Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Poznáte dobrého učitele jógy?

yoga guru

I učitelé jógy jsou jen lidé. A stejně jako každý z nás, i oni mohou být na své životní a spirituální cestě různě daleko. Zvláště, když se certifikát instruktora jógy stal must have položkou v rejstříku “skillů” většiny fitness instruktorů a jógu mají v prioritách někde mezi bosu tréninkem a TRX. Poznáte dobrého učitele jógy? Co vám pravděpodobně řekne dobrý, zralý a velmi zkušený učitel jógy?

Co vám řekne dobrý učitel jógy

Dobrý učitel jógy vám řekne, že jóga je cesta k sobě, k vám samým. Jóga je totiž jógou jen tehdy, pokud je to vaše jóga. Jen když vám přináší hlubší porozumění sobě samým. Dobrý učitel vám také řekne, abyste si ho ani neidealizovali, ani se ho nesnažili napodobovat. Naučí vás svoje metody, na vás ale nechá, abyste si je přizpůsobili pro sebe. Dobrý učitel jógy vás nasměruje na cestu k vám, a nebude ve vás budovat závislost na něm.

Necvičte proto moji jógu, stejně jako necvičte jógu kohokoliv jiného. Cvičte svoji jógu. Moji jógu si neidealizujte, nevytvářejte si o ní žádné fantazie ani romantické představy. Jděte svou vlastní cestou. Polovinou úspěchu je zůstat věrní sami sobě i přes všechny rušivé elementy, kterými nás trh duchovního rozvoje zásobuje.

Zůstaňte se svém těle, ve své mysli a ve svém srdci a moudře o sebe pečujte. Buďte si jistí, že jste stejně dokonalí, jako já nebo kdokoliv jiný. Vaše cesta je stejně jako cesta ostatních hodna lásky, váš příběh je stejně jako příběhy ostatních hoden svého vyprávění. Věřte ve svou jógu.

Co vám řekne zralý učitel jógy

Zralý učitel jógy vám řekne, že byste měli mít jasno v opravdovosti svojí cesty. Jste jedineční. Vaše zkušenosti, vaše dětství, karma vaší rodiny, vaše fyzické potřeby, vaše nutriční potřeby, vaše emocionální potřeby, všechno to, co potřebujete, abyste zůstali naživu a v rovnováze, to všechno je stejně originální a jedinečné jako vaše otisky prstů. Jste jiní, než kdokoliv, kdo kdy žil nebo bude žít.

Asi by to nemělo být nutné zmiňovat, ale je třeba myslet na to, že nejsme žádná hinduistická božstva. Pokud jste se nenarodili v hinduistické kultuře, dokonce ani nejsme hinduisté. A tak není možné dosáhnout sebepoznání a seberealizace tím, že se budete snažit být jako Budha, Krišna nebo Šiva. Ani já, s celým mým učením a s mou moudrostí nabytou praktickými zkušenostmi vám nemohu zařídit seberealizaci. Abyste dosáhli seberealizace, musíte poznat sami sebe.

Jsme všichni opravdoví, všichni vnímáme sebe sama, všichni jsme komplikovaní a všichni jsme fascinujícími objekty pro vlastní sebereflexi, která nás jednou může dovést k úplnému porozumění nám samým. Abyste porozuměli sami sobě, nemusíte umět sanskrt, ani nemusíte nosit bindi na místě, kde se nachází vaše třetí oko. Nemusíte umět složit nohy za hlavu, nemusíte jíst raw food, nemusíte být vegetarián, vypadat sexy v jógovém oblečku, nemusíte dokonce ani publikovat na svůj Facebook fotografie ve stoji na rukou.

To jsou všechno oslavy povrchnosti, a ve světě hluboké jógy jde o nebezpečné rozptylování sebe sama od skutečného cíle. Abychom mohli pokračovat v práci na sobě, nemusíme zpívat jména hinduistických bohů ani se přejmenovávat na Devi a Šakti. Naše jména jsou perfektní taková, jaká jsou, taková jsou naše.

Vyzdvihněte svoje já, jádro sebe sama, rodinné karmy, které vás dělají tím, kdo jste. Jakkoliv mohou být často nepříjemné, tyto zkušenosti k nám patří, protože nám pomáhají růst. Nezmizí tím, že si změníme jméno nebo se začneme tvářit jako někdo jiný. Jen se zavrtají hlouběji. Nejvyšší forma jógy je život žitý v rovnováze.

Co vám řekne velmi zkušený učitel jógy

Velmi zkušený učitel jógy vám řekne, že dělat jógu někoho jiného není jóga. Jediné, k čemu je to dobré, je, že podporujete jeho podnikání. Pokud jógu děláte autenticky, nebude vypadat jako cokoliv co najdete tam venku. Jde přece o odraz vás samých, a na světě není nikdo stejný, jako jste vy.

Abyste mohli praktikovat svoji jógu, musíte se nejprve uvědomit, že jste dokonalí tak, jak jste, jen to zatím ještě nevíte. Právě to, že ve své lidské neúplnosti jste úplní, vám umožňuje další růst a rozvoj. Máte své unikátní a delikátní chyby, což váš charakter dělá bohatším. Jste krásnější, než si vůbec kdo dokáže představit, takže si už nikdy nemusíte připadat nejistí kolem jakékoliv jiné osoby.

Pokud během své cesty narazíte na svůj vlastní stín, rozhodně jdete správným směrem. Pracujte s tímto stínem beze strachu, s pochopením a s otevřenýma očima. Jediná víra, kterou potřebujete, je víra v sebe, protože bůh může být jen tak krásný, jak krásní si připadáte vy sami. Na této cestě je vaše opravdovost vaší duchovní silou, nejvyšším projevem víry v sebe. Bez víry v sebe není možné mít víru v cokoliv jiného. Buďte nebojácní ve svých možnostech, opravdoví ve svých činech.

Protože nejdůležitější je, abyste byli sami sebou.

 

Komentáře (0)
Jana Dvořáková

Jóga je pro mě cestou, na které objevuji netušená zákoutí sebe sama a přínáší mi nevyčerpatelný zdroj inspirace. Cítím se díky ní lépe a setkávám se jejím prostřednictvím se zajímavými lidmi.

05.03.2016 - 21:04

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám