Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Aštanga jóga

O Aštanga józe

Aštanga jóga (psáno i Ashtanga jóga) je jedna z nejrozšířenějších forem jógy v západním světě, a také fyzicky nejnaročnější. Jedná se o ucelené série na sebe navazujících pozic (asán) podle jógového učitele K. Pattabhi Jois.

Systém je založen na šesti sériích, které postupně nabývají na obtížosti a které umožňují cvičencům praktikovat ve svém vlastním tempu. Pozice plynule navazují jedna na druhou, hodně pozornosti se věnuje dýchání.

Ashtanga Vinyasa Yoga je tradiční škola jógy známá dynamickým cvičením ásan. Oblibu si zpravidla získává u lidí hledajících, nesužovaných závažnějšími zdravotními potížemi, kteří rádi intenzivnější fyzickou aktivitu.


Přečtěte si další články o Ashtanga józe a rozhovory s jejími představiteli

Historie Ashtanga jógy – Yogaḥ-cittavṛtti-nirodahaḥ. Jóga je zastavení pohybů mysli. Takto popisuje jógu dílo Yoga Sūtra od Patanjaliho, a dodnes je to podle mě nejpřesnější definice jógy. Samozřejmě, slovo „Yoga“ známe všichni jako „spojení“ a je to myšleno jako spojení těla, mysli a duše. Definici je však mnoho, ale vyberu ještě jednu, stejně výstižnou. Jóga je pohyb z jednoho bodu do druhého, vyššího. Transformace.

Rozhovor o józe s Petrou Vonšovskou

Rozhovor s učitelem Ashtanga jógy Jaro Pávkem

Ásana, nejen pouhé cvičení, ale především duchovní cestaJóga je v západním, nám známém pojetí jógy, primárně fyzickým cvičením a většinou její jedinou známou součástí. Není to překvapivé a odpovídá to zcela odlišné kulturní a duchovní tradici, ale jde o pojetí notně zkreslené. Cílem cvičení ásan v tradici jógy totiž ve skutečnosti není ani tak fyzické cvičení těla, jako splynutí těla, mysli a ducha do jediného celku a v konečném důsledku osvobozující poznání. Jóga je komplexní věda o těle, mysli a duši.

Historie Ashtanga jógy 2další pohled na aštanga jógu


Ukázka cvičení Aštanga jógy

Studia a informace

Odkazy na stránky, kde naleznete více informací a na jóga studia, ve kterých se cvičí Aštanga jóga:

Napište nám

Chcete rozšířit tuto stránku? Organizujete kurzy Aštanga jógy? Chcete sem přidat odkaz na stránky Vašeho studia? Napište nám.

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

23.07.2009 - 22:39

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám