Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Kundalini jóga podle Yogi Bhajana

Celá léta jsem se marně snažila najít způsob, jak se zbavit dotěrných myšlenek, vnitřního hlasu, který mi našeptával, jak hrozný a bezcenný jsem člověk. Nervozita, deprese a neustálý neklid mě doprovázely v podstatě nepřetržitě. Pročetla jsem spoustu knih o sebezdokonalování, chodila na různé terapie, ale ničím se mi nedařilo ten vnitřní hlas umlčet. Nenáviděla jsem trávit čas sama se sebou, protože vždycky, když jsem byla sama, byly moje negativni myšlenky nejdotěrnější. Tak to šlo až do té doby než mě jednou napadlo si sednout před zrcadlo a říct si do očí všechno, co se mi honilo hlavou. Nešlo to… a někde tam jsem nastoupila na cestu sebeuzdravení.


Kundalini jóga se v mém životě objevila jako zázrakem a přesně v tu pravou chvíli. Už po první hodině se mi nesmírně ulevilo. Kombinace fyzických cvičení s dechem a meditací fungovaly okamžitě. To mě táhlo na hodiny znovu a znovu. Z nástroje první pomoci se postupem času stal prostředek trvalé úlevy. Cesta k uzdravování, která začala tenkrát v dětském pokojíku před zrcadlem, pokračovala.


V roce 2002, kdy jsem s Kundalini jógou začala, jsem v klidu vydržela sedět asi tak 5 vteřin. Dnes je Kundalini meditace a cvičení mou každodenní rutinou. Medituji a cvičím denně od 20 minut do 3 hodin podle času a to drží moji mysl i emoce pod kontrolou většinou celý zbytek dne. Už si dávno o sobě nemyslím, že jsem hrozný či bezcenný člověk. Naopak. Díky Kundalini józe, která zdaleka nepůsobí jen na tělo, ale také nám pomáhá najít sama sebe, jsem našla svoji vnitřní sílu a hodnotu.


O něco později, když jsem Kundalini jógu začala učit, jsem si uvědomila, že je to to nejdůležitější, co jsem kdy v životě dělala. Ať už učím nebo si jen povídám se studenty, vím, že se s nimi dělím o něco, co jim může naprosto změnit život, stejně jako se to stalo mě.


V Čechách se vyučuje řada jóg, ale s Kundaliní jógou podle Yogi Bhajana se teprve začíná. Možná proto mě překvapilo, jak velký má u nás ohlas. Z rozhovorů se studenty vyplynulo, že hlavním důvodem k tomu je, že KJ dodává u nás lidem to, co ve fyzicky zaměřených jógách nenajdou – rovnováhu těla, mysli a duše. Většina z nás bohužel tyto tři složky nemá v rovnováze, protože jsme naučení přetěžovat tělo nebo hlavu, zatímco duchovní, tvořivou složku naší osobnosti tradičně potlačujeme. Kundalini jóga nám pomáhá tuto rovnováhu znovu nastolit a vede nás postupně ke stavu, který je Yogi Bhajana*1 naším přirozeným právem: být zdraví, šťastní a celiství*2.

Co potřebujete vědět o Kundalini józe než přijdete na první hodinu?


Tato jóga si nebere za cíl dokonalost pozic (i když samozřejmě, čím lépe provedete pozici, tím účinnější bude). Žádaného efektu se dosahuje pomocí tzv. kriyí, neboli sestav cviků. Kombinace cviků a jejich sled pracuje velice účinně a rychle na zlepšení funkce žláz a posílení nervové soustavy. Obojí je podstatné pro naši schopnost čelit každodennímu stresu a nárokům dnešní doby.


Sestavy se skládají z asan (jogínské pozice), pohybových cvičení, muder (pozice rukou) a manter (rytmické opakování slabik). Neoddělitelnou součástí každé kriyi jsou také pranayamy (dýchací cvičení) a relaxace. Sled pozic v kriyi se musí přesně dodržovat, stejně jako doba trvání jednotlivých cviků. Ta se může zkrátit, ale nesmí se prodlužovat. To by porušilo rovnováhu, které se má danou sestavou docílit.


Kundalini jóga je jóga pro každého, zejména pro lidi, kteří mají málo volného času, protože musí chodit do práce a starat se o rodinu. Je i pro ty, kteří nevypadají jako „typičtí“ jogíni, kteří nejsou hubení, pružní a mladí jako lidé na plakátech studií jógy. V Kundalini józe si nemusíte dát nohu za krk (já cvičím Kundalini jógu už 7 let a ještě pořád si ji tam nedám). Naopak, můžete ji dělat i na židli nebo vleže, pokud vám tak velí váš aktuální zdravotní stav. Yogi Bhajan říkával, že pokud si i jen představíte, že určitý cvik provádíte, spustí se funkce určitých žláz a tím získáte až 70ti procentní účinek z tohoto cviku.


Fakt, že cviky nemusíte provádět dokonale, aby pro vás něco udělaly, vám umožňuje cvičit doma sami, bez učitele. Je při tom třeba naslouchat svému tělu. Kundalini jóga je „jógou uvědomování si“ a uvědomovat si musíme i své hranice a následky jejich překročení. Jóga není soutěžení. Každý z nás máme jiné předpoklady a jiné bloky, ať už mluvíme o rovině fyzické, psychické nebo duševní. Některý cvik pro vás může být snadný, jiný zase téměř nemožný. U mě to zas může být naopak. To nás nedělá horšími, ani méně schopnými. Musíme si jen uvědomit, že něco, co se v nás formovalo řadu let, nelze změnit přes noc. Ale pravidelným cvičením a vytrvalostí se naše fyzické, duševní i duchovní schopnosti a možnosti budou zvyšovat. V opačném případě, pokud nebudeme respektovat své hranice, se můžeme fyzicky nebo psychicky poranit, a to je v protikladu k tomu, čeho jógou chceme dosáhnout, tj. rovnováhy a zdraví.


Nezbytnou součástí každé hodiny KJ jsou také relaxace a meditace. Relaxaci, která jde v našem denním shonu často neprávem stranou, je nezbytnou protiváhou jakékoliv naší činnosti. V KJ je také třeba k tomu, aby se výměšky žláz vyprodukované při cvičení dostaly v těle, kam mají. Meditace zase pracuje na rozvoji osobnosti, celkovém zklidnění, zlepšení intuice a zvýšení důvěry v sebe sama, záměně škodlivých návyků za návyky prospěšné a zlepšení soustředění…

Příště Vám přineseme pokračování tohoto článku spolu s praktickou ukázkou kriji a meditace z Kundalini jógy podle Yogi Bhajana.

Pro více informací o Kundalini józe a také 1. tréninku pro učitele Kundaliní jógy podle Yogi Bhajana v Čechách navštivte kundaliniyoga.blog.cz/rubrika/trenink-ucitelu.

Autorka: Magda Matušková (Guru Sansar Kaur)

Poznámky k textu:

*1 Yogi Bhajan přišel na Západ, konkrétně do Spojených států, v roce 1969, a jako první v historii Kundalini jógy, ji začal učit veřejně. Zemřel v roce 2004 a do té doby nám předal přes 600000 různých kriyí a meditací, které dnes cvičí lidé na celém světě.


*2 Healthy, happy and holy – holy se překládá „svatý“, ale Yogi Bhajan ho vztahoval také ke slovu „hole“ což je díra či otvor, a to proto, že máme 9 otvorů v těle. Tato paralela má co dočinění s tím, že podle YB jsme bohy, kteří si na zemi přišli pro lidskou zkušenost.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

26.01.2011 - 13:08

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.



Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám