Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

KDO BYL PATANJALI (PATAŇDŽALI)

medium-patanjali

Když navštívíte pár lekcí jógy, tak určitě uslyšíte instruktora/ku citovat nebo odvolávat se, na některou z jóga súter, což je příručka klasické, neboli Raja (královské), jógy. Byla napsána před nejméně 1700 lety a je složená ze 195 aforismů (súter), nebo také slov moudrosti. Ale víte něco o Pataňdžalim, osobě, jež údajně tyto sútry zkomponovala?

Pravdou je, že vlastně nikdo nic pořádně neví. Ani to, kdy přesně tento mudrc žil. Někteří se domnívají, že žil kolem druhého století př. n. l., a také napsal významnou práci o Ajurvédě (starověký indický systém medicíny) a komentář k sanskrtské gramatice. Což z něj činí, jak bychom dnes řekli, renesančního člověka. Nicméně na základě analýzy jazyka a učení súter, moderní učenci Pataňdžaliho umisťují do druhého nebo třetího století našeho letopočtu a připisují lékařské eseje a gramatiku jiným osobám téhož jména.

Stejně jako mnoho jiných příběhů o duchovních osobnostech je příběh Pataňdžaliho narození zahalen mýty. Jedna verze vypráví, že aby začal učit jógu na zemi, spadl z nebe v podobě malého hada. V jiných verzích je to příběh mnohem komplikovanější. Stejně tak existuje řada mýtů o tom, jakým způsobem předával své učení žákům.

Více toho nevíme. Může nám připadat divné, že v době superstar učitelů jógy se všemi tituly ze školy Takové-Makové Jógy, že o Pataňdžalim víme tak málo. Ale anonymita je typický znak velkých mudrců dávné Indie. Uznali, že jejich učení je výsledkem intenzivní spolupráce, jež trvala několik generací, a odmítli si vše přivlastnit pro sebe a zároveň často přisuzovali svoji práci jiným, starším učitelům.
Sluší se ještě dodat, že důraz na jóga sútry přísluší spíše západní civilizaci, v samotné Indii je to jeden z mnoha dalších důležitých textů.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

16.07.2014 - 10:43

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám