Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Hormonální jóga pro ženy pomůže při přechodu i problémech s menstruací

hormonalni joga

Hormonální jóga, neboli hormonální jógová terapie pro ženy podle Dinah Rodriguez, je ve světě velmi známá a rozšířená technika pro podporu hormonální rovnováhy u žen. Jde o zhruba půlhodinové cvičení sestávající se z jógových ásan a dalších technik, především dýchání (pránajáma), ale používají se například i joga nidra a zapojují se i bandhy. Cvičení je velmi dynamické, dynamičtější než většina jógových sestav. 

Sestavu vytvořila Brazilka Dinah Rodriguez. Po doktorátu z psychologie se začala naplno věnovat józe, u které zůstala dodneška a zabývá se jí tak u víc než padesát let. Vývoj hormonální jógy nebyl vůbec jednoduchý. Na počátku byla touha Dinah Rodriguez cvičit cvičení založené na józe, které by bylo zaměřeno na ženy a jejich typicky ženské potíže.

Jenže takové cvičení nenašla, v té době ještě neexistovalo. A tak začalo hledání, objevování, sebevzdělávání a zkoušení, z něhož se po 25 letech praxe vyvinula sestava hormonální jógy tak, jak dnes po celém světě pomáhá tisícům žen.

Nejde jen o ásany

Sestava je kombinací různých jógových technik zaměřena na podporu tělesných žláz a jejich funkce. Při cvičení se ásanami a správným dýcháním masírují žlázy s vnitřním vylučováním, důležité pro ženskou hormonální rovnováhu, především vaječníky, hypofýza, štítná žláza a nadledvinky. Jejich funkce se dále v různých fázích cvičení podporuje i vhodnou vizualizací.

Protože Dinah měla se svým cvičením sama velmi dobrou zkušenost (její doktor jí ve vysokém věku naměřil takové hladiny hormonů, za jaké by se nemusela stydět mladá žena), a chválily si jej i její žačky, rozhodla se rozšířit jej do světa.

Za tímto účelem začala po celém světě pořádat přednášky a hlavně kurzy. V jejichž rámci učila zkušené jógové lektory, jak hormonální jógu správně provádět, a ve chvíli, kdy si byla jista jejich odbornou znalostí, udělila jim na hormonální jógu lektorský certifikát.

Nejlepší je studium s lektorem

Díky tomu si můžete hormonální jógu zacvičit se zkušeným lektorem i u nás v České republice. Protože v ČR o tohle cvičení byl a stále je velký zájem, Dinah Rodriguez sem dokonce od roku 2007 pravidelně osobně jezdí. A na její brazilské webové stránce naleznete jako jeden ze čtyř jazyků i českou verzi.

Ačkoliv obvykle u jógových cvičení přikládáme i návody na jejich provádění, dnes uděláme výjimku. Hormonální jóga totiž není jen o správném provádění ásan. Stejně důležité je i správně dýchat a perfektně se naučit i všechny doprovodné techniky. Nelze proto než doporučit studium s certifikovaným lektorem, s kterým jediným budete mít jistotu, že se všechno naučíte bezchybně. Pokud tuto možnost jednoduše nemáte, přichází v úvahu originální DVD nebo kniha, podle nichž si můžete veškerou techniku nastudovat tak, abyste se vyhnuli většině obvyklých chyb.

Účinky jsou vědecky podložené

Přestože měla Dinah Rodriguez velmi pozitivní odezvy od svých studentek, chtěla si přínosy hormonální jógy ověřit i vědecky. A tak se se svým známým doktorem pustila do mnohaměsíční studie, v níž zkoumali, jak se vlastně biologicky a psychologicky cvičení sestavy na ženách projevuje. Výsledky prokázaly, že to skutečně funguje (závěry studie čerpáme z webu Dinah Rodriguez):

  • Po 3-4 měsících cvičení došlo k omezení či úplnému vymizení příznaků obtíží, takže ženy mohly vysadit užívané léky.
  • Při půlhodinovém cvičení 16 dní v měsíci narostla za 4 měsíce účastnicím studie v průměru hormonální hladina o 254 procent.
  • Po 2 až 3 měsících cvičení zmizely podrážděnost, neurastenie, emoční labilita, plačtivost, nespavost, neklid, stres a jiné emocionální symptomy jako nerozhodnost, únava a deprese. U 100 % žen buď zcela vymizel PMS, migréna, stres a panika, nebo se jejich výskyt velmi výrazně omezil.
  • Došlo k zastavení nástupu předčasné menopauzy u žen, u nichž se tento proces nastartoval.
  • Po 3-4 měsících cvičení došlo k vymizení vaječníkových cyst a bolestí či jiných obtíží při menstruaci.
  • Díky zvýšené hladině hormonů došlo u účastnic k ozdravení pokožky, nehtů i vlasů.

Pokud jsme vás přesvědčili, že hormonální jóga skutečně funguje, a může vám pomoci vyřešit vaše obtíže, určitě to zkuste. Stačí vybrat si ze seznamu jógové studio, které hormonální jógu nabízí, a můžete se směle pustit do cvičení.

 

Komentáře (0)
Jana Dvořáková

Jóga je pro mě cestou, na které objevuji netušená zákoutí sebe sama a přínáší mi nevyčerpatelný zdroj inspirace. Cítím se díky ní lépe a setkávám se jejím prostřednictvím se zajímavými lidmi.

11.08.2015 - 04:27

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám