Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Meditace není co si myslíte

Védská meditace je velmi jednoduchá, přirozená a nenucená meditační technika, která umožňuje naší mysli úplné zklidnění a našemu tělu hluboký odpočinek. Funguje bez použití síly či soustředění a přináší úlevu od únavy, nastřádaného stresu a s ním spojených symptomů. To nám umožňuje zvládat každodenní povinnosti a úkoly s větší energií, tvořivostí, bdělostí a klidem. Jakmile nám byla meditace osobně a správně předána, můžeme ji praktikovat kdekoli, kde máme možnost se posadit a zavřít oči, včetně v kanceláři, parku nebo autobuse či metru po cestě do práce, pokud je třeba.

Jak meditace funguje?

Tato technika nevyžaduje žádné změny našeho dosavadního životního stylu, velkou časovou náročnost ani schopnost strnule sedět. Doporučený způsob je dvakrát 20 minut denně, ráno jako příprava na celý den a podruhé navečer, abychom se zbavili napětí a stresu z celého dne a mohli si plně užít večer. Meditace není vůbec složitá. Po správnému zaškolení je snadná, bez úsilí a přináší okamžitý odpočinek a úlevu tělu i mysli.

Klíčem k tomu, aby Védská meditace byla zcela bez námahy, je použití vhodné osobní mantry a správný způsob jejího předání. Slovo “mantra” pochází ze Sanskrtu, kde “manas” znamená mysl a “tra” nástroj, neboli “nástroj pro mysl”.

Mantra je velmi specifický vytříbený zvuk, který nemá žádný význam a který je ze své podstaty pro naši mysl přitažlivý. Je možné dokázat, že přirozeností mysli je pohybovat se směrem k přitažlivým podnětům. Jako například, když ve vedlejší místnosti nebo okolo jedoucím autě zazní naše oblíbená písnička, naše mysl ji spontánně bez námahy zaregistruje. Nemusíme na to vynaložit žádné úsilí ani se soustředit. Stejným způsobem se mysl přirozeně zabývá mantrou, neboť je pro ni přitažlivá, a mantra naši mysl postupně tříbí. Jak se mysl bez námahy věnuje mantře, pohybuje se ze své aktivní myšlenkami naplněné vrstvy směrem do jemnějších klidnějších vrstev, až dospěje do bodu, kde jsou myšlenky už téměř neznatelné. Tam mysl opustí i samu mantru a tzv. “jde za” neboli transcenduje a proces myšlení se úplně zklidní. V takovémto stavu je člověk schopen si uvědomovat a prožít pocit naprostého odpočinku na fyzické i mentální rovině, ale zároveň je vzhůru a vnitřně bdělý – tomu se říká transcendentální zkušenost neboli prožitek čistého vědomí.
Přínosy meditace

Na tělesné úrovni nám meditace přináší odpočinek, který je, jak je vědecky dokázáno, až pětkrát hlubší než spánek. Lidé, kteří pravidelně meditují, uvádějí, že 20 minut meditace je stejně osvěžující jako několik hodin spánku.

Tento hluboký klid dovoluje mysli a tělu na každodenní bázi zpracovat nastřádaný stres, únavu a napětí a zvyšuje naši schopnost jednat s nadhledem a pochopením potřebným pro úspěšnější zvládání našeho života. Výsledkem odpočinutého těla a tím pádem i odpočaté mysli je větší jasnost a tvořivost našeho myšlení, více energie, lepší přístup k přirozené inteligenci a paměti a lepší fyzické zdraví.

Přínosy meditace nejsou pouze nahodilé, bylo provedeno více než 600 nezávislých vědeckých studií o neuro-fyziologických účincích vyplývajících z provádění meditace.

Konkrétní oblasti, kde je meditace přínosná, zahrnují:

 • jasnější myšlení
 • zlepšení paměti, inteligence, tvořivosti a zvýšení energie
 • zlepšení mezilidských vztahů
 • zvýšená schopnost soustředění
 • úleva od deprese a úzkostí
 • úleva od migrény, bolestí hlavy a astmatu
 • úleva od poruch spánku
 • rychlejší schopnost reagovat
 • snížení hladiny cholesterolu
 • úleva od únavy
 • silnější imunitní systém
 • snížené riziko srdečních onemocnění
 • normalizace krevního tlaku
 • zlepšení sportovních výkonů
 • snížení konzumace alkoholu, drog a cigaret
 • normalizace tělesné váhy

Provádění Védské meditace má okamžitý efekt na to, jak prožíváme svůj každodenní život a přínosy se dlouhodobým prováděním násobí. Védskou meditaci se mohou naučit i děti od 5 let. Malé děti se uči speciální techniku s otevřenýma očima, kterou praktikují pár minut během dne v průběhu svých běžných činností. Mladiství se učí standardní techniku pro dospělé, kterou provádějí stejně jako dospělí se zavřenýma očima, akorát kratší dobu než 20 minut. Meditace je velmi prospěšná pro děti i dospívající. Pomáhá jim se zklidnit, zbavit se případného napětí nebo stresu, zlepšuje koncentraci a projasňuje myšlení.
Tradice

Tato meditační technika původem z Indie a je starší více než 5000 let a od té doby byla nepřetržitě předávána z učitele na žáka. Přestože pochází z Indie, nejedná se o výlučně indickou znalost, stejně jako Einsteinovy objevy nejsou platné pouze v Německu. Je to technika ze své podstaty univerzální.
Tato tzv. Védská meditace je výsledkem 5000 let zkoumání a aplikace této techniky a je specificky vyvinuta pro ty, kteří jsou naplno zapojeni do života, spíše než pro ty, kteří dávají přednost klášternímu či jinému odloučenému způsobu života.

Jak se naučit meditovat

Kurz meditace se ideálně koná během 4 po sobě jdoucích dnů, každý den 1,5 hodiny. První lekce je vždy na individuální bázi, pro každého zvlášť. Ostatní tři lekce je možno sdílet v malé skupině.
Po čtyřech dnech kurzu se člověk stává kompetentním, soběstačným meditujícím, motivovaným pravidelně se meditaci věnovat díky tomu, jak je zážitek meditace příjemný a díky bezprostředním přínosům v každodenním životě. Australský učitel Tim Mitchell, který tuto techniku přijíždí do Čech předávat, o meditaci mluví jako o Disciplíně Čokoládového Dortu.

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

30.06.2014 - 14:14

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám