Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Co je prána

Co je prána

Stručně řečeno – Prána je  je podstatou bytí, života i změn. Slovo prána slýcháme často a z mnoha stran, mimo jiné i v souvislosti s jógou a starou indickou mystikou. Víte ale, co to prána vlastně je? Dnes si povíme, o co se jedná, a naznačíme i pár způsobů, jak je s pránou možné pracovat. 

Jóga, stejně jako jí příbuzná učení, slovem prána označuje životní energii, energii, která je podstatou všeho bytí. Proudění prány znamená pohyb této energie, po živém těle i mimo něj. Koncept “prány” a samo toto označení sice pochází z Indie, rozhodně ale není unikátní. Podobný pohled na energetické proudění přijalo i mnoho okolních zemí a národů.

I když tedy každý filosofický koncept “životní energie” či “energie všeho” má určité odlišnosti od ostatních, je mezi indickou pránou, čínským Čchi (např. cvičení Tai-Čchi, Čchi-Kung), japonským Ki, a nebo třeba polynésskou manou více podobností než rozdílů.

Protože nás zajímá především jóga, budeme se v tomto textu držet pohledu vycházejícího z indických tradic. Zde zdaleka nejvíc informací o práně nalezneme v ájurvédě a jejích textech, i když různé zmínky se dají objevit i jinde.

Není prána jako prána

V nejobecnější rovině je prána energie všeho, těsně související s vědomím a ovládající všechny procesy, které můžeme pozorovat ve světě kolem sebe. Ájurvéda pak mluví o pěti hlavních typech tělesné prány. Jedním je prána váju, jejíž název je odvozen od stejnojmenného hinduistického boha vzduchu. Ačkoliv je zde jasná souvislost s obecným názvem “prána”, váju a pránu nelze házet do jednoho pytle. Prána je totiž obecnější pojem, kterým se označují všeobecně všechny druhy a formy energie.

Váju je pak pouze jedním z typů tělesné prány v organismu, i když je svým způsobem tím nejdůležitějším, totiž tím, který je hlavní silou pohánějící naše tělo. Blíže si o tom, co váju obnáší, povíme v části článku věnované pěti základním typům tělesné prány. Nyní jen řekněme, že každý druh prány má na starosti určité tělesné funkce, které souvisí s typem pohybu, který daný typ prány ovládá. Kromě toho je třeba doplnit, že vedle pěti hlavních typů prány jóga zná ještě typy méně podstatné a vesměs od hlavních typů odvozené.

Jak už bylo naznačeno, prána není jen tělesnou energií, může nabývat i dalších podob. Pokud jde o vyšší formy prány, na nejvyšší energetické úrovni je to tzv. kosmická energie. I tu jóga zná, nazývá ji mahaprána, též božská prána. Protože ale tato prána je mimo možnosti lidského vnímání, není pro nás z praktického hlediska příliš důležitá. Jako lidské bytosti bychom se měli soustředit hlavně na práci s naší vlastní tělesnou pránou, která může být mocným nástrojem na spirituální cestě.

Nadi a sušumna

Jak možná tušíte, prána v těle neproudí náhodně, dokonce přímo naopak. Prochází čakrami a energetickými drahami nazývanými nadi (též nádí), z nichž tou vůbec nejdůležitější je sušumna. Nadi se někdy překládá jako “nervy”, ve spirituálním chápání jde ale o poněkud mylný výklad. Nadi jsou totiž součástí tzv. jemného, nehmotného těla, proto se vůbec nemusí projevovat jakoukoliv tělesnou strukturou. Různé prameny uvádí různý počet nadi, shodnou se ale na tom, že nadi jsou přibližně desítky tisíc.

Sušumna, nejdůležitější nadi, vede skrze všechny hlavní čakry vzhůru podél páteřního kanálu, skrz lebku a až nahoru na temeno hlavy. Právě se sušumnou pracujeme, když cvičíme bandhy, tělesné zámky. Bandhy vlastně nemají za cíl nic jiného, než na krátkou dobu zastavit proudění energie skrze různá místa naší nejdůležitější nadi, a tím ji pomoci odblokovat. Dalším klíčovým způsobem práce s pránou jsou dechová cvičení pránajáma, jak už nakonec napovídá přímo jejich název.

Pět hlavních typů tělesné prány

Prána váju

Prána váju je sice jen jedním z pěti typů tělesné prány, mnoho textů jógy ji ale považuje za ten vůbec nejdůležitější. Prána váju je spojena s přijímáním prány, a tedy s nádechem, s příjmem vody, vzduchu, potravy a všeho toho, co člověka drží při životě. Váju charakterizuje pohyb vpřed a dovnitř.

Apána

Lidské tělo energii nejen přijímá, ale i vrací do prostoru kolem sebe. Apána je spojena s vylučovacími procesy, s pocením, výdechem, menstruací, ejakulací, ale třeba i porodem. Pro apánu je charakteristický pohyb dolů a ven.

Udána

Tento typ prány je typický pohybem vzhůru, její projev najdeme například ve vzpřímenosti páteře a vzpřímeném pohybu člověka. Za sídlo udány se označuje hrdlo, možná i proto, že za jeden z jejích typických projevů je považována schopnost efektivního vyjadřování.

Samána

Samána se projevuje soustředným pohybem do centra, od okrajů směrem ke středu. Samána je spojena například s procesem trávení, a to nejen jídla, ale i s procesem zpracovávání nových zkušeností a prožitků a jejich integrací do osobnosti.

Vjána

Pro vjánu je typické, že je pravým opakem samány. Symbolizuje tedy pohyb ze středu k okrajům, odstředný pohyb pryč z centra. Jejím nejdůležitějším projevem je krevní oběh, projevuje se ale také v cyklických funkcích orgánů, ve funkčnosti končetin, a na psychické úrovni má vliv například na tok myšlenek.

 

 

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

27.04.2015 - 09:32

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám