Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Jóga v těhotenství? Samozřejmě!

Cvičení jógy v těhotenství je zdravé a prospěšné, pokud se dělá správně. Těhotenská jóga je přitom těhotenství nejen náležitě přizpůsobena, ale proti obyčejnému cvičení pomůže i psychice.

Těhotenská jóga, neboli gravid jóga je jen jedním z mnoha způsobů, jak žena své tělo může během očekávání potomka udržovat v kondici. Oproti jiným způsobům cvičení má ovšem jóga výhodu v tom, že žena posiluje i svou mysl.

Jako všechna těhotenská cvičení ale i těhotenská jóga má svá přísná pravidla

Především se nesmí cvičit nic, co by mohlo ohrozit dítě nebo jeho matku. Hlavními pozicemi, které těhotenská jóga vynechává, jsou obrácené pozice (stoj na hlavě je pro těhotné nejen nevhodný, ale také nepříliš dobře proveditelný), břišní rotace (především pokud se týkají spodní části břicha, způsobují totiž velký tlak na dělohu), hluboké záklony (ty by mohly způsobit rozestup přímých břišních svalů) a také pozice v leže na břiše. Nedoporučuje se rovněž cvičit v raném období těhotenství. Cvičení jógy zlepšuje kondici těhotných žen, posiluje jim svaly a zvyšuje ohebnost. Kromě toho pomáhá ulevit od oteklých nohou a bolavých zad, tedy dvěma částem těla, které nošení miminka odnášejí vůbec nejvíc. Díky posílenému dýchání se také zlepšuje výdrž maminky a často se zvyší její práh bolesti, což jí ulehčí situaci při porodu.

Těhotenskou jógu lze cvičit v rámci speciálních lekcí, které poskytuje řada studií i v České republice

V případě pokročilejších maminek, které již s jógou mají aspoň základní zkušenost, pak je možné i samostatné cvičení doma. Maminky si cvičení chválí. Kromě úlevy od nejrůznějších tělesných bolestí při něm mnoho z nich zažívá také neobvyklé pocity jistoty a klidu, které jsou pro ně jinak vzácností. To potvrzuje i instruktorka Denisa Šedivá, autorka vůbec první české knížky o těhotenské józe. „Je obtížné to popsat, ale dojde tam k takové jakoby zvýšené jistotě, že to vaše tělo zvládne porod a vše, co s tím souvisí,” říká.

Pro cvičení jógy v těhotenství vždy platí, že než začnete cvičit, tak je to potřeba vždy důkladně prodiskutovat s lékařem a instruktorem gravid jógy.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

07.07.2014 - 12:09

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám