Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

5 důvodů pro pravidelnou meditaci

Důvody pro meditaci

Možná už jste slyšeli, že ke zvládání stresu pomáhá pravidelná meditace. Důvodů, proč meditovat, je ale mnohem víc. Ačkoliv by se jich našel bezpočet, pojďme si říct 5 takových, které vás o prospěšnosti meditace přesvědčí hned teď.

Meditace vyžaduje, abyste po stanovenou dobu vydrželi v jedné pozici, bez hnutí a v klidu. Jakkoliv to člověku, který ve světě meditací není nováčkem, může připadat samozřejmé, pro někoho, kdo právě začal, právě tohle může na meditaci být vůbec nejtěžší.

Stejně jako u každého těžkého úkolu, na kterém je třeba dlouhodobě pracovat, i v případě meditací neskutečně pomáhá mít velmi dobrý důvod, proč se jí chcete věnovat. Abychom vám s tím pomohli, přinášíme vám dnes 5 způsobů, jak vám pravidelná meditace zlepší každodenní život.

Zhubnete


Jako doporučení pro hubnutí se obvykle udává pohyb, nikoliv zůstat v klidu. Jak je tedy možné, že vám meditace pomůže shodit přebytečná kila? Protože vás naučí trpělivosti, rozvážnosti, a dá vám od každého rozhodnutí tolik potřebný odstup.
Protože hubnutí je hlavně o rozdílu mezi příjmem a výdejem kalorií, funguje stejně tak zvýšení spalování jako snižování příjmu. Pokud vám vaše nová, meditacemi nabytá vnitřní rozvážnost pomůže omezit noční nájezdy na ledničku či nezasloužené mlsání, můžeme zaručit, že se to časem pozitivně projeví i na vašich bocích a bříšku.

Spíše se vyhnete špatným vztahům


Špatné vztahy jsou něco, co chceme ze svého života vypustit my všichni. Namísto aby takový vztah člověku energii dobíjel a naplňoval ho, energii mu ubírá a zanechává pocity prázdnoty.
Díky pravidelné meditaci se časem naučíte lépe rozumět svým pocitům a dostatečně jim naslouchat. Pokud ucítíte “v kostech”, že nadějně začínající vztah asi nebude to pravé, spíš dokážete varování svého nitra naslouchat. Pokud se věci později skutečně vydají špatným směrem, máte vysokou šanci, že dokážete včas vzít nohy na ramena.

Nebudete tak zbrklí


Známe to všichni. Člověk impulzivně udělá rozhodnutí, jehož později lituje, nebo na druhého zareaguje způsobem, který by raději vzal zpět. Podobně jako u bodu číslo 1, posílená vnitřní rovnováha vám pomůže vaše rozhodování zlepšit. Díky tomu se nebudete muset ani zdaleka tak často omlouvat svému okolí, ale především ani sobě samým.

Je to zadarmo


Meditace vás nic nestojí a můžete ji provozovat prakticky kdekoliv. Přestože jde o nejlevnější způsob řešení psychických obtíží, v mnoha ohledech je to ten vůbec nejlepší. Odpovědi na všechny důležité otázky totiž ve skutečnosti už znáte, profesionální psycholog vám pouze pomáhá dostat je z hloubky vašeho nitra na světlo světa. Čas, který strávíte v klidu meditace, vám tyto odpovědi pomůže odhalit.

Budete se cítit silnější a sebevědomější


Nutkání vůbec nezačít, nebo některý den vynechat, bude za začátku silné, jak tomu u tvorby nových návyků bývá. Pokud ale vytrváte a budete pokračovat, dokážete si, že můžete zvládnout cokoliv. Takové sebevědomí je velmi důležitou součástí jakéhokoliv úspěchu, a právě meditace je skvělá příležitost, jak si ho můžete budovat.

Abyste dosáhli pokroku, nemusíte meditovat nikterak dlouho. Stanovte si období, například dva týdny, a čas meditace, klidně i jen několik minut denně, nejlépe hned ráno po probuzení. Poté udělejte vše proto, abyste své předsevzetí skutečně naplnili. Protože pokud meditaci dáte šanci, ztratit nemůžete nic. Můžete ale hodně získat, především sami sebe.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

02.07.2014 - 18:47

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám