Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Kožní nemoci v těhotenství

Cvičení jógy v průběhu těhotenství a po porodu má tyto cíle:

1. Zmenšit ztráty výkonnosti i změny vzhledu a urychlit úpravy po porodu.

2. Připravit ženu k zvládnutí porodu.

3. Naučit trénink dechu pro dýchání i za mimořádné situace v pozdním těhotenství i v průběhu porodu.

4. Zvládnout psychické reakce.

K tomu je možno použít přizpůsobené jógové techniky. Pokud žena cvičila před těhotenstvím, může i v prvních třech měsících těhotenství v mírné formě a bez delších výdrží ve cvičení pokračovat a vynechat pouze ty polohy a cviky, které působí velký tlak na oblasti břicha (luk, kobra).

Za základ cvičení v průběhu celého těhotenství nutno považovat přípravné cviky. Z uvolňovacích cvičení je důležité uvolnění šíje a ramenou i jednotlivých končetinových kloubů. Dále cvičíme kočku i modifikovaně pozdrav slunci.

Z ásán jsou důležité pozice na uvolnění oblasti pánve a současně umožňující i dechové techniky a koncentrační techniky. Z dechových technik je to plný jogový dech. Zpívat se může i mantra ÓM.

Zpívání ÓM hlubokým tónem rozechvěje oblast břicha. Vibrace se plodovou vodou nepochybně přenášejí i na plod, kde působí jako velmi jemné příjemné dráždění. Tato mantra je mocná!

Vhodné je i koncentrační cvičení na oblast bříška s představou dítěte. Právě tak jako se při jógových cvičeních všeobecně rozvíjí vnímání vnitřních orgánů, umožňuje relaxačně koncentrační cvičení během těhotenství vnímat důkladněji pocity z dělohy a orgánů v jejich okolí. To přispívá k příjemnému prožívání průběhu těhotenství. Hluboká relaxace má pravidelně doplňovat cvičební sestavu – Joganidrá. Pokud žena nevydrží ležet na zádech, modifikujeme relaxaci lehem v tzv. Tygří relaxací, v lehu na levém boku.

Kožní problémy v průběhu těhotenství

Jóga obecně je velmi vhodná pro dobrou funkci kůže. Je nutné ovlivnit správné trávení a vyprazdňování střev. Velmi častá těhotenská zácpa má za vliv kožní výsevy a vyrážka.

Upravujeme poruchy metabolismu – těhotenská cukrovka.(uvedeme si v dalším pokračování). K tomu přispívá pranájámá a dále i těhotenská bhástrika, pozdrav slunci a další ásány zaměřené na emoční vyrovnání.

Úpravu spánku, který je tak důležitý na kvalitní pleť, docilujeme rovněž jógou. Zrušíme psychickou tenzi jemnými tlumivými ásánami při nichž jemně prodlužujeme výdech.

Před spaním si navodíme klid pohledem pěkný obraz, květinu, poslechem dobré a uklidňující hudby. Pak se snažíme na nic nemyslet a při zavřených očích si necháme promítat myšlenky jako na projekční plátno a díváme se na ně jako nezaujatý divák až se chod zpomalí a projekční plátno zůstává čisté. Pak ulehneme a v relaxaci usínáme.

Ihned po koupeli, ošetřujeme tělo a postižená místa kvalitními přírodními esenciálními oleji – vhodná kosmetika Just, Weleda a další přípravky vhodné v těhotenství.

Vždy jakmile zjistíme dermatitídu a nejenom při jejím zjištění, zamyslíme se nad skladbou naší stravy. Často překyselenost naší krve – nevyvážené PH, je viníkem kožních onemocnění. Strava musí být pestrá, má obsahovat minerály, vitamíny. K oplachování obličeje můžeme někdy používat i kvalitní minerálku místo vody. Při dobré psychické pohodě by měla z obličeje vyzařovat spokojenost. Dodržujme základní pravidla jogína – jámí a nijámí (viz. další články).

Pro ovlivnění vyrážek zkusíme nejdříve stravu z plnohodnotných obilovin – jemné ovesné vločky, pšenici, rýži natural a basmatí, které vaříme jen ve vodě bez soli. Pšenice a rýže musí být měkká a nerozvařená. K tomu se podávají na vyvážení Ph nearomatické ovoce – lokálního původu, v zimně i v podobě kompotů, jen pozor na cukry. Tato strava se podává dle potřeby i několik dní dle snášenlivosti aby se opět vyvážila rovnováha krevní zásaditosti. Opakuje se dle potřeby i několikrát v průběhu těhotenství, vždy na krátkou dobu. Dá se použít i při špatně hojících ekzemech i jiných kožních problémech, zvláště na alergickém podkladě.

Maminky, pěstujte si vnitřní klid a pohodu, nepřetěžujte se a vyhýbejte se znečištěnému prostředí. Těhotenství je krátké období, ve kterém jsme zodpovědné za děťátko, které nám naše chování bude připomínat celý svůj život.

ÓM ŠANTÍ, ŠÁNTÍ, ŠÁNTÍ.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

01.09.2009 - 11:36

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám