Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Benefity jógy, které vás překvapí

pes hlavou vzhůru

Jógová praxe nepřináší jen dobrý pocit. Je to osvědčený, komplexní a propracovaný systém pro udržení zdravé mysli a těla. Je to klíč pro pochopení sebe sama i všeho kolem nás.

Všichni známe zřejmé klady fyzického cvičení jógy (pevné tricepsy, flexibilní hamstringy), ale pravdou je, že vaše praxe vám může přinášet, a také přináší pro vaše blaho mnohem více, než si myslíte. Pojďme se další benefity jógy společně podívat.

Detox

Narazíte na lekce jógy, které se zaměřují přímo na detoxikaci těla, ale tohoto efektu dosáhnete během jakékoliv dynamické lekce jógy při zvýšeném průtoku krve. Cvičení ásan pomáhá tělu zbavit se přebytečných látek tím, že působí mírným tlakem a stimuluje tak zažívací ústrojí, stejně jako játra a ledviny, jež jsou pro detox organismu klíčové.

Obzvláště přínosné jsou twisty (rotace) jakéhokoliv druhu, jako například pozice luku (Dhanurasána)

Větší trpělivost

Další přínos pravidelné praxe je to, že nás jóga učí prožívat přítomný okamžik a neřešit výsledek. Netrpělivost znamená mít potřebu být někde jinde, spěchat… Není lepší způsob než tyto tendence zkrotit v ásanách a koncentrací na vlastní dech. Jóga nás učí nalezení klidu a míru právě tam, kde jste.

Hormonální rovnováha

O józe je známo, že celé naše tělo navrací do rovnováhy, zejména žlázy endokrinního systému, jehož úkolem je vylučování tělesných hormonů. Tyto žlázy vyživujete pokaždé, když praktikujete ásanovou praxi a některé z ásan mají obzvláště silný léčivý účinek. Kupříkladu pozice dítěte zklidňuje a omlazuje nadledvinky, jež vylučují řadu hormonů včetně toho stresového – kortizolu.

Zlepšení koncentrace

Umění koncentrace znamená schopnost zaměřit pozornost na jednu konkrétní věc. V každodenním životě se mysl snadno rozptýlí a rozeběhne do stran a tím se nám pak hůře pracuje na věcech, které máme v plánu realizovat. Během lekce jógy ale kupříkladu upíráme pozornost k dechu a tím ji vracíme k jednomu předmětu. Zaměření na dech pak pomáhá zachovat koncentraci v mnoha životních situacích.

Pocit jistoty

Kořenová čakra (Múladhára) se vztahuje k našim kořenům, pocitu fyzického bezpečí. Když pracuje správně, dává nám pocit jistoty a spojení se zemí. Tato čakra je stimulována prostřednictvím ásan, jako bojovník 1 a 2, Trikonásana a široce rozkročené předklony (stojící nebo sedící). Setrváním v těchto pozicích pracujete s energiemi a stáváte se stabilnějšími.

Stimulace kreativity

Sakrální čakra (Svádhišthána) je centrem kreativity. Nachází se v oblasti kostrče / křížové kosti, takže ásany, které aktivují tyto oblasti, rovněž rozproudí tok vaší kreativity. Nezapomeňte, že tvořivost není jen o malování obrázků, ale také týká způsobu, jakým myslíme a řešíme problémy. Zkuste do praxe přidat předklon v sedu, kobru a Janu Sirsásanu.

Zvýšení sebedůvěry

Jóga vám může pomoci stát se sebevědomější na mnoha úrovních. Dává vám praktický návod, jak rozvíjet vnitřní a vnější kvality, jako jsou síla, rovnováha a koncentrace, a když v naší praxi vidíme zlepšení, tak se naše sebedůvěra přirozeně zvyšuje. Na energetické úrovni solar plexus čakra (Manipúra) souvisí se sebedůvěrou, takže zapojte pozice, které stimulují a pracují s touto čakrou. Zkuste každé ráno vydržet pár minut v pozici prkna a uvidíte, co se stane!

Zostření intuice

Vaše intuice je obvykle správná a je to aspekt naší mysli, kterému bychom měli naslouchat co možná nejvíce. Pravidelná meditační praxe pomáhá ztišit a zažehnat strachy a úzkosti mysli, a vytváří prostor pro nekonečnou moudrost naší intuice, aby nám přišla s odpovědí, kterou potřebujeme k cestě kupředu naším životem.

A jaké benefity přináší jóga vám?

 

Komentáře (0)
Jana Dvořáková

Jóga je pro mě cestou, na které objevuji netušená zákoutí sebe sama a přínáší mi nevyčerpatelný zdroj inspirace. Cítím se díky ní lépe a setkávám se jejím prostřednictvím se zajímavými lidmi.

05.03.2016 - 00:23

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám