Jak zabránit zraněním v Józe
EGO ZÁPADNÍ KULTURY
Začnu trochu zeširoka. Z pohledu vyššího smyslu života se reinkarnujeme sem na zem nesčetněkrát a to za účelem vývoje naší duše skrze poznání projevů zdrojové energie (Jednota, Bůh…) – viz. článek „Má náš život vyšší smysl?”.
Každý z nás přichází sem na zem s určitými dispozicemi a určitým potenciálem, který určuje, jak budeme vnímat svět, co pro nás bude důležité, co budeme vnímat jako správné a co špatné. Těmto dispozicím, když je v současném životě rozvineme, říkáme Ego.
Kromě osobního Ega, existuje také Ego jednotlivých národů a také Ego různých kultur. Toto Ego zahrnuje určité vlastnosti, kterými je typický určitý národ, nebo celá kultura. Ne bez opodstatnění se mluví o německé přesnosti, pořádkumilovnosti, schopnost Italů užívat si života, škrobenosti Angličanů, či závistivosti Čechů.
Není náhodou, na jaké místo na Zemi se naše duše inkarnuje. Vtěluje se většinou tam, kde svým kulturním a národním Egem rezonuje s potenciálem, který si pro tento život přinášíme. Je ale potřeba zmínit, že existují i výjimky. Je to v případě, kdy žijeme karmu, ve které máme bořit zaběhnuté pravdy a řády týkající se dané kultury, neboť naše „Ego”, naše pravda, je odlišná od pravdy dané kultury a my se tudíž bráníme pravidla této kultury přijmout a máme tendenci je měnit.
Česká republika spadá do kultury západní. Kulturní Ego západu se vyznačuje zaměřením na vnější, materiální svět, který inklinuje k soutěživosti, zdůrazňování výkonu, snaze o konkurenceschopnost, srovnávání a hodnocení, kdo je lepší. Svou sebedůvěru tak budujeme právě na základě vnějšího výkonu a srovnávání se s jinými lidmi.
Ego České republiky – minimálně v generaci lidí 50. až 80. let – je typické nízkým sebevědomím. Někteří lidé své nízké sebevědomí skrze srovnávání s druhými lidmi projevují závistí – když já něco nemohu mít, tak ostatní také ne – ale o tom jsem v tomto článku hovořit nechtěla. Naštěstí je zde mnoho lidí, kteří srovnáváním s druhými lidmi získají od druhých lidí inspiraci, co dělat, aby dosáhli toho, co ti druzí.
JÓGA – DUCHOVNÍ CESTA EGA VÝCHODNÍ KULTURY
A nyní se dostáváme k jádru věci. Jóga slouží pro duchovní vývoj lidí s východním kulturním Egem. Východní kultura podporuje sounáležitost s druhými lidmi, zaměření do nitra a harmonizaci duše s tělem. Pokud aplikujeme východní duchovní cestu zde v západní kultuře, dochází často k „chybnému” pojetí této duchovní cesty právě skrze naše zaměření na vnější svět a srovnávání se s ním. To se následně projeví na zraněních, která si tímto svým přístupem vytváříme.
PROČ DOCHÁZÍ KE ZRANĚNÍ
Jóga je cvičení, které vyžaduje absolutní absenci soutěživosti, touhy vyniknout, něco dokázat – sobě či druhým. Není to vhodný prostředek pro získání uznání a zvýšení vlastního sebevědomí skrze srovnávání s druhými lidmi.
Je to cvičení, které vyžaduje schopnost koncentrace na sebe, na své nitro. Schopnost odpoutat se od vnějšího světa. Schopnost nevnímat druhé lidi, nesrovnávat se s nimi, nehodnotit, nezaměřovat se na výkon. Klíčová je schopnost naslouchat vlastnímu nitru a cvičit jen sami pro sebe, pro povznesení svého ducha skrze naše tělo – nic víc, nic míň.
Kdykoliv cvičíme jógu a jsme tzv. mimo své nitro, zaměřujeme se na výkon, srovnávání, pak máme sklon nerespektovat signály svého těla, které nám říkají, kam nás v dané pozici tělo dobrovolně pustí a kam zatím ne.
To je ta jemná hranice, kterou když překročíme, s cílem ukázat vnějšímu světu, že to dokážeme (ať již s jakýmkoliv vědomým či nevědomým motivem – jako je např. předvést se, být lepší než ten, kdo cvičí vedle mne, nebo skrze ocenění posílit vlastní sebedůvěru), projeví se to dříve či později na našem fyzickém těle.
Jde o projev nerespektování potřeb našeho těla, které se následně brání.
JAK NAPOMOCI ZOTAVENÍ TĚLA
Pokud jsme v situaci, že řešíme např. bolavý kotník, koleno či kyčel a jsme ve fázi, kdy nás to bolí a nechce nás to pouštět do daných pozic, máme možnost se skrze tuto bolest naučit změnit svůj přístup k józe.
Klíčové slovo je PŘIJETÍ. Jde o přijetí tohoto omezení. Jde o smíření se se současnou situací.
Pokorné přijetí tohoto omezení dává tělu jasný signál, že je pro nás důležitější zdravé tělo než výkon za každou cenu. Nutno podotknout, že pokud žijeme vědomě či podvědomě na vlně západního Ega, je velmi těžké toto omezení přijmout. Bojuje v nás touha provést danou pozici, možná ve spojení s neochotou ukázat světu svou slabost, a to i přes bolest, kterou cítíme v postižené části těla (prostě tam tu nohu narveme, vždyť to chvíli vydržíme).
Pokud této touze podlehneme, pak máme zaděláno na ještě větší problém, neboť už nás nebude bolet jen kotník, ale bolest se přesune až do kolene nebo ještě dál. O to déle pak zase bude trvat, než nás tyto bolesti přestanou omezovat.
Přijmeme-li toto omezení, přiznáme-li sobě – svému Egu – porážku (a co jiného by to z pohledu západního Ega mohlo být, když nejsme schopni obstát v soutěži: „kdo dokáže danou pozici udělat co nejlépe”) a začneme-li zacházet se svým tělem jemně, nikam jej nebudeme tlačit násilím a přes bolest tak dlouho, než se tělo opět zotaví. Budeme pak mile překvapeni, neboť díky tomuto přístupu se posuneme dál, uvolníme své chtění a tlak a tak se uvolní i tělo a my budeme zvládat pozice s daleko větší lehkostí a rozsahem, než tomu bylo před zraněním.
Uvědomění, že se nic špatného nestane, když následující 3 měsíce např. nezaložíme padmasanu, nebo jinou efektní pozici, by mělo být nedílnou součástí naší uzdravující mysli.
PRYČ SE SOUTĚŽIVOSTÍ
Pokud však po uzdravení opět začneme „soutěžit” na vnější efekt, místo abychom naslouchali svému tělu, abychom nepřekročili tu jemnou hranici, můžeme si být jisti, že se opět zanedlouho objeví další bolestivý problém ve stejné, nebo jiné části těla.
Naopak, nasloucháme-li svému tělu. Poznáme rozdíl mezi zdravým posouváním hranic svého rozsahu, kdy tělo spolupracuje, netřese se, nejde do křeče, intenzivně nebolí nebo nepíchá a jeho přetěžováním, které vede k následným problémům.
ADRESOVÁNO LEKTORŮM JÓGY
Ráda bych zmínila ještě jeden faktor, který napomáhá aktivovat naše západní Ego, naše přirozené zaměření na výkon a vnější efekt.
Jde o přístup lektorů jógy. Jejich slova veřejné chvály a uznání za dobře provedené pozice působí jako přepínač z našeho soustředění do vlastního nitra na zaměření se směrem na vnější svět.
Moc bych vás proto chtěla požádat, zkuste prosím na určitou dobu oprostit svou mysl i slova od hodnocení, srovnávání a veřejných pochval nás cvičenců na hodinách jógy a vnímejte poklidnou a mírumilovnou energii, která nás bude v průběhu cvičení obklopovat.
Snažte se prosím šířit a zdůrazňovat nám myšlenku šetrnosti k našim tělům. Povzbuzujte nás, abychom naslouchali a respektovali to, co nám naše tělo říká. Zdůrazňujte nám, že cvičíme jen sami pro sebe. Ujišťujte nás, že každý jsme na své cestě jógy v určitém stádiu a proto nemůžeme srovnávat nesrovnatelné. Pokud nás tělo nepustí dál, je to naprosto přirozený stav a je třeba to přijmout.
Vysvětlujte nám prosím podstatu každé pozice, kterou cvičíme – proč ji děláme, co nám má přinést. Jaké držení a která část pozice je naprosto nezbytná pro zajištění potřebného efektu a co je jen určité „doladění” dané pozice, na které je možné se zaměřit až druhotně, až zvládneme tu nezbytnou část. Tím podpoříte naši schopnost vědomého prožívání jógy. Pomůžete nám naučit se vnímat tělo do nejmenšího detailu, neboť budeme vědět, co a kde máme cítit, až to opravdu pocítíme.
Tímto nám můžete nesmírně pomoci „zbavit se” vnímání jógy skrze naše „západní filtry”.
Děkuji
Martina Kabala
jenž 6 let praktikuje jógu a na vlastním těle i mysli zažila vlivy západního Ega a následné vymanění se z jeho spárů 🙂
06.01.2011 - 13:00
-
Meditace a relaxace
Jóga nidra – technika jogínů, se kterou můžete spát za plného vědomí Pro většinu z nás platí, že když spíme, nevíme o světě. To se ale netýká pokročilých...
-
Doporučujeme
Kniha restorativní jógy konečně v češtině Knihy ze světa restorativní jógy mohli všichni milovníci a učitelé restorativní jógy až donedávna číst hlavně...
-
Jóga
Posilněte střed těla, otevřete hrudník a dovolte si dýchat Otevřete hrudník a dovolte si dýchat! Vyzkoušejte do pravidelné praxe zařadit pozice, které vám umožní nejen...
-
Jóga
Minicviky pro zdraví Zdraví znamená tělesnou a duševní pohodu.Tělesné zdraví závisí na správné funkci všech orgánů a na správném...
-
Jóga zprávy
Seznamte se s Namaste Am See Jaká odměna může být pro nás, milovníky jógy, lepší než právě jóga? Představte si, že byste...
-
O józe
Stát či nestát na rukou? Balance na rukou jsou všude, kam se podíváte. Je jich plný Instagram a studia nabízí celou...
-
Jógové pozice a sestavy
Jógová pozice Dhanurásana (pozice luku) Dhanurásana (česky pozice luku) je ásanou, při které se naše tělo prohne jako tětiva při střelbě,...
-
Jógové pozice a sestavy
Uštrásana – pozice velblouda Uštra (v sanskrtu velbloud) je zvíře známé pro svou odolnost – schopnost dlouho přetrvat bez vody; na...
-
Jógové pozice a sestavy
Vrkšásana aneb jak správně na pozici stromu Jógová pozice stromu, která nám může pomoci upevnit rovnováhu těla i mysli, svou vizualitou stejně...
-
Jóga
Proč se stavět na podložku Každý z nás si na jógovou podložku přichází pro něco jiného. Pokud se na lekci zeptáte skupiny...
-
Jóga
Když tělo řekne NE! Máme svůj denní rytmus – věci, které musíme každý den zvládnout a věci, kterým se chceme...
-
O józe
Spánek aneb polštářová jóga Člověk prý prospí zhruba třetinu svého života. Zní to dosti utopisticky, ale když vezmeme v úvahu,...
-
Jóga v těhotenství
Joga z pohledu těhotné Těhotenství je bezpochyby nádherné a navýsost matoucí období. Kromě všemožných psychických změn se dostavují také razantní...
-
Jógové pozice a sestavy
Stres a flexibilita: ovlivňují se? Chcete být pružnější a ohebnější? Možná to je jeden z hlavních důvodů, proč jste se pustili...
-
O józe
Co prozradí Óm Jóga je cestou všímavosti, pozorování a objevování. Objektem našeho zkoumání se může stát cokoliv, třeba zvuk....
-
Jóga zprávy
Jak se vyhýbat stresu Představte si takovou pohádkovou situaci. Dorazíte do úplně cizí země, jejíž jazyk neovládáte a její obyvatelé...
-
Doporučujeme
Zdravý životní styl má být radost, ne povinnost. Přijďte se inspirovat na Festival Evolution Jak se stravujeme, odpočíváme, zda máme dostatek pohybu a jestli jsme spokojení, to jsou faktory, které...
-
Meditace a relaxace
Jóga nidra – technika jogínů, se kterou můžete spát za plného vědomí Pro většinu z nás platí, že když spíme, nevíme o světě. To se ale netýká pokročilých...
-
Doporučujeme
PROŽITKOVÁ JÓGA – sen poslední letní noci Sen poslední letní noci – PROŽITKOVÁ JÓGA s hudbou ve Šternberském paláci 21. 9. Hned...
-
Doporučujeme
Festival Evolution – přijďte si užít víkend plný zdraví, krásy a inspirace Víkend 17. – 19. září se Výstaviště v Praze Holešovicích opět stane centrem zdravého životního stylu. Není...
-
Festival
Přijďte si užít víkend plný zdraví, krásy a inspirace na Festival Evolution 2021 Víkend 17. – 19. září se Výstaviště v Praze Holešovicích opět stane centrem zdravého životního stylu. Není...
-
Doporučujeme
Jóga po covidu, (či home office a online škole) Tento týden startuje Jógový speciál z dílny studia Jóga Poděbrady. Čtyřdílný seriál určený (nejen) pro rekonvalescenci...
-
Doporučujeme
Festival Evolution se v dubnu přesune do onlinu 9. a 10. dubna se bude konat tradiční Festival Evolution, a tentokrát naplní své heslo #prostejinak...
-
Doporučujeme
Vánoční jógový svařák – první festival nejen jógy přes Zoom Webový server Moje Jóga, který přináší již šest let nejlepší jógové lektory k vám domů, pořádá první...
-
Doporučujeme
Objev binchotan – první „plastic free“ filtr vody na světě s neuvěřitelnou silou Zamysleli jste se někdy nad tím, jestli je pitná voda z našich kohoutků zároveň i zdravou vodou?...
-
Doporučujeme
Festival Evolution v září bude! Co si nenechat ujít? Třetí víkend v září se na Výstavišti v Praze Holešovicích ponese v duchu zdravého životního stylu. Konat se...
-
Doporučujeme
Jak na tu nejlepší péči o jógamatku Podložka na jógu nevyžaduje náročnou péči, ale rozhodně byste ji neměli zanedbat. Správnou údržbou zajistíte delší životnost...
-
Doporučujeme
Jóga jako modlitba v Anežském klášteře Praha v létě nabízí netušené zážitky. Jedním z nich je rozhodně výjimečný jógový večer v magické KAPLI sv. Salvátora...
-
Inspirace
Podpořte děti z Klokánků: náramky a náhrdelníky s minerály od Báry Polákové Nyní můžete nakoupit korálky známé herečky a zpěvačky Báry Polákové na portálu Slevomat.cz. Využijte této vyjímečné příležitosti,...
-
Doporučujeme
Podpořte děti z Klokánků: mikina, triko i tílko z jógové kolekce KlokArt Majitelka úspěšného jógové studia Dana Beierová a designer Jan Šafařík jsou další dvojicí, která vytvořila motiv...
-
Doporučujeme
Blíž přírodě, blíž józe. Tipy, jak si vychutnat cvičení jógy venku Cvičení jógy na čerstvém vzduchu může být osvěžujícím zážitkem, novým způsobem dobrodružství nebo každodenním rituálem, který...
-
Doporučujeme
LESNÍ TERAPIE ( Forest Bathing) – nová řada od KANTU Vneste vůně lesa do vašeho domova Nová řada přírodních osvěžovačů vzduchu, směsi čistých éterických olejů do...
Komentáře