Školení restorativní jógy
Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

V souladu s obdobím: Zamyšlení nad rituály podzimní rovnodennosti

10848921_791988367526460_3494925426577986290_o

Autorem článku je Matthew Thomas Lombardo

Slunovraty a rovnodennosti jsou spojeny s ročními obdobími. Jsou to události, které se odehrávají dvakrát za rok v souladu s tím, jak slunce putuje mezi obratníky.

Podzimní rovnodennosti spadá na 21.září. Dostává se nám méně slunečního svitu, vkrádá se chlad a krátí se dny. Ti, kteří praktikují jógu, žijí,  pracují, jedí a odpočívají podle právě probíhajícího období. Nejlepší rada, kterou jsem kdy dostal,  je žít podle počasí a ročního období.

Zde předkládám několik triků, které prohloubí váš vděk za pohyby naší planety, jejích mnoho nálad a potenciál osvítit zvědavého hledače.

1. Mauna – ztišme se

Můj oblíbený způsob, jak užít zimu je praxe mauny – dodržování ticha. V záměrném pobývání v tichu je hluboká krása přemítání. Předpokládá to vzdát se používání internetu, knih, stimulace počítačových her. Pomáhá to mysli se ztišit a pocítit klid, který zřejmě obvykle nevnímáte.

2. Ásanová praxe – zpomalme

Yin jóga, restorativní praxe, esenciální oleje, velmi časné ranní meditace, základní pozdravy slunci, déle držené, ale pohodlné pozice. Pokud nemáme jógové bloky, použijte knihy na podporu zad a hlavy při záklonových pozicích, které otevírají srdce. Jestli nemáme knihy,něco to o nás vypovídá.

3. Meditace – staňme se tichým svědkem

Říká se, že jógové jemné tělo (energetické tělo čaker a nádí) je mnohem hmatatelnější za úsvitu a soumraku. Proto jsou tyto doby ideální k meditaci.

Zkuste například tuto čtyřdílnou meditaci brzy ráno nebo večer:

  • Buďte citliví – vnímejte podlahu. Nasajte pocit místnosti na vaši kůži. Všímejte si svých pocitů a myšlenek bez posuzování.
  • Buďte dechem – bez ovládání vašeho dechu seďte sami se svým dýcháním a pozorujte, jak přichází a odchází.
  • Vstupte do svého jemnějšího těla – pociťte pránu (životní sílu) na vašem těle. Představte si krásný chlad modrého nebe.
  • Spojte se se svým Vyšším Já nebo čímkoliv, co považujete za vaše větší já – představte si vaše nejlepší Já. Vaše moudřejší a soucitnější Já. Hlas, který nejlépe radí, je ten nejlepší posluchač. Uvědomujte si to a seďte s tímto vědomím. Mohou se dít zajímavé věci.

Užijte si rituál rovnodennosti. Je to úžasné a vzácné období přirozeného cyklu života na této planetě.

Více článků si můžete přečíst v podzimním vydání Spirit Life Magazine.

spirit-life-magazine-212x300

 

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

20.11.2015 - 01:00

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám