Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Stupně jógy

Podstata hatha jógy je popsána v knize Jóga-sutry od Patanjali, která byla napsána přibližně 200 let př. n. l. V ní Patanjali popisuje astanga jógu neboli osm stupňů jógové praxe. Tyto stupně jsou následující:

1. Yamas – pět etických přikázání, která by měl každý z nás dodržovat, abychom společně vytvořili lepší svět. Patří mezi ně neubližovat, mluvit pravdu, nepřivlastňovat si co není moje, dodržovat cudnost, oprostit se chtivosti.


2. Niyamas – zachovávání pěti osobních pravidel kázně. Jsou to čistota, spokojenost, disciplína, studium a oddanost bohu.


3. Asana – pravidelné fyzické cvičení jógových pozic.


4. Pranayama – dechová cvičení, která jsou nedílnou součástí fyzického cvičení, nebo se mohou provádět samostatně.


5. Pratyahara – vědomé odpoutání se od vlastních smyslů, těla a mysli.


6. Dharana – koncentrace neboli schopnost soustředit se na určitou věc.


7. Dhyana – rozvíjení meditace.


8. Samadhi – nejvyšší stav blaženosti, který je cílem jógy, kdy naše mysl je spojená s bohem nebo jiným objektem naší víry.

Jama, Nijáma, Ásana, Pránájáma, Pratjáhára, Dháraná, Dhjána a Samádhi tedy poskytují základy, ze kterých se následně odvíjejí jednotlivé varianty jógy, formy se pak navzájem prolínají, jedna technika podporuje druhou.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

23.07.2009 - 22:21

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám