Přihlášení

Přihlášení

Zapomněl/a jste heslo? Registrace nového uživatele
YogaPoint.cz

Iyengar jóga: Precizností ke zdraví

bksiyengar

Nechává vás váš učitel jógy, abyste se k ideální podobě ásan propracovali postupně sami? V Iyengar józe nic takového nečekejte. Na preciznost se tu dbá až na prvním místě a učitel má povinnost vás neustále usměrňovat, aby provedení pozic bylo dokonalé. Jde zároveň o první školu jógy, která ke správnému provedení pozic začala používat speciální pomůcky.

Iyengar jóga je speciální typ Hatha jógy, vyvinutý v sedmdesátých letech dlouholetým mistrem a učitelem B.K.S. Iyengarem z Indie. Podobně jako mnoho dalších velkých jmen ve světě jógy, i Iyengar je stále mezi námi, ve vysokém věku se těší dobrému zdraví, a v 95 letech (narodil se v prosinci 1918) se s ním stále lze potkat, jak své umění předává mladším studentům. Za dlouhou dobu svého aktivního života nasbíral řadu ocenění, jedním z těch vůbec nejzajímavějších je zahrnutí mezi 100 nejvlivnějších lidí světa časopsu Time v roce 2004. Tuto čest si vysloužil především jako klíčová osobnost tvorby a popularizace moderního pojetí jógy. Iyengar se velmi zasloužil jak o popularitu jógy v její kolébce Indii, tak později po celém světě.

Systém jógy, který dnes po Iyengarovi nese jméno, vznikal postupně během let. Finální podobu ale získal naprostou náhodou v době, kdy si Iyengar v důsledku nehody poranil páteř a jeho zranění mu bránilo v normálním cvičení. Právě zde lze hledat důvod, proč začal zkoumat možnosti, jak pro preciznější a hlavně jednodušší provedení ásan využívat nejrůznější pomůcky, jako polštáře, pytle, zarážky, lavice, deky, ale i pásy a pásky. Cíl Iyengar jógy není nijak složitý. Student se při cvičení vždy má maximálně přiblížit ideální podobě každé prováděné ásany. K tomuto účelu Iyengar vyvinul systematiku více než 200 pozic a 14 pránajáma (dýchání). V systému student zvolna postupuje od základních pohybů k pokročilejším, aby mohl postupně rozvíjet své tělo, mysl i ducha. Vše je doplněno pomůckami, které i studentům začátečníkům pomáhají dosáhnout pozic s takovou precizností, které jinak dosahují jogíni až po mnoha letech cvičení.

Další výhodou pomůcek je, že umožňují cvičení i lidem, kteří by jinak ásan nemohli dosáhnout vůbec, například starým, vážně nemocným nebo i tělesně postiženým. I proto je Iyengar jóga velmi vhodná jako terapeutický nástroj pro nejrůznější tělesné neduhy.

Učitel má při Iyengar józe velmi náročnou úlohu, musí se totiž žákům věnovat mnohem aktivněji, než je tomu v ostatních jógových školách. Nejprve je třeba každou pozici detailně popsat a ukázat, Iyengar jóga je proto nejen velmi verbální, ale také názorná. Je třeba vysvětlit principy každé ásany, stejně jako osvětlit její skryté nástrahy. Následně jsou žáci učitelem aktivně usměrňováni i při cvičení, učitel samozřejmě pomáhá i s nastavováním pomůcek tak, aby při provedení pozice byly studentovi maximálně nápomocné. Není divu, že učitelství Iyengar jógy předchází intenzivní dvouletý kurz, na který lze navázat až desetiletím pokročilého studia pro další zvyšování kvalifikace.

Kromě správného provedení ásan je důležitá také návaznost pozic. Ta hraje roli především v terapii, Iyengar vyvinul speciální sekvence pozic určené pro lidi trpící zdravotními problémy. Takové sestavy existují třeba pro bolesti zad, deprese, vysoký tlak, sníženou imunitu, kloubní problémy či nespavost. Cílem je pomoci studentům tím, že se v pozicích, zvolených v závislosti na léčených tělesných a emočních problémem, naučí lépe vnímat své tělo a jeho správné nastavení.

Při zvládnutí prvních ásan žáci postupně přidávají i dýchací cvičení, pránajámu. Těmi dále rozvíjejí pozitivní efekty cvičení, a dosahují tak dalšího zlepšení oběhového, trávicího, nervového a dýchacího ústrojí, stejně jako posílení vnitřního klidu a osobní energie.

Komentáře (0)
Redakce
Redakce

YogaPoint je jógový rozcestník, jehož záměrem je informovat a inspirovat. Je pro všechny, kteří se zajímají o jógu a s ní spojená témata, bez ohledu na styl, zdatnost, věk a místo. Nejen pro jogíny, ale i pro ty, kteří chtějí s jógou teprve začít.

09.07.2014 - 12:06

Načíst další
Načíst další

Komentáře

Napište komentář

Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.Partneři
Yogapoint

Chcete se stát partnerem?

Napište nám