Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Džapy a mály

DŽAPY
Opakování mantry s odpočívacím zařízením nebo bez něj jsou známi jako džapy. Jde o postup užívaný aspiranty všech náboženství – židovského, křesťanského, hinduistického, islámského a zaroasterianismu – jakožto mocný nástroj mysli.
Všichni věří, že nečinná mysl je nástrojem ďábla a tak prakticky na své mysli můžeme pracovat prostřednictvím modliteb s růžencem či málou.
V jógových rituálech se mantra-džapa opakuje v předepsané formě a počtu. Je možné využívat další množství rituálů, které zvyšují účinek manter-džap. Např. uctívání HÓMY (ohně). Vhazování samargí (36 byli) do ohně, ghí (másla) nebo černých sezamových semínek. Pokud je džapa prováděná bez jakéhokoliv přání, není třeba oběttních rituálů.
Džapu je třeba provádět:
1. s mantrou AUM – na začátku a na konci, nebo i bez ní.
2. se jménem božstva.
3. s bidžami – (semeny) – hlásky související s čakrami
4. nahlas a nebo potichu.
Tichá džapa adepta má silnější účinek než hlasitá džapa. Uši slyší džapu a mozek ji registruje. Aspirant by se měl učit tišit tony, kdy po úplném ztišení si mozková kůra stále džapu opakuje.
Rychlost džapy by měla být neměnná a udržovat shodné tóny. Psaná džapa je variantou tiché džapy. Píše se na březové listy, listy banánovníku nebo mangové či banyánové listy. Psaná džapa vytváří návyk na tichou džapu a je považovaná desetkrát účinější.

Používání MÁLY
Mála – odpočítávací nástroj pro džapu – je obvykle tvořena 108 korálky. Materiál ze kterého jsou korálky tvořeny ovlivňují chemické látky v těle aspiranta.
materiály – dřevo tulsy, santalové dřevo, lotosová semínka, rudrkša, korál, perly, křišťál, stříbro
Malé mály – sumirni, jsou tvořeny menším počtem korálků, který je vždy podílem č.108. Pokud projedeme sumirni 4x, dokončíme 108 opakování mantry.
Kromě toho, že je mála odpočítávacím zařízením, je vhodná i k soustředění. Zaměstnává prsty a zaměstnává vědomí. Mála rovněž stimuluje mozek, že při pohledu na ní si představujeme svou mantru. Mály není vhodné se dotýkat ukazovákem či malíkem. Je třeba mít také na paměti, že není dobré přecházet korálek sumeru- 109 korálek. Aspirant by měl začít prvním korálkem za sumeru a končit posledním před sumeru, pak málu otočit.

Komentáře (0)
Andrea Smekalova

10.05.2010 - 11:53

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám