Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Historie Ashtanga jógy

Jois

Ashtanga je velice starý systém jógy, jejíž historie sahá do doby, kdy byla jóga pouze jedna – Maha Yoga. To až náš moderní svět přišel s líbivými názvy a různými styly, které jsou více či méně fungující. Jedním z hlavních textů, z kterého jóga všeobecně vychází, jsou Patanjaliho Sutry, které popisují cestu osvícení jako osmivětvou jógu. Odtud se odvozuje název ashtanga (ashtau = osm, anga = větev/část). Těchto osm částí, které jsou podstatou ashtangy, tvoří: yamy a niyamy (morální a etické hodnoty), ásana (fyzická část jógy), pranayama (prodloužení dechu), pratyahara (odbourání smyslů), dharana (soustředěnost), dhyana (meditace) a samadhi (osvícení).

Všimněte si, že ásana je pouze jedním z osmi kroků k osvícení. Přesto v dnešní době, je většinou to hlavní, co si lidé pod slovem jóga představí. Pokud pomineme moderní názvy různých jógových stylů, třetí část Patanjaliho jógy – ásana, je hatha jóga (hatha je fyzický aspekt jógy). Proto, každá jóga praktikovaná v jóga studiích je z tohoto pohledu hatha jóga.

Současné pojetí fyzické části ashtangy, tak jak se s ní můžete setkat v lekcích, bylo do západního světa rozšířeno díky Sri K. Patthabi Joisovi, který žil v Mysore, v Jižní Indii a zemřel v roce 2009. Jak se můžete dočíst na stránkách KPJAYI (K. Patthabi Jois Ashtanga Yoga Institute), Patthabiho první západní student byl belgičan Andre van Lysbeth v roce 1964, který o něco později vydal knihu o technice pranayami, ve které Patthabiho Joise zmínil. Tak se informace o Joisovi rozšířila po světě a na začátku sedmdesátých let začali za Gurujim (jak se mu láskyplně říkalo) přijíždět první studenti z Evropy a Ameriky. V tu dobu se stále jednalo o hrstku nadšenců. To se však rapidně změnilo poté, co Guruji zahájil pravidelná turné po světě. Po smrti Gurujiho KPJAI institut převzal jeho vnuk Sharath Jois, který s hlubokým odevzdáním zvládá učit tisíce studentů, kteří každý rok do Mysore přijíždějí.

Pokud bychom se snažili dohledat historii ashtangy ještě dále, došli bychom k významnému učiteli T. Krischnamacharyovi, který byl nejen učitelem Patthabiho Joise, ale také B.K.S. Iyengara (zakladatel Iyengar jógy). Tento velký mudrc odešel v roce 1916 do Himalájí, kde přes sedm let studoval jógu se svým guru Sri Ramamohanem Brahmachari. Jedním z nejdůležitějších textů během Krischnamacharyových studiích s jeho guru byl starověký text Yoga Korunta, který obsahoval uskupení ásán do šesti sérií, vinyasy a informace o správném dechu, drishti a bandhách. Na tomto textu je založeno praktické učení ashtangy jógy a je v současné době stále reprezentováno učiteli, kteří respektují tento tradiční systém jógy. Yoga Korunta byla pravděpodobně napsána před tisíci lety svatým mužem Vamanou Rishim.

Co mají společného ashtanga a vinyasa jóga?

V začátcích Patthabi Jois používal název Ashtanga Vinyasa Jóga, aby zdůraznil aspekt vinyasy v systému ashtangy. Postupně se slovo vinyasa v názvu přestalo používat a dnes se zjednodušeně říká Ashtanga Jóga. Slovo ashtanga, jak jsme si již zmínili výše, reprezentuje následování Patanjaliho jógy, tj. osmi kroků na cestě k osvícení. Vinyasa vyjadřuje praktické (fyzické) pojetí tohoto stylu, kdy je pohyb propojen s dechem, a tím na sebe ásany navazují tak, aby tvořily ucelenou sérii. Proto je ashtanga meditací v pohybu. Pokud se někdy setkáte v rozvrhu s lekcí nazvanou Vinyasa jóga, jedná se o zjednodušenou verzi ashtangy, ve které se využívá dech a pohyb k zachování dynamiky, a kde ásany nemají přesné pořadí.

 

Komentáře (0)
Denisa Sengerová

Denisa je učitelkou Ashtangy jógy, která vyučuje v tradici Sri K.Patthabiho Joise. Pravidelně jezdí do města Mysore v Jižní Indii, kde každý rok studuje se svým učitelem Sharathem Joisem (vnukem Patthabiho Joise), který ji autorizoval učit tento systém jógy. Předtím, než objevila jógu, byla módní návrhářkou v Londýně, kde dlouhodobě žila. Momentálně žije a učí jógu v Praze a v Čechách. Více o lekcích a workshopech Ashtangy se můžete dozvědět na www.denisasengerova.com Denisa v září 2015 otevřela SHALU, jógové studio věnované praxi ashtangy, v kterém vytváří ucelený program pro studium jógy. SHALA, Trojanova 18, Praha 2. www.shala.cz

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám