hlavních místech garhwalské Himaláje končí v Badrináthu, v místě zasvěceném...
- Blogy Char Dham – Pouť srdce – Kedarnath Z Gangotri do Kedarnathu – Šiva a Višnu, Šiva a Ganga Poté co jsme navštívili místa...
- Inspirace Pozvánka na poutní cestu do Indie Drazí čtenáři yogapointu, milovníci jógy a zdravého životního stylu. Tímto článkem bych vás chtěl všechny srdečně...
- Reportáže a recenze Pouť srdce – Gangotri – k prameni Matky Gangy Od Jamuny ke Ganze Poté co jsme navštívili a poctili pramen matky Jamuny – Jamunotri, pokračuje...
- Blogy Pouť srdce – Jamunotri Bůh, Bohyně a svoboda duše Nyní když jsme navštívili svaté město Haridwar a vzali posvátnou koupel...
- Filozofie jógy Pouť srdce: Rišikéš, hlavní město jógy Další přirozenou bránou ke garwalské poutní cestě Char dhám je proslulé město a letovisko Rišikéš, hlavní...
- Blogy Pouť srdce – Haridwar, brána k Bohu, brána ke změně vědomí Haridwar, jedno ze sedmi hlavních svatých měst Indie, tvoří přirozenou bránu do Garwahlské Himálaje. Hari znamená...
- Blogy Char Dham – Pouť srdce Poutní cesta do Garwalské Himálaje na čtyři významná svatá místa staroindické védské tradice se nazývá Char...
- Filozofie jógy Význam slova jóga Na následujících řádcích si řekneme, kde se vzalo slovo jóga, jaké má kořeny a co vlastně...
- Filozofie jógy Jóga ve Védách V tomto článku se společně podíváme na to, jak je jóga popisována ve Védách. Nejstarší dochované...
- O józe Historie jógy Když se mě někdo zeptá proč zrovna Indie, zeptám se ho, a proč ses narodil na...
- O józe Evoluce jógy v čase a prostoru naší planety V návaznosti na úvodní článek “Co je jóga” bych rád čtenářům YogaPointu postupně prezentoval širokou, komplexní...
Komentáře