Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

4 rady pro získání rovnováhy při cvičení jógy

stabilita

Už umíte udržet rovnováhu v pozici stromu? A nebo se vám to zatím úplně nedaří? Pokud jste jedním z těch, komu při cvičení jógy dělají problémy rovnovážné pozice, rozhodně čtěte dál.

Při cvičení jógy se naučíte zaměřit pozornost na své tělo, ale také na svou mysl, na jejich sílu, pružnost i rovnováhu. Smysl pro rovnováhu je přitom extrémně důležitý. Pokud se vám jej podaří dosáhnout, nejenže se udržíte v kterékoliv jogínské pozici, ale také budete umět utišit svou mysl. A k tomu si ještě posílíte svaly a získáte pevnější kontrolu nad svým tělem.

Pokud s držením rovnováhy zatím stále bojujete, mohla by vám pomoci některá z následujících rad:

1. Rozložte váhu svého těla na obě nohy stejným dílem

Pokud to uděláte, budete stát pevněji a jen tak něco vás neporazí. Nikdy přitom nezapomínejte na to, abyste se dotýkali země i prsty na nohou. I ty vám totiž s rovnováhou pomáhají.

2. Držte správnou pozici těla

Pokud stojíte, měly by vaše boky, kolena a kotníky být v jedné linii. Pokud sedíte, měly by jednu linku tvořit boky, ramena a uši. Držení rovnováhy s nataženýma rukama pomůže, pokud budete dlaně držet pod úrovní svých ramen. Pokud naopak chcete držet rovnováhu s pokrčenýma rukama, držte lokty blízko u těla a dlaně udržujte pod jejich úrovní.
Rovnováha

3. Soustřeďte svoje oči na pevný bod

Je prokázáno, že sledovat pevně umístěný nehybný objekt člověku s rovnováhou pomáhá. Vyberte si proto pevný bod ve svém okolí a za žádnou cenu z něj nespouštějte oči. Sami si můžete vyzkoušet, že pokud budete sledovat pohyblivý objekt, vaše rovnováha výrazně utrpí.

4. Zapojte břicho

Břišní svaly pomáhají udržovat trup ve správné pozici, a jsou proto klíčové i při udržování rovnováhy. Pokud své břicho začnete pravidelně cvičit, uvidíte, že i ty nejkrkolomnější pozice vám brzy budou připadat mnohem jednodušší.
A především: Nikdy se nevzdávejte. Pokud se vám nedaří dosáhnout rovnováhy ihned, vězte, že si tím prochází prakticky každý. Klíčem k úspěchu jsou trpělivost a postupný trénink, zprvu klidně i u zdi nebo s jinou oporou. S postupným zlepšováním se budete sami od sebe postupně jakékoliv pomoci vyhýbat, protože vám bude víc na obtíž, než k užitku.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

26.08.2014 - 11:41

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám