Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jantra – zrakový nástroj

Jantry jsou zrakovými nástroji, tak jak je viděli tantričtí rši ve svých vizích. Božstvo proniká do vědomí jak mantrou tak i jantrou.
Jantra je tělo nebo li forma božstva (dévata),mantra je mysl, vědomí, duch nebo jméno božstva.
Jantra je vnějším vizuálním vyjádřením, jehož prostřednictvím se k božstvu vyjadřuje oddanost. Když sadhaka přijme jantru jako prostředek uctění, odvrhne kritický přístup, energie začíná cirkulovat ve vyšších centrech.
Def. jantry – jantra je universální, protože je složena z typických forem , které jsou společné všem existujícím jevům. Vznik jantry je aktivitou, která připomíná funkci a tvorbu genu, tak že se božská zjevení během celého procesu opakují. Tak že se aspirant prostřednictvím jantry dostává do konkrétní reality k abstraktní pravdě. Harish Johari – Tantra

Slovo jantra pochází ze sanskrtu ze slovního základu jam – podpora či udržování. Udržovat znamená uchovat podstatu předmětu, myšlenky, nebo pojmu. Slabika tra-na – značí osvobození se z pout. Jantra je tedy to, co chrání podstatu a zároveň osvobozuje.
Všeobecnějším smyslem tohoto slova je nástroj. Slovo JAM je – Bůh smrti a slovo trana – získání svobody, pak je jantra tím co osvobozuje ze spárů smrti (míněno osvobození z cyklů zrození a znovuzrození) a co poskytuje mokšu – osvobození.
Jakožto nástroj je jantra užívána ke stažení vědomí z vnějšího světa a k jeho nasměrování ke světu vnitřnímu, aby mohl jít aspirant za normální rámec mysli do změněného stavu vědomí – zvaného turijá.
Kreslení janter vyžaduje přesnost, exaktnost, disciplínu a soustředění. Geometrické šablony, jimiž je jantra tvořena, jsou ovládány zákony, které jsou sděleny tomu, kdo se jantru pokouší kreslit. Pozornost je k tomu nesmírně potřebná. Přistupuje-li adept lhostejně, dělá chyby a energie jantry ubývá.
Geometrické formy jantry aktivují pravou mozkovou hemisféru, která je visuální a neverbální. Meditace související s jantrou tudíž prohlubuje klid a uvážlivost. Vytváří také tendenci k odpoutání se od mluveného slova. Konstrukce janter má velký význam a u všech janter používaných k meditaci je nutné aby se všechny lineární obrazce protnuly s centrální osou – BINDU, nebo zvuk – MANTRA (bídža mantra). Bod je však považován za nejvyšší stimul pro vizuálně zaměřenou mozkovou kůru.
Jantry korespondují s vnitřní strukturou sítnicových buněk. Musí tudíž být konstruovány s intuitivním pochopením zákona optiky.
Obvykle je jantra tvořena ze čtvercových obrazců se čtyřmi průměty tvořícími dohromady strukturu T – kruhy, řady okvětních lotosových plátků a trojúhelníkové tvary uvnitř lotosových plátků.
Konstrukce janter je neuvěřitelně zajímavá jak pro přesnost, symboliku, tak hlavně ve vztahu meta fyzickému pojetí světa jogy. Doporučuji si přečíst knihy o tantra joze či konkrétní knihy o jantrách.

Komentáře (0)
Andrea Smekalova

10.05.2010 - 11:58

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám