Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Mantry jako důležitá součást jógy

Om (Aum)

Mantry vám mohou na první pohled připadnout poněkud zvláštní. Proč ti lidé opakují stále dokola jednu či několik slabik, klidně i bez přestávky po několik hodin? Odpověď je prostá, dělají to, protože je to obohacuje. V dnešním článku se pokusíme přiblížit, co dávají mantry jim a co mohou dát i vám.

Opakování manter je mocný nástroj pro lidi praktikující jógu, kteří by rádi prohloubili své učení. Základní ideou manter je zaměřit svou mysl na něco, co je větší než vy sami. Mantry vznikly v Indii a Tibetu. S jejich vznikem a používáním se nedělitelně pojí i vnímání zvuku, které zdejší náboženství uznávají. Podle indické tradice vznikl svět ze zvuku Óm, který vibroval prostorem. Všechno ostatní vzniklo z této prapůvodní mantry. Mantrou svého druhu je proto jakýkoliv zvuk v přírodě. Když teče potůček, zvuk zurčení je vlastně mantrou. Když fouká vítr a šustí s větvemi, je to mantra. Rytmický zvuk nádechů a výdechů je mantrou našeho života.

Důležitost slov

Zvuk má ve východní tradici tvořivou sílu, kterou můžete využít i pro sebe. Právě k tomu slouží mantry. Můžete jimi nejen dobíjet své čakry, ale prostřednictvím proudění životní energie také ovlivňovat svou náladu, ztišit mysl, nabýt tělo energií a dostat klid, mír a radost do svého srdce. Písmena se skládají do slabik, slabiky do slov a slova vytváří naše tělesné i duševní životy. Každé slovo má svoji sílu, působí na své okolí a vyvolává odpovídající reakci. Mantra je přitom víc než jen obyčejné slovo, zhmotňuje totiž životní energii. Mantra je “zvukovým tělem” boha, projevem a vtělením boha ve zvuku. Jako taková slouží k probuzení víry a směřování svého recitátora k vyšším skutečnostem, které jeho samotného přesahují.

 

Jak na mantry

Mantry se recitují v pohodlné pozici v sedě, můžete použít i polštářek nebo jinou podložku. Důležitá je vhodná volba místa. Mělo by jít o místo tiché a klidné, kde se budete cítít v bezpečí a které bude během recitování mantry patřit jenom vám. Mantru byste měli každý den opakovat přesně 108 krát. K tomu účelu můžete využít speciální korále Japa Mala, čímž si výrazně usnadníte práci s počítáním. Chcete si to vyzkoušet? Zkuste například mantru Óm Namó Nárájanája. Tahle mantra osvobozuje od neštěstí, naplňuje pocitem blaženosti, dodává nekonečnou sílu, lásku, hojnost, moudrost, světlo a svobodu. Umožní vám překonávat překážky vytvořené soběstředností a nevědomostí. Je to důležitá mantra symbolizující mír. Mantra je tu pro vás, aby vám dala to, co právě potřebujete, především ale bezpečí, sílu a lásku. Někteří lidémají svou osobní mantru, které se drží za všech okolností, jiní používají mantru podle toho, v jaké situaci se zrovna nacházejí. Ať už si zvolíte kterýkoliv způsob, vyslovujte mantru jasně a zvučně. Pokud je pro vás 108 opakování příliš, určete si menší číslo, nebo si stanovte dobu, po kterou budete mantru opakovat bez počítání. Uvidíte, že vám mantra život dokáže prosvětlit stejně, jako milionům lidí před vámi.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

01.08.2014 - 11:55

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám