Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Podzimní „depka“ = nebezpečný mýtus

Léto bylo žhavé, plné vůní a zážitků, aktuální podzim bývá často označován za období depresí. V přírodě je především ve znamení očisty. Stromy se zbavují listí, zvířata srsti, my bychom se měli zbavit před zimou toxinů, zbytečných smutků a blokací. Pojďme zatočit s „podzimní depkou“.

Stejně jako „pana Božského“ bychom mohli směle označit i podzimní deprese za nebezpečný mýtus. Jen se nám kapku nedaří, nemáme zrovinka pusu od ucha k uchu nebo nevýskáme radostí, už máme jasnou diagnózu. Z čeho mohou podzimní deprese pramenit? Pravda, sluníčka máme méně, teplota výrazně klesá, často prší. Pojďme se na to ale podívat z druhé stránky. Listy na stromech hrají všemi barvami, tyče v MHD nejsou tak ulepené, dopravní špička se dá v autě přežít bez úpalu, po krátké svižné procházce a nedělním zdravém chutném obědě to v poloze ležmo na levém boku tráví lépe než kdy jindy.

Není vědecky prokázáno, že by roční období mělo mít zásadní vliv na lidskou psychiku. A neoznačujme „tým laboratoře v USA“ nebo „tenkrát ale v Hromu psali…“ za důkazy. Celé je to jen o nastavení v našich hlavách. Pokud se ráno budeme probouzet s pocitem ukřivděnosti, nedoceněnosti a marnosti, je lhostejno, zda máme v kalendáři červenec nebo listopad. Negativismus velmi často pramení z nevhodných stravovacích návyků. Máme pocit, že před zimou a špatnou náladou se můžeme účinně chránit přejídáním. A jsme v začarovaném kruhu. Bezesné noci, blokace energií, přibírání na váze, tamas jak vyšitý.

Další velmi častou chybou je patlání se v minulosti a sebeobviňování. Poučme se z chyb, přijměme případný trest. Ale berme to jako součást naší cesty, po které musíme jít dál. Snažme se nevytvářet zbytečné překážky, ty nezbytné zdolávejme co nejstatečněji a hlavně vždy s hlavou vzpřímenou. Nic se neděje bezdůvodně. Ono je to leckdy těžké, ale pokusme se naprogramovat své tělo tak, aby pro nás byl i podzim šťastným obdobím. Přidejme si pár lekcí jógy navíc, provoňme své domovy levandulí nebo citrusy, uvařme si čaj. Radujme se, že máte možnost všechny tyto, pro nás drobné, radosti praktikovat. Pokud vás přece jen přepadne truchlivá, pamatujte, že nemůže být každý den posvícení. Vždyť by nás to ani nebavilo…

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

30.06.2014 - 13:29

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám