Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

O čem je Ashtanga Jóga

Pathabi Jois

Pathabi Jois

Praxe jógy je mnohem víc než jen fyzické cvičení. Je to upřímné spirituální hledání svého nejhlubšího já, spojení s vlastní duší, proces transformace. Když začnete s cvičením Ashtangy v podobě ásany, očekává se od vás, že spojíte svojí integritu s hlubokým významem jógy. Namísto abyste bezmyšlenkovitě prováděli jednotlivé ásany, musíte si slíbit, že se ponoříte do hloubky svého já a budete zkoumat, co se tam skrývá. Tak se vám otevře svět vědomí, tak můžete získat opravdovou moudrost a zároveň zrušit staré myšlenkové koncepty, které již neplatí (samskara). Vaše morální a spirituální hodnoty budou neustále testovány. Pokaždé, když vstoupíte na podložku, se musíte zavázat, že k sobě budete upřímní. Není důležité, jak provedete který cvik (ásana), skutečný význam jógy leží ve vaší ochotě každý den více a více poznávat svoje nitro.

Metoda Ashtangy jógy (v tomto případě je myšlena ásana – fyzické cvičení) se skládá ze šesti sérií. Nezáleží na tom, kdo jste, jak jste staří, jaké máte problémy, každý začíná od první série, které se také říká Yoga Chikitsa – jógová terapie. Struktura každé série je pevně daná. Poté co zvládnete všechny cviky z první série, můžete přejít na druhou sérii a tak dále. Důležitou součástí ásany je trishtana (trojí) metoda: dýchání, zapojení energetických zámků v těle a hledění do jednoho místa. Fyzické pozice společně se specifickým dýcháním (ujjayi) vytvářejí v těle žár, což způsobí hluboké čištění kardiovaskuláního systému a celého organizmu. Díky silnému pocení se tělo detoxikuje. Tím se tělo zbaví přebytečného tuku, vyléčí stará zranění a zbaví se nemocí. Avšak opravdový význam ásany leží jinde. Skrze fyzickou námahu máme možnost vnímat tělo, překonávat svoje hranice a naučit se žít v přítomnosti.

Ashtanga jóga pronikla do západního světa v 70. letech, díky učiteli Sri K. Pattabhimu Jois, který věnoval celý svůj život učení ashtangy jógy ve městě Mysore v Jižní Indii. Tam se také nachází jeho škola K. Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute (KPJAYI). Guruji, jak mu jeho studenti láskyplnně říkali (Pattabhi Jois zemřel v roce 2009), byl známý větou: „Jóga je 99% praxe a 1% teorie.“ Pouze konáním může člověk dojít transformace. Ashtanga se cvičí každý den a pouze v sobotu, při novolunní a úplňku je den volna.

Tato metoda jógy začala být ve světě populární mimo jiné díky svému unikátnímu způsobu výuky, který se nazývá Mysore styl. Jde o tradiční způsob, jakým učil Pattabhi Jois. Cvičí se pokud možno ráno a každý student dělá svojí praxi – cvičí až po poslední ásanu, která mu byla dána jeho učitelem. Novou pozici žák dostává ve chvíli, kdy je na to fyzicky a duševně připraven. Učitel nepředcvičuje, pouze opravuje žáky a učí nové pozice. Díky tomuto přístupu má učitel čas věnovat se každému studentovi individálně a pomáhá jim dostat se do jednotlivých pozic (adjustments). Tento způsob je velice efektivní a pomáhá studentům jít do hloubky ve velice krátké době. Cvičí se každý den (kromě sobot, úplňků a novoluní) a v pátek bývá vedená lekce První Série, která je počítána v Sanskrit. V této lekci cvičí všichni studenti najednou, aby si srovnali rytmus a dech. Studenti všech úrovní pokročilosti praktikují společně.

Tím, že se učení ashtangy jógy předává z učitele na učitele (parampara) a trvá roky, než se člověk tuto metodu naučí a pochopí, je díky tomu zachována její autentičnost. Jedná se o tisíce let starou techniku, která stále přežívá v dnešní době. Proto je ashtanga tak účinná, není to žádný trend nebo novinka. Je to meditace v pohybu.

 

Komentáře (0)
Denisa Sengerová

Denisa je učitelkou Ashtangy jógy, která vyučuje v tradici Sri K.Patthabiho Joise. Pravidelně jezdí do města Mysore v Jižní Indii, kde každý rok studuje se svým učitelem Sharathem Joisem (vnukem Patthabiho Joise), který ji autorizoval učit tento systém jógy. Předtím, než objevila jógu, byla módní návrhářkou v Londýně, kde dlouhodobě žila. Momentálně žije a učí jógu v Praze a v Čechách. Více o lekcích a workshopech Ashtangy se můžete dozvědět na www.denisasengerova.com Denisa v září 2015 otevřela SHALU, jógové studio věnované praxi ashtangy, v kterém vytváří ucelený program pro studium jógy. SHALA, Trojanova 18, Praha 2. www.shala.cz

10.11.2014 - 09:44

Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám