Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Sávitrí Déví, ing. Miloslava Mrnuštíková

Sávitrí Déví, ing. Miloslava Mrnuštíková, se narodila v Praze, kde jejím prvním studiem byla vysoká škola ČVUT. Zde studovala fakultu jaderné fyziky a fakultu inženýrskou. Právě v té době se poprvé setkává s jógou. V roce 1979 začala pravidelně navštěvovat večerní kurzy jógy v tehdejším Domě kultury těla na Klárově, neboť jógu vnímala jako ideální doplněk svého technicky zaměřeného studia. V roce 1982 se vdala a přestěhovala se na Moravu, kde od roku 1989 žije v Brně.

Jejími učiteli jógy byli pan Jasoň Holub, Dr. Vladimír Píša a PhDr. Milada Bartoňová, jejichž pražské kurzy pravidelně navštěvovala od roku 1979. Právě s paní Miládkou Bartoňovou byla Sávitrí Dévi ve styku dlouhá léta. Navštěvovala její kurzy a později jí i vypomáhala se cvičením. O tři roky později sama získala oprávnění – učitel jógy IV. třídy.

Její zájem o jógu a píle ji zavedly až k profesoru Dr. Zbaviteli CSc, kde v letech 1987 až 1995 studuje sanskrt , jeden z nejstarších jazyků. Součástí tohoto studia bylo i studium „indických realit” – filozofie, kultury, umění…V roce 1984 pak získala oprávnění – cvičitel jógy III. třídy. Poté se v letech 1984 až 1995 aktivně účastnila jógových konferencí v Brně.

Zlomovým okamžikem v jejím životě však byl studijní pobyt v ICYER (International Centre for Yoga Education and Research), Pondicherry, Indie, kde v roce 1989 studuje pod vedením svámího Gítánandy. Právě on dal paní Miloslavě jméno Sávitrí Dévi a souhlasil s tím, že přeloží jeho stěžejní dílo „Yoga Step by step” do češtiny. A tak v roce 1995 vychází kniha pod názvem „Jóga krok za krokem”, která nejprve vyšla vlastním nákladem Sávitrí Dévi a o čtyři roky později i ve druhém vydání, v nakladatelství Dobro a Fontána. Sávitrí také přeložila knihu manželky svámího – Mínákší Déví Bhavananí – nazvanou „Jóga pro těhotné.”

„Studovat se svámím Gítánandou nebylo snadné, ale vždy to bylo poctivé. A potřebovala jsem k tomu poznání několik dalších let, ale dnes už vím, že svámí vždy svou stranu úmluvy dodržel a vždy ještě přidal něco navíc. Teď je tu čas, kdy je na nás, jeho žácích, abychom podle svého nejlepšího vědomí a svědomí dávali dál to, co on dával nám. A je třeba přitom nezapomínat na to, jak dával on. Beze snahy o připoutání žáka, beze snahy o vytváření si davů obdivovatelů, ale s plným nasazením a s láskou v srdci.” (Sávitrí Déví pro časopis Dotek)

V roce 1990 se stává členkou Unie jógy, získává oprávnění – cvičitel jógy II. třídy a o rok později živnostenský list. Úzce také spolupracuje se Střediskem volného času v Lužánkách v Brně.

V letech 1997 až 1998 si Sávitrí opět rozšiřuje své znalosti jógy a to absolvováním kurzu Yoga step by step pod vedením Mínákší Déví z Indie. V roce 1998 taktéž absolvuje kurz čikitsy pod vedením Bháráthí Déví z Nizozemí a o rok později získává oprávnění – cvičitel jógy I. třídy, která je v České republice nejvýše možnou dosažitelnou úrovní. Od roku 2000 má oprávnění k tomu pracovat jako lektor jógy pod hlavičkou Unie jógy. O tři roky později se opět vrací do Indie, kde absolvuje svůj druhý studijní pobyt v ICYER.

Sávitrí Déví má také za sebou bohatou publikační činnost a to především v podobě článků v časopisech Regena, Dotek a Regenerace. Dále pak celou řadu přednášek z již výše zmiňovaných jógových konferencí v Brně v letech 1984 až 1989. Současně přispívá i do měsíčníku Yoga Life, který vydává právě ICYER v Indii.

Významná je i její publikační činnost pro tehdejší Centrum volného času v Lužánkách v Brně. Jedná se o knihy s názvy a tématy pránájáma : „Sanskrtský slovníček jógových termínů”, „Pránájáma a dechová cvičení”, „Ásana” a mnoha dalších. Je také spoluautorkou speciálního učebního textu Jóga, publikovaného pro ČASPV v roce 2000. Nepřehlédnutelná je i její překladatelská činnost z anglického a německého jazyka. Pro zájemce o Gitánandajógu taktéž pravidelně pořádá letní kurzy (od roku 1990).

Sávitrí je i nadále v kontaktu s Ánanda ášramem v Indii nejen hojnou korespondencí ale i účastí na všech setkáních evropských žáků, počínaje rokem 1996 na prvním Rishiculture Ashtangayoga European Meeting v Nizozemí, poté pokračuje účastí na Rishiculture Ashtangayoga European Meetings na Ibize pod vedením dr. Naliní Déví v letech 1997 až do současnosti.

Petra Šindelářová

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

04.10.2009 - 12:55

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám