Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Shat Kriya

Med sleshmadhika poorva shatkarmani samacharethu annyasthu nacharethani doshanam sambhavathaha

(Hathayoga Prathipika)

Člověk, který je slabý a cítí se vůči všemu lhostejný, by měl nejdříve ze všeho praktikovat shat kriya (pozn. šest očistných technik). Ostatní se nemusí očistnými technikami zabývat, jelikož jsou v nich tři tělesné tekutiny (vata-vítr, pitta-žluč a kapha-hlen) v rovnováze.

Jelikož jsou zdravé tělo a zdravý duch základem pro duchovní povznesení a klid mysli, jóga doporučuje tyto očistné techniky jak začátečníkům tak i pokročilým cvičitelům jógy. Ve chvíli, kdy se tělo uzdraví a imunitní systém začne správně fungovat, člověk nemusí s prováděním krija pokračovat.

Techniky krija očišťují naše tělesná ústrojí, odstraňují psychické blokády, zbavují vlastnosti tamas (pozn. slabost, lenost, únava, pesimismus) a nastolují rovnováhu mezi třemi základními vlasnostmi naší podstaty (vata, pitta a kapha), které podle ajurvédy udržují naše zdraví.

Čistota těla je nedílnou součástí jógy a má pozitivní vliv na naši pránu a mysl. Krija, asana a pranajáma jsou základním stavebním kamenem pro vyšší jógové techniky nebo stavy, jakými jsou dharana (koncentrace), dhyana (meditace) a samadhi (stav blaženosti).

Následující komentář je postaven na teorii pěti plášťů lidské existence (Pancha Kosha Tattwa), na které provádění očistných technik působí.

ANAMAYAKOSHA (fyzický plášť)

Očistné techniky krija můžou být zařazeny do kategorie Soucha v Hatha józe. Soucha znamená jak vnější tak i vnitřní čistota těla. Čistota těla pozitivně ovlivňuje mysl a tok prány. Díky provádění očistných technik se pro nás stanou určité asany jednoduššími a zvýší se naše celková ohebnost těla. Krija nám skýtá jedinečnou šanci, abychom své tělo očistili nebo také osvobodili od jedů a jiných odpadových látek. Tím, že nás krija (mala suddhi) zbavuje nečistot, snižuje činnost našich tělesných funkcí na minimum a umožňuje tak tělu správně pracovat. Očistné techniky léčí nemoci močových cest, zažívací potíže, střevní onemocnění a jiná onemocnění, která pramení z nadbytku vaty, pitty nebo kaphy (viz. úvodní citát).

PRANAMAYAKOSHA (energetický plášť)

Očistné techniky působí pozitivně na nervový systém a celkově posilují imunitní systém. Techniky krija tedy hlavně působí na tento pránický plášť. Čistí nadis (energetické dráhy) a odstraňují v nich energetické blokády, což má přímý pozitivní vliv na imunitní a nervový systém. Díky účinkům technik shatkrija pro nás bude jednodušší získat kontrolu nad funkcemi Pancha Prana (pět hlavních energií v našem těle) a aktivovat energii v čakrách (energetická centra).

MANOMAYAKOSHA (emocionální plášť mysli)

Krija má vliv také na naši mysl. Odstraňuje vlastnosti tamas (viz. úvodní citát), což je obvzlášť účinné při depresích. Kriya dodává pocit duševní lehkosti a pomáhá při léčení duševních chorob jako např. stresu, napětí, nervozitě, strachu atd.

Role očistných technik v jógové terapii

Očistné techniky shatkrija nemají vliv pouze na naši fyzickou stránku, což si většina lidí mylně myslí, ale hlavní předností technik kriya je jejich pozitivní účinek na energetickou a tím i na duševní část naší existence. Pozitivní účinky v oblasti prány znamenají silný a výkonný imunitní systém. Účinky těchto technik se dají tedy v terapii široce využít. Techniky krija jsou neodmyslitelnou součástí jógové terapie. Krija, jakými jsou např. vamana dhouti nebo také nazývána kunjal kriya, jsou velmi účinné při léčbě alergií a astmatu, migrény, duševních nemocí apod. Pacient musí očistné techniky provádět s ohledem na jeho další obtíže.

Dhoutir_basthi_sthadha nethis_thratakam noulikam thadha

kapalabhathi_schaithani shatkarmani prachakshathe

(Hathayoga Prathipika)

Šesti očistnými technikami jsou: dhouti (pozn.pro žaludek), basti (pro střeva), neti (pro nosní dutiny), trataka (pro oči), nauli (pro střeva a břišní orgány) a kapalabhati (pro plíce).

Existují ještě další očistné techniky jako např. netra neti, danda dhouti, sankaprakshalana, vathasarakriya atd., které jsou uvedeny v jiných spisech. Krija by měla být prováděna ráno nalačno. Dostatečně si po provedení krija odpočiňte. Délka odpočinku záleží na druhu krija. V případě očistných technik jako shankaprakshalana a vamana dhouti vypijte po dostatečném odpočinku sklenici vlažného mléka nebo si dejte lehké nekořeněné jídlo. Pokročilí můžou po provedení těchto technik celý den držet půst. Očistné techniky neprovádějte v těhotenství, během menstruace, pokud je tělo oslabeno, bolí vás hlava, máte žaludeční vředy nebo jiné akutní obtíže. Očistné jógové techniky by měly být poprvé prováděny pouze pod odborným dohledem.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

30.06.2013 - 13:42

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám